امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 141

  بعضی مدیران فرهنگی تحت تاثیر«شور» هستند

حسین عالم بخش نویسنده و کارگردان نمایش «خاتون» با تاکید بر اینکه مطالعه تاریخی گسترده‌ای برای این نمایش انجام شده است، بیشتر شخصیتهای حاضر در آن از جمله سر جونز و طاهر دمشقی را کاملاً مطابق با افراد تاریخی در زمان واقعه عاشورا دانست. این کارگردان با اشاره به چالشی بودن تصویر کشیدن بعضی شخصیتها در تاریخ اسلام مانند طلحه و زبیر به دلیل داشتن مصادیق زنده برای آنها، شخصیتهای نمایش «خاتون» را این گونه ندانست. وی طرز صحیح نمایش وقایع تاریخی را اجرای آنها همانطور که بوده است ارزیابی کرد چرا که نباید برداشت کارگردان به مخاطب تحمیل شود.

عالم بخش با بیان اینکه همواره سعی کرده از کلیشه فرار کند، نشان دادن جنایت عاشورا با زبان تئاتر را از اهداف نمایش خاتون عنوان کرد. وی روضه خوانی را هنری که بیش از یک هزار سال قدمت دارد دانست که در صورت تلفیق درست با دیگر اجزای نمایش می‌تواند به بهتر شدن کار کمک کند. این کارگردان با اشاره به واکنشهای مثبت مخاطبان نسبت به مسیر درست این نمایش، کار روی موضوعات مذهبی را به راه رفتن به روی لبه تیغ تشبیه کرد که بسیار  حساس است. عالم بخش با اعتراف به اینکه شاید نوع لحن صدای حضرت زینب (س) (با صدا پیشگی صفا آقاجانی) با ایده آل فاصله داشته باشد، جملات بیان شده توسط این بزرگوار را بسیار کلیدی دانست که بر روی مخاطبان نیز اثر گذار بوده است.

این کارگردان تئاتر با بیان اینکه از او و گروهش حمایت چندانی نمی‌شود گفت: «من نمی‌توانم برای دیدن یک مدیر فرهنگی چند ماه وقت بگذارم»! عالم بخش با انتقاد از مدیریت فرهنگی، بعضی مدیران این حوزه را تحت تاثیر شور زمان و مکان دانست که گاهی برای یک اثر کم محتوا و ضعیف هزینه بسیار زیادی صرف می‌کنند در حالی که به آثار خوب بهای کمتری داده می شود. او در این باره گفت: «بودجه فرهنگی در کشور کم نیست، ولی متاسفانه مدیریت این بودجه چندان رضایت بخش نیست.»  این کارگردان در ادامه به جشنواره نقالان علوی اشاره کرد که توانست با صرف بودجه‌ای اندک ولی مدیریت صحیح بسیار ثمر بخش باشد.  

عالم بخش با تمجید از مدیران سوگواره خمسه به دلیل داشتن دغدغه هنرهای نمایشی با موضوعات مذهبی، بودجه این سوگواره را برای ارتقای این گونه نمایشی ناکافی ارزیابی کرد و کمک نهادها و سازمانهای زیربط را در این خصوص خواستار شد. او با اشاره به اینکه بهترین زمان اجرای نمایش «خاتون» 15 محرم تا 15 صفر است، ابراز امیدواری کرد با حمایت بیشتر نهادها و سازمانهای فرهنگی کیفیت این نمایش برای اجراهای بعدی ارتقا پیدا کند.عالم بخش همچنین درباره برنامه‌های آینده‌اش در صحنه تئاتر به نمایش «ایوب و عشق» اشاره کرد که احتمالا برای دهه شهادت حضرت زهرا (س) به صحنه خواهد رفت.

نمایش خاتون با بازی پونه عبدالکریم زاده، افشین سنگ چاپ، کیمیا ملایی، لیلا بوشهری، علی یعقوب زاده، محمد ساربان، محمود راسخ فر تا 10 آذر هر شب ساعت 19 در تالار اندیشه حوزه هنری میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41