امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 799

 ۶ دلیل که سلمان و سیسی را به دشمنی رساند

پایگاه عربی ۲۱ با انتشار گزارشی به مهمترین موارد اختلاف میان دو کشور پرداخته است.
۱- قرارداد ترسیم مرزهای دریایی میان دو کشور در آوریل ۲۰۱۶ امضا و قرار شد جزیره های تیران و صنافیر به سعودی واگذار شود، اما قوه قضاییه مصر توافق را در نوامبر باطل اعلام نمود.
۲- عربستان سعودی از مخالفان نظام سوریه حمایت می کند و خواستار سرنگونی بشار اسد است، اما مصر از ارتش سوریه پشتیبانی می کند و بقای رییس جمهور سوریه را می خواهد.
۳- عربستان سعودی به پیش نویس قطعنامه روسیه پیرامون سوریه در شورای امنیت در اکتبر ۲۰۱۶ رای منفی داد، اما مصر به آن رای مثبت داد.
۴- کنفرانس علمای مسلمان در گروزنی در سپتامبر۲۰۱۶ باعث خشم عربستان سعودی شد؛ چون شرکت کنندگان در این کنفرانس خواستار خروج وهابیت از دایره اهل سنت و جماعت شدند. نمایندگان مصر، از جمله رئیس الازهر که در کنفرانس حضور داشتند.
۵- مصر خواستار تشکیل نیروی مشترک عربی در مارس ۲۰۱۵ شد، اما عربستان در اوت همان سال، تعویق آن را خواست که تا زمان حاضر تشکیل نشده است.
۶- مهمترین نتایج تنش میان مصر و عربستان سعودی توقف ارسال نفت از سوی عربستان به مصر در اکتبر ۲۰۱۶ و توقف احداث پل ملک سلمان میان دو کشور بود.
عربستان سعودی مهمترین شروطش برای آشتی با مصر را تحویل جزایر تیران و صنافیر به مصر و برکناری سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، به خاطر ضدیت با عربستان سعودی اعلام نموده است.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41