امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 933

 یک مقام کاخ سفید: اوباما طرح تمدید تحریم‌های ایران را امضا می‌کند

یک مقام ارشد کاخ سفید پس از تصویب طرح تمدید 10 ساله تحریم‌های ایران به پایگاه خبری هیل گفت که اوباما نیز این طرح را امضا خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، سنای آمریکا پنج‌شنبه شب به وقت تهران طرح تمدید ۱۰ ساله تحریم های ایران را با ۹۹ رای موافق و یک رای ممتنع به تصویب رساند. این طرح که پیش‌تر نیز به تصویب اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا رسیده بود شامل تحریم‌های خصمانه علیه ایران درحوزه‌های بانکی، دفاعی و انرژی می‌شود.

برنی سندرز تنها سناتور دموکراتی بود که به این طرح رای نداد.

در حالی که اوباما همواره اعلام کرده بود هرگونه طرحی که برجام را با خطر روبه رو کند و نقض آن محسوب شود، وتو خواهد کرد، یک مقام ارشد کاخ سفید از امضای این طرح توسط اوباما طی ۱۰ روز آینده خبر داد.

این مقام ‌آگاه اظهار کرد: دولت آمریکا معتقد است که این اقدام کنگره توافق هسته‌ای با ایران را نقض نمی‌کند، بنابراین شرایط لازم برای به امضا رسیدن از سوی رئیس‌جمهور را دارد.

به گزارش ایسنا، این در حالی است که مقامات ایران بارها پیش از تصویب این طرح هشدار داده بودند که تصویب این طرح به منزله نقض برجام است.

از آنجایی که در مواد 1، 2 و 4 پیوست 2 متن برجام به صراحت مقرر شده تحریم‌­های نفتی آمریکا با برجام متوقف می‌­شود پس تمدید قانون تحریم‌ های ایران نقض برجام است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تمدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه کشورمان اظهار کرد: مصوبه اخیر مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران مخالف برجام است.

با این حال نمایندگان کنگره تاکید کرده‌اند که تصویب این طرج برای اطمینان از بازگشت پذیری تحریم‌های ایران در صورت نقض تعهدات خود لازم است.

میچ مک کانل رهبر جمهوری‌خواهان سنا روز پنج‌شنبه گفت:‌ تمدید این طرح به ترامپ و کنگره جمهوری‌خواه انعطاف لازم برای بررسی و بازبینی سیاست‌های اوباما در قبال ایران را می‌دهد.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41