امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 2
 تعداد بازدید - 2193

 کارآفرین می خواهیم نه فارغ التحصیل دانشگاهی/ 80 درصد دانش آموزان آلمانی در دانشگاه های مهارتی تحصیل می کنند

رییس دانشگاه علمی کاربردی استان اصفهان گفت: کارآفرین نیاز امروز جامعه است که امروز دانشگاه علمی و کاربردی بدنبال تربیت کارآفرین است .

بهزاد رضائی در مصاحبه ای که به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد تاسیس دانشگاه با مجموعه خبری باخبر باش داشت، اظهار کرد: رسالت مهم متولیان آموزش های مهارتی در سطح مدارس و دانشگاه های کشور این است که تا جایی توان داریم گام‌های محکمی در راستای آگاهی رسانی به هموطنان، خانواده‌ها، حوزه‌های آموزش و پرورش و دانش آموزانی که در حال حاضر آزمون کنکور داده‌اند و آماده انتخاب رشته هستند برداریم تا آنان بتوانند آینده خودشان را بخوبی رقم بزنند.

 وی با اشاره به تجربیات کشور های دیگر در حوزه آموزش های مهارتی گفت: آلمان در حوزه صنعت یک الگوی موفق بوده است، در این کشور ۸۰ درصد دانش آموزان در دانشگاههای مهارتی  و کاربردی تحصیل می‌کنند و تنها ۲۰ درصد در دانشگاه‌های مادر و کلاسیک مشغول به تحصیل هستند، زیرا تامین نیروی کار ماهر در صنعت حرف اول را می‌زند.

وی با اشاره به وجود چالش های کشور در حوزه اشتغال خاطرنشان کرد: فارغ التحصیلان متعدد در رشته‌های مختلفی داریم، اما نتوانسته‌اند در رشته تحصیلی خود مشغول کار شوند که این موجب دلسردی و بی انگیزگی فارغ التحصیلان دانشگاهی شده و این دلسردی به خانواده و جامعه نیز منتقل شده است.

وی تأکید کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی تلاش می‌کند تا به سمت ایجاد رشته‌های همجوار محیط کار و صنعت برود و فارغ التحصیلان بتوانند متناسب با رشته تحصیلی خود بعنوان یک کار آفرین اشتغال ایجاد کنند. این سیاست در حوزه‌های صنعت، خدمات، علوم اجتماعی، فرهنگ و هنر و صنایع دستی دنبال می‌شود.

رضایی ادامه داد: این دانشگاه تلاش کرده تا رشته‌هایی همجوار با صنعت ایجاد کند و با آموزش مهارت‌های مورد نیاز توسط اساتید مورد تأیید و پذیرش شده در دانشگاه زمینه را برای اشتغال فارغ التحصیلان فراهم کند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان عنوان کرد: با اینکه آموزش عالی در حوزه‌های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات و هنر فارغ التحصیلان زیادی دارد، اما نیروهای متخصص ماهر در این حوزه‌ها کم داریم، این فارغ التحصیلان صرفاً به صورت تئوری درس خوانده‌اند، در حالی‌که ما نیاز به نیروی کار ماهر داریم.

 

بالاترین میزان بیکاری در حوزه دکتری است

رضایی با بیان اینکه طبق گزارش وزارت علوم بیشترین درصد بیکاری در حوزه دکتری است، ادامه داد: در این راستا آموزش عالی در حوزه مدیریت کلان از جمله در حوزه اجرایی، صنعت و کشاورزی نیاز به تغییر دارد. همچنین فرهنگ سازی در جامعه از جمله فرهنگ سازی در خانواده و آموزش و پرورش نیز اهمیت بسیاری دارد.

وی تصریح کرد: زمانی که نوجوان انتخاب رشته می‌کند بیشتر بر اساس نوع رشته این کار را انجام می‌دهد و رشته بر مبنای استعدادها، اولویت‌ها و نیاز جامعه انتخاب نمی‌شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان گفت: ۵۸ هزار نفر در سال ۹۸ از پایه دوازدهم در استان اصفهان فارغ التحصیل شدند که تقریباً۲۲ هزار نفر در شاخه کار و دانش و فنی و حرفه ای  در رشته‌های مهارتی هستند و مابقی در حوزه رشته‌های نظری تحصیل کردند. سهم رشته‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای در آموزش و پرورش ۴۰ درصد است؛ در حالی‌ که در حوزه دانشگاهی این درصد به ۱۷ می‌رسد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان اظهار کرد: توسعه اقتصاد با جهش تولید ممکن می‌شود و ما برای تحقق این امر نیاز به فرد ماهر، کارآمد و کارآفرین داریم تا بتواند شغل ایجاد کرده و زمینه را برای تولید فراهم کند.

رضایی خاطرنشان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی در چهار گروه صنعت، خدمات اجتماعی، فرهنگ و هنر و کشاورزی ۲۶۳ کد رشته محل دارد که از این تعداد ۱۶۰ کد رشته در مقطع کاردانی و ۱۰۳ کد رشته در مقطع کارشناسی است و از 4 شهریور ماه ثبت نام ها آغاز و تا ۱۷ مهرماه پذیرش دانشجو ادامه دارد.

وی با بیان اینکه  ۱۸ مهر ماه بیست و هشتمین سالگرد تاسیس دانشگاه است،  گفت: در حال حاضر 30مرکز آموزش علمی کاربردی در استان اصفهان فعال است و امید می رود با اجرایی شدن سیاست های دولت در قبال گسترش آموزش های مهارتی و همچنین اصلاح فرهنگ و فرهنگ سازی مناسبت که لازمه آن برنامه ریزی و اجرای گسترده  آن و استفاده از ابزارهای مهم  این حوزه از جمله رسانه ها اعم از مطبوعات، صدا و سیما، سینما و فضای مجازی بتوانیم به عنوان دانشگاه نسل سوم نقش مهم خود را به خوبی ایفا کنیم.

https://b2n.ir/959415

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41