امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 4784

 ​کارشناس تغذیه موسسه خیریه دیابت اصفهان: مکان‌های غربالگری دیابت در سطح شهر افزایش یابد

یک کارشناس تغذیه موسسه خیریه دیابت اصفهان با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به دیابت در اصفهان و یزد گفت: مسئولان باید در این زمینه یک اقدام جدی صورت دهند.

به گزارش باخبرباش ، همایون آرمان، کارشناس تغذیه موسسه خیریه دیابت اصفهان اظهار داشت: برنامه‌های سه‌شنبه‌های بدون قند که در پائیز امسال از سوي کمیته فرهنگ سلامت سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري اصفهان و خیریه دیابت اصفهان در کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد، به علت برگزاری در دوره محدود از استقبال کمی برخوردار بود و بیشترین قشر استقبال کننده از آن را گروه سنی بزرگسال و حتی سالمندان تشکیل می‌دادند. با این حال، بهتر بود شرکت‌کنندگان در این برنامه گروه سنی نوجوانان وجوانان را تشکیل می‌دادند.
وی پیشگیری از دیابت را مهمترین هدف برگزاری این برنامه دانست و بیان کرد: اگر هدف پیشگیری است، باید گروه سنی هدف در زیر 30 سال و حتی بین 30 تا 40 سال باشند تا بتوان اقدامات موثر برای جلوگیری از دیابت را در آنان انجام داد.
جلوگیری از ارائه مباحث تکراری در کلاس‌های آموزش دیابت
آرمان با اشاره به جلوگیری از ارائه مباحث تکراری در کلاس‌های آموزش دیابت، گفت: ارائه مباحث تکراری موجب خسته شدن مخاطب و از بین رفتن انگیزه آنان برای شرکت در جلسات بعدی خواهد شد، بنابراین بهتر است تا با بهره‌گیری از یک متخصص به عنوان سخنران از تکرار جلوگیری کرد.
وی با بیان اینکه در برنامه غربالگری نظم حرف اول را می‌زند، تصريح کرد: بهتر است برای انجام غربالگری به ویژه در روزهای خاص مانند روز جهانی دیابت، از افراد توانمند و آگاه به دیابت برای انجام غربالگری استفاده کرد تا مردم را دچار سردرگمی و اشتباه نکند.
مکان‌های غربالگری دیابت در سطح شهر افزایش یابد
این کارشناس تغذیه با اشاره به انجام غربالگری دیابت به صورت هفتگی در جاده سلامت ناژوان، افزود: بهتر است مکان غربالگری در مکان‌های مختلف شهر نیز قرار گیرد تا افراد بیشتری بتوانند در این برنامه شرکت کرده و قندخون خود را آزمایش کنند.
وی آموزش را رکن اصلی پیشگیری از بیماری‌ها به ویژه دیابت دانست و اظهارداشت: آموزش افراطی در این حوزه بسیار نگران‌کننده بوده و حتی اثر معکوس خواهد داشت و موجب ایجاد ترس در همگان خواهد شد. بنابراین سعی شود در آموزش و حتی تبلیغات شهری بدون ایجاد ترس ضرورت غربالگری و پیشگیری را آموزش دهیم.
اصلی‌ترین راه پیشگیری از دیابت، فعالیت بدنی است
آرمان، فعالیت بدنی را اصلی‌ترین راه پیشگیری از دیابت عنوان کرد و ادامه داد: در این زمینه بنرهای زیادی در سطح شهر مشاهده می‌شود که تحرک و فعالیت بدنی رابهترین راه جلوگیری از دیابت معرفی شده است با این‌حال آموزش چگونگی تحرک بدنی در کنار تغذیه و رژیم درمانی بهترین روش برای مبارزه با دیابت است.
وی بهترین گروه سن برای آموزش را افراد بالای 30 سال و در مکان‌هایی دانشگاه، بازار و ادارات دانست و تصریح کرد: برگزاری کلاس‌های مختلف آموزشی در دل محلات و مناطق مختلف شهری نیز بهترین راه‌حل برای حضور خانواده‌ها در این دست برنامه‌ها به صورت همزمان است.
افزایش سن ابتلا به دیابت در تمام جهان
این کارشناس تغذیه با اشاره به افزایش سن ابتلا به دیابت در تمام جهان، افزود: امروزه به قدری میزان به ابتلا به دیابت افزایش یافته است که نمی‌توان سن دقیقی را برای آن مشخص کرد به گونه‌ای که حتی گروه سنی زیر 30 سال و کودکان را نیز درگیر کرده است.
وی بیان کرد: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به دیابت وزارت بهداشت و به دنبال آن معاونت درمان با اختصاص بودجه‌ای به این بخش به صورت جدی برای مبارزه با دیابت پیش قدم شدند.
افزایش تعداد مبتلایان به دیابت در اصفهان و یزد
آرمان با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به دیابت در شهرهای اصفهان و یزد، گفت: علت اصلی آن مشخص نیست اما تعداد زیادی از پژوهشگران صنعت و آلودگی آب و هوا را علت اصلی افزایش دیابت در این دو شهر می‌دانند.
وی با تاکید بر جدی گرفتن اضافه‌وزن، تصريح کرد: بهترین راه‌حل برای جلوگیری از اضافه وزن تحرک بدنی، رژیم غذایی مناسب است که بهترین نوع فعالیت بدنی نیز پیاده‌روی است که از ساده‌ترین نوع ورزش‌ها محسوب شده و با سوختن قند بدن از ایجاد اضافه وزن و در نهایت دیابت جلوگیری می‌کند.
این کارشناس تغذیه با اشاره به استفاده از رژیم غذایی مناسب زیر نظر متخصص تغذیه، گفت: این کار علاوه بر تامین مواد ضروری بدن مانع اضافه وزن وچاقی می‌شود.
 

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41