امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 953

 کشاورزان، معلمان و کامیون داران را فراموش نکنیم/«مبارکه» یک شهرستان برخوردار نیست

«علیرضایی» کارشناس ارشد حقوقیکشاورزان، معلمان و کامیون داران را فراموش نکنیم/«مبارکه» یک شهرستان برخوردار نیست

 

«مصطفی علیرضایی» کارشناس ارشد حقوق و حمایت قضایی، با تأکید بر برخوردار نبودن شهرستان مبارکه و اینکه از صنایع موجود، فقط دود آن‌ها نصیب مردم بومی می‌شود، گفت: کشاورزان، معلمان و کامیون داران مبارکه‌ای با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند که حل آن‌ها به نماینده ای لایق در مجلس و مسئولینی متعهد نیاز دارد.

 

یک مدرس دانشگاه با انتقاد از اینکه به «مبارکه» همیشه به چشم یک شهر برخوردار نگاه شده درصورتی‌که این شهرستان مشکلات فراوانی دارد، گفت: متأسفانه با بحران اقتصادی سال‌های اخیر، شهرستان مبارکه هم با معضلات بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کند و اینجا با شهرداری‌های ورشکسته و طرح‌های عمرانی تعطیل و کارگاه‌های مقروض روبرو هستیم و حتی خیرین شهرستان هم با کم شدن درآمد انگیزه و توانی برای مشارکت در امور عام‌المنفعه ندارند.

 

«مصطفی علیرضایی» بابیان اینکه، «مبارکه» شهرستانی صنعتی است ولی از بسیاری نعمت‌ها و امکانات محروم است، افزود: باوجود شرکت‌ها و کارخانه‌ها، اکثر خریدهای روزانه و مواد اولیه این شرکت‌ها، از بیرون شهرستان تأمین می‌شود و متأسفانه کمتر نیروی کار بومی در این صنایع استخدام می‌شود.

 

وی با ابراز تأسف ادامه داد: تمام آلایندگی کارخانه فولاد و دیگر صنایع برای مردم مبارکه است ولی منافع آن به مردم ما نمی‌رسد، مثلاً تیم‌های ورزشی فولاد مبارکه سپاهان به نام شهر ما ولی به کام اصفهان و پایتخت‌نشینان است و از عواید آن چیزی به مردم مبارکه نمی‌رسد.

نتیجه تصویری برای تیم فولاد مبارکه

این کارشناس ارشد حقوق و حمایت قضائی با اشاره به صنعتی بودن شهرستان مبارکه و اینکه مبارکه به‌عنوان قطب کامیون داری کشور شناخته می‌شود، ایجاد بندر خشک را یکی از طرح‌های مهم و راه‌اندازی آن را برای این شهرستان حیاتی توصیف کرد و افزود: ایجاد مجموعه‌های زودبازده و ارائه تسهیلات کارآفرینی بسیار مهم است چراکه جوانان نخبه زیادی در مبارکه داریم که گرفتار مشکلات اخذ مجوز یا نداشتن سرمایه شروع کار و دلخور از بوروکراسی رایج ادارات دولتی هستند.

نتیجه تصویری برای کامیونداران مبارکه

«علیرضایی» که خود کشاورز زاده است و از ده‌سالگی به گفته خودش، در کنار تحصیل کشاورزی می‌کرده و در یک دست کتاب و در دست دیگرش بیل بوده، کشاورزان را قشری آبرومند، زحمتکش و مظلوم برشمرد و اذعان کرد: متأسفانه حتی بذر تولیدات کشاورزی ما از خارج وارد می‌شود و ثباتی در قیمت ندارد، همیشه در دسترس نیست و کیفیت ثابتی ندارد و همین بذر در دو سال اخیر رشد قیمت ده برابری داشته است.

 

رئیس سابق دانشگاه‌های علمی کاربردی استان اصفهان، مشکل دیگر کشاورزان منطقه مبارکه را نداشتن ادوات مکانیزه و به‌روز کشاورزی که خریدش به تسهیلات و بودجه بالایی نیاز دارد، دانست و عنوان کرد: مشکل برخورد قضایی با کشاورزان به بهانه تغییر کاربری از دیگر چالش‌های امروز این قشر زحمتکش است که برای حراست از باغ و مزرعه و جلوگیری از سرقت دسترنجشان اقدام به دیوارکشی دور باغات می‌کنند ولی متأسفانه شاهد احکام قضایی غیر فنی و تخریب دیوارهای باغات با حکم دادگاه و شکایت جهاد کشاورزی هستیم که زیان زیادی به کشاورزان و منافع تولیدی کشور می‌زند.

 

این مدرس دانشگاه در ادامه با تأکید بر بررسی پژوهشی و فرهنگ‌سازی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، ابراز کرد: فعالیت بهزیستی و کمیته امداد کافی نیست و باید کارهای زیربنایی انجام شود که فرهنگ‌سازی و رشد اقتصادی به کاهش این آسیب‌ها کمک خواهد کرد.

 

وی در خصوص آلودگی هوا در شهرستان مبارکه و افزایش بیماری‌های تنفسی و قلبی و امراض خاص، با ابراز تأسف از اینکه اولین شهر سبز استان در تنش آبی و مشکلات زیست‌محیطی گرفتارشده، اظهار داشت: آلودگی صنایع علاوه بر انسان به سلامت اشجار و محیط‌زیست آسیب‌زده و فقدان زاینده‌رود نیز مشکلات زیست‌محیطی را دوچندان کرده و شاهد چاه‌های خشکیده آب و فرونشست زمین در منطقه هستیم که ندادن حقابه مسلم کشاورزان و کاهش بارندگی نیز به آن دامن زده است.

نتیجه تصویری برای آلودگی هوای مبارکه

 «علیرضایی» پیگیری حقابه و احیای زاینده‌رود و استمرار جاری بودن همیشگی برای ضمانت معیشت کشاورزان و بازگشت نشاط اجتماعی به مردم را ضروری دانست و در مورد سایر راه‌های علاج خشک‌سالی، افزود: حمایت ویژه از کشاورزان و آموزش آن‌ها بر اساس متد جدید، پیشنهاد محصولات کم‌مصرف آبی و تنوع کشت می‌تواند روشی برای بهبود شرایط این بحران باشد...

وی با تأکید بر حمایت از کامیون داران و حل مشکلات این قشر سخت‌کوش، گفت: نبودن پایانه پایدار، مشکلات کمی کرایه بار، گرانی لوازم‌یدکی و لاستیک، بهبود ایمنی و استاندارد جاده‌های کشور، باید در برنامه اجرایی مسئولین برای هدف‌گذاری و تصمیم سازی قرار گیرد.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی و شهری با اشاره به مشکلات آب و فاضلاب شهری و روستایی در شهرستان مبارکه بر تسریع و تکمیل پروژه‌های فاضلاب در طالخونچه، دیزیچه و زیباشهر تأکید کرد.

 

«علیرضایی» در خاتمه سخنان خود، حمایت از ازدواج جوانان و تسهیل ازواج با کارآفرینی و اجرای قانون مصوب سال 84 و بهبود وضع بیمه خانوار را بسیار مهم و ضروری توصیف و تأکید کرد: با توجه به افزایش سالمندان و پیری جمعیت کشور، تسهیل در فرزند آوری و قبول هزینه‌های زایمان توسط دولت، در کنار حمایت از خردسالان و مادر، در سال‌های اول تولد ازنظر بیمه و درمان، برای عبور از بحران جمعیتی و تک‌فرزندی ضروری است و باید به مصوبه اجرایی تبدیل شود.

 

نتیجه تصویری برای ازدواج

 

 

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-A

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41