امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2350

  سازمان ملل:شکنجه پس از کودتا در ترکیه گسترش یافته است

 یک کارشناس سازمان ملل اعلام کرد که تدابیر اتخاذ شده در ترکیه پس از کودتای نظامی نافرجام ۱۵ جولای موجب ایجاد "فضای منجر به شکنجه" شده است.

 

به گزارش  از خبرگزاری فرانسه، ترکیه از زمان وقوع کودتای نظامی نافرجام اواسط جولای تاکنون وضعیت فوق العاده اعلام کرده و در این مدت هزاران نفر از مخالفان دولت به اتهام مشارکت در کودتا و طرفداری از جنبش گولن بازداشت یا از کار تعلیق و برکنار شده اند.

 

نیلس ملزر گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص شکنجه روز جمعه در جمع خبرنگاران در آنکارا تاکید کرد: برخی قوانینی که اخیرا تصویب شده موجب ایجاد فضایی گردیده که منجر به شکنجه شده است.

 

این نخستین سفر یک کارشناس شکنجه سازمان ملل به ترکیه از سال 1998 میلادی به شمار می رود. این سفر یک ماه پس از آن انجام شده است که دیده بان حقوق بشر پلیس ترکیه را به شکنجه بازداشت شدگان متهم کرده است.

 

از جولای تاکنون بیش از 100 هزار نفر در بخش قضایی، ارتش، رسانه های خبری و نهادهای مدنی ترکیه بازداشت یا تعلیق و برکنار شده اند. در مجموع تاکنون بیش از 37 هزار نفر به طور رسمی بازداشت شده اند.

 

تنها یک هفته پس از کودتای نظامی ترکیه، عفو بین الملل اعلام کرد که شواهد معتبری در اختیار دارد که نشانگر شکنجه و بدرفتاری با بازداشت شدگان است.

 

ملزر در ادامه تصریح کرد: به نظر می رسد شکنجه پس از کودتای نافرجام 15 جولای در ترکیه گسترش یافته است. اظهارات بازداشت شدگان و وکلای آنها نشان می دهد که روزها و هفته های پس از کودتای نظامی جولای، بدرفتاری و شکنجه به طور چشمگیری گسترش یافته است.

 

وی در جریان سفر 6 روزه به ترکیه از برخی مراکز بازداشتگاهی در آنکارا، دیاربکر  استانبول بازدید کرده و اعلام کرده است که شرایط رضایت بخش بوده است.

 

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41