امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 1939

 ۶۳۶ هزار نفر در صف وام ازدواج

میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی به تشریح عملکرد بانک‌ها در زمینه پرداخت وام ازدواج پرداخت و گفت:‌ سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال ۸۸ به کل کشور توسعه یافت به‌گونه‌ای که در حال حاضر تقریباً تمام بانک‌ها و مؤسسات را تحت‌پوشش قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: سال ۹۰ سالی بود که از نظر پرداخت تسهیلات ازدواج بهترین سال محسوب می‌شد و در آن سال یک میلیون و ۳۴۸ هزار نفر وام ازدواج دریافت کردند. در آن زمان مبلغ وام ازدواج ۲٫۵ میلیون تومان بود که در سال ۹۳ به ۳ میلیون تومان رسید.

صادقی اظهار داشت: پایان سال گذشته ۴۵۰ هزار نفر در صف دریافت تسهیلات ازدواج بودند اما پس از آنکه قانون افزایش مبلغ وام ازدواج به ۱۰ میلیون تومان اعلام شد، متقاضیان دریافت وام به ۶۸۵ هزار نفر رسید و بسیاری از متقاضیانی که درخواست وام ۳ میلیون تومانی را نداشتند، بعد از این افزایش مبلغ در سامانه ثبت‌نام کردند.

به گزارش باخبرباش از فارس، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کردیم تا پایان سال جاری بتوانیم به ۶۰۰ هزار نفر تسهیلات ازدواج پرداخت کنیم و تمام بانک‌ها را برای تحقق این موضوع بسیج کردیم، حتی بانک‌هایی که در سامانه نبودند تکلیف کردیم که حتماً همراهی کنند، حتی بانک مرکزی به خود این اجازه را داد به بانک‌ها اعلام کند سایر تکالیف و قرض‌الحسنه‌ها را در اولویت دوم و سوم قرار دهند و تنها کمیته امداد و بهزیستی جزو تکالیف اصلی قرار گیرد، به‌گونه‌ای که با تحقق تکالیف در حوزه‌های بهزیستی و کمیته امداد سال گذشته ۱۲۰ هزار نفر از شمول کمیته امداد خارج شدند.

صادقی افزود: تا قبل از مردادماه حدود ۱۲۰ هزار نفر تسهیلات ازدواج دریافت کردند و با تلاش‌های صورت‌گرفته در حوزه اعتبارات بانک‌ها و ۴ ماهه اول امسال حدود ۶۰۵ هزار نفر از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج استفاده کردند. در سال ۹۴ به ۸۰۵ هزار نفر تسهیلات ازدواج پرداخت شد که در مدت مشابه آن در سال جاری افزایش ۲٫۵ برابری را داشتیم و امیدوار هستیم تا پایان سال جاری بتوانیم به یک میلیون نفر تسهیلات ازدواج را پرداخت کنیم که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و این رقم معادل وام‌های پرداختی ازدواج طی سه سال گذشته است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ۶۳۶ هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج هستند که برای ۳۴۱ نفر از آنها تعیین شعبه صورت گرفته است و هم‌اکنون در حال تکمیل مدارک هستند. برخی از متقاضیان مشکل ضامن دارند و این مشکل بیشتر در استان‌های محروم کشور صادق است که برای حل این معضل به بسیاری از استان‌ها گفته شده است که با داشتن یک ضامن نیز وام را پرداخت کنند.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی خاطرنشان کرد: ۳۱۵ نفر در ۵ ماهه ابتدایی امسال در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، اما هنوز تعیین شعبه نشده‌اند. در سال جاری تأکید داریم کسانی که از قبل از سال ۹۴ در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند اما هنوز موفق به دریافت وام نشده‌اند، بانک‌ها را در این زمینه مکلف کردیم که طی سه ماهه ابتدایی امسال انها را تعیین تکلیف کنند و خوشبختانه هم‌اکنون در سامانه دریافت وام ازدواج تنها افرادی هستند که بعد از ابلاغ قانون افزایش مبلغ وام ازدواج ثبت‌نام کرده‌اند و تعدادی نیز در سال ۹۴ برای دریافت وام ۳ میلیون تومانی ثبت‌نام کرده بودند که هم‌اکنون متقاضی وام ۱۰ میلیون تومانی هستند.

صادقی تصریح کرد: در تیرماه سال جاری بخش‌نامه شد تمامی افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند حتی افرادی که قبل از ابلاغ قانون وام ۱۰ میلیون تومانی درخواست خود را در سامانه ثبت کرده‌اند تمام این افراد مشمول وام ۱۰ میلیون تومانی شوند.

وی با اشاره به قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران گفت: از سال ۹۳ سقف تسهیلات را دو برابر اعلام کردند به‌گونه‌ای که امسال به ۱۷ هزار و ۴۰۰ نفر به هر زوج ۲۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه داده شد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی افزود: هم‌اکنون ۳۱ بانک و موسسه اعتباری در کلیه استان‌های کشور داریم که سامانه ازدواج در تمام آنها در حال فعالیت است. اما در برخی استان‌ها مردم به برخی از بانک‌ها بیشتر مراجعه می‌کنند و ما برای تسهیل پرداخت وام ازدواج حتی بانک‌های توسعه صادرات و ایران ونزوئلا را هم وارد سامانه کردیم. بانک سرمایه و موسسه اعتباری کاسپین در زمینه وام ازدواج تاکنون فعال نبودند.

صادقی افزود: از مردادماه سال جاری پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی را آغاز کردیم و تصمیمان این بود که در ۸ ماهه امسال بتوانیم یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را مدیریت کنیم. در طول ماه‌های مرداد تا آبان‌ماه به‌طور میانگین به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار نفر تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت شده است و برنامه‌ریزی ما برای این کار ۱۵۰ هزار نفر است، اما توانسته‌ایم ۹۰ تا ۱۰۰ هزار نفر را پوشش دهیم و اگر این تعداد را به ۲۵ روز کاری هر ماه تقسیم کنیم، در هر روز حدود ۴ هزار نفر تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت می‌شود.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41