امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 184

 2 اثر تاریخی آران و بیدگل در فهرست آثار ملی ثبت شد

به گزارش باخبرباش به نقل از ایرنا مجید نوری افزود: مجموعه دستکند زیرزمینی سفیدشهر متعلق به سده های پنجم و ششم هجری قمری یکی از این اثرها است که با فضاهای گوناگون در چند سطح بنا شده و در برخی قسمت ها یک تا پنج متر عرض داشته و ظرفیت نمایش و حتی سایت موزه شدن را دارد.
وی بیان کرد: مسائل گوناگونی در ایجاد این فضاهای زیرزمینی در مقیاس های مختلف موثر بوده که از جمله می توان به بحث اقلیم، امنیت، فرهنگ و باورها به عنوان مهمترین عامل ها اشاره کرد.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل عنوان کرد: همچنین مهرابه کشف شده در سفیدشهر متعلق به سده های ششم و هفتم اثر ثبت شده دیگر است که دارای طرح چلیپایی شکل با ماهیت مذهبی می باشد.
وی اضافه کرد: این اثر با طول 15 متر، عرض 9 متر و ارتفاع صفه ها 240 سانتیمتر دارای سقفی مدور و گنبد گون با خیز کم می باشد که در مرکز گنبد یا آسمانه آن نورگیری مدور جانمایی شده است. 
نوری ادامه داد: سفال های بدون لعاب، نقش افزوده و قالبی، سفال های مرصع کاری شده، سفال های قلم مشکی و سفال هایی با طیف رنگ های گوناگون از جمله مواد فرهنگی به دست آمده از این 2 اثر تاریخی در کاوش های سال جاری هستند.
افزون بر 135 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی ثبت ملی در شهرستان آران و بیدگل وجود دارد.
شهرستان آران و بیدگل با جمعیت افزون بر 103 هزار نفر در فاصله نزدیک به 6 کیلومتری کاشان و 215 کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

منبع خبر :  ایرنا
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41