امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 6704

  آلودگی هوا مسابقه فوتبال نیست

 دکتر سورنا ستاری روز سه شنبه در افتتاحیه دومین کنفرانس بین المللی مهندسی و تکنولوژی های سبز برای آینده پایدار اظهار داشت: این انتظار که دولت، مشکل آلودگی هوا را حل کند منطقی و معقول نیست و دولت به تنهایی قادر به انجام این کار نخواهد بود، مگراینکه محیطی برای مشارکت همگان در حل این مشکل ایجاد شود.
وی افزود: اگر یک راننده تاکسی ماهیانه 5 تا 6 میلیون درآمد داشته باشد که همین اتفاق در استارتاپهای ما درحال وقوع است، خودش بعد از مدتی ماشین خود را عوض می کند و این موضوع کاهش آلودگی هوا را به دنبال خواهد داشت.
ستاری زحمات جوانان کشور که با استفاده از فناوری های جدید به ایجاد کسب و کار روی آورده اند را موجب افتخار خواند و گفت: از جمله این عرصه ها می توان به سیستم های هوشمند تاکسی، استارتاپ های فعال در زمینه تصفیه پساب و نمک زدایی از آب اشاره کرد که علاوه بر ثمرات محیط زیستی، خدمات را با قیمت کمتر و دسترسی بسیار بالاتر به مشتریان عرضه می کنند و هیچکدام از این جوانان با گرفتن وام بانکی به این موفقیت ها نرسیده اند بلکه به خلاقیت و پشتکار خود تکیه کرده اند.
وی با تاکید براینکه سیستم سنتی، یارای مقابله با نوآوری و فناوری های جدید را ندارد، تاکید کرد: سیستم سنتی ما شاید بتواند جلوی تعداد محدودی از نوآوری های جوانان را بگیرد ولی باید بپذیرد که هزاران استارتاپ در کشور وجود دارد و با جوانان با انگیزه و بانشاطی مواجه است که خستگی ناپذیرند و در جا نمی زنند.
معاون علمی رئیس جمهوری خطاب به تحولات شگرف صنعت خودروسازی در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: یک سال قبل، زمانی زنگ خطر برای خودروسازان دنیا به صدا درآمد که شرکت 'تسلا' با عرضه خودروهای برقی پا به عرصه گذاشت و تغییرات واقعی صنعت خودروسازی، هنگامی احساس می شود که گوگل هم خودروی خود را وارد بازار کند.
وی با تشبیه خودروهای آینده به موبایل هایی که با چند چرخ، حرکت می کنند، خاطرنشان کرد: این تغییرات توسط شرکت هایی رقم می خورد که خودروساز یا موبایل ساز نیستند و فقط به خاطر نوآوری و خلاقیت خود دست به ایجاد فناوری های جدید زده اند.
ستاری همچنین به نقش آفرینی پرینترهای سه بعدی در صنایع مختلف ازجمله صنعت خودرو در سالهای آتی اشاره کرد و گفت: در آینده نه چندان دور، افراد از داخل منزل خود و با استفاده از پرینترهای سه بعدی، می توانند اجزای خودروهای مورد علاقه خود را طراحی و تولید کنند و بسیاری از امور، دستخوش تحولات زیادی خواهد شد.

** از دودکش، شغل بیرون نمی آید
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه از احداث کارخانه و از دودکش، شغل بیرون نمی آید، تصریح کرد: به عنوان نمونه در دهه 60، کارخانه های تولید فولاد، سیمان و شرکت های صنعتی زیادی در اصفهان راه اندازی شد و نتیجه این عملکرد سنتی این است که امروز اصفهان، سومین استان کشور به لحاظ نرخ بیکاری است و ظرفیت نصب یک دودکش دیگر یا برداشت یک مترمکعب آب بیشتر ندارد.
وی خطاب به دانشجویان حاضر در کنفرانس گفت: شما برای این درس نمی خوانید که بعد از فارغ التحصیلی، برای استخدام پشت در اتاق مسوولان دولتی بایستید و گردن، کج کنید ؛ هرچند دولت موظف است محیط کسب و کار را به گونه ای فراهم کند که شرکت ها و افراد خلاق بتوانند به راحتی کار کنند.
ستاری یادآور شد: ما در دو سه سال اخیر تنها کاری که برای شرکت های دانش بنیان انجام دادیم این بود که به آنها مکان فیزیکی و حق تنفس دادیم.
وی اقتصاد نفتی را نابودگر سوابق درخشان کشور در زمینه های تجاری، اقتصادی و کارآفرینی برشمرد و گفت: درحالیکه هزاران سال تمدن پیشرفته در حوزه های علوم، فناوری و تجارت داشتیم به یکباره با پول نفت، همه آنها را نابود کردیم و برای اصلاح جامعه باید به سنت های خودمان برگردیم.
ستاری، ایجاد سه هزار شرکت دانش بنیان با 30 هزار میلیارد تومان فروش، وجود هزاران استارتاپ و فراهم کردن محیط کسب و کار برای آنها را از نتایج توجه به حوزه های فناوری در دو سه سال اخیر برشمرد و گفت: نفوذ فناوری با دست دولت، قابل انجام نیست و باید با همت جوانان تحقق یابد.
دومین کنفرانس مهندسی و تکنولوژی های سبز برای آینده پایدار، روز سه شنبه با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و متخصصان ایرانی و خارجی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گشایش یافت.
این کنفرانس دو روزه در محورهای اصلی توسعه پایدار صنعت پتروشیمی در ایران، محصولات سبز و فرآیندهای پایدار در صنعت پتروشیمی، بهینه سازی فرآیندها در صنعت پتروشیمی و اثرات صنعت پتروشیمی بر محیط زیست تدارک یافته است. 
حدود 100 مقاله علمی به صورت سخنرانی شفاهی و پوستر در دو روز برگزاری کنفرانس ارائه می شود و برگزاری 6 کارگاه آموزشی با عنوانهای مدیریت کربن، تکنولوژی های نوین جذب و به دام اندازی CO2، ارزیابی چرخه حیات (LCA)، مدلسازی آلودگی هوا، ارزیابی زیست محیطی و مدیریت پسماندهای صنعتی از دیگر برنامه‌های این کنفرانس است که با هدف توانمند سازی نیروی انسانی شاغل در صنعت پتروشیمی در حوزه کاهش اثرات سوء فعالیت‌های پتروشیمی بر محیط زیست در این کنفرانس پیش بینی شده است.

منبع خبر :  ایرنا
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41