امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 241

 موسویان: ظریف فریب بازی نتانیاهو و تندورهای آمریکا را نمی خورد

حسین موسویان، عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در مصاحبه با شبکه رادیویی  رادیویی سایروس اکس ام آمریکا به نکات مهمی در خصوص تیم مذاکره کننده ایران و نامه 47 سناتور آمریکایی اشاره کرده است.

به گزارش عصرخبر، چکیده مصاحبه موسویان با رادیو سایروس اکس ام آمریکا، که 175 کانال رادیویی آمریکا را تحت پوشش دارد به این شرح است:

در پاسخ به سوال برداشت ایران از نامه 47 سناتور:

موسویان: نامه 47 سناتور آمریکایی به  رهبری ایران ، نشانی از اعلان جنگ جمهوریخواهان با رییس جمهور آمریکا و آشفتگی اوضاع سیاسی داخلی آمریکاست. ایران این واقیعیت را درک میکند.

سخنرانی نتانیاهو و  نامه 47 سناتور، اعتبار حاکمیت سیاسی آمریکا را نه تنها نزد ایرانیان بلکه نزد سایر کشورهای اسلامی و حتی نزد متحدین غربی آمریکا خدشه دار کرد. اکنون اینگونه برداشت می شود که کنگره آمریکا به نخست وزیر یک کشور خارجی بیش از رییس جمهور خودشان اعتماد دارند، آمریکا به عنوان ابرقدرت جهان اختیار تصمیم گیری در مورد سیاست هایش در خاورمیانه ندارد و این اسراییل است که برای آمریکا در مورد سیاست های خاورمیانه تصمیم می گیرد.

در پاسخ به مخالفت های داخلی در ایران با توافق هسته ای:

موسویان: تفاوت های عمده ای در مورد اختلاف دیدگاه های مخالفین توافق هسته ای درتهران و واشینگتن وجود دارد. روشن است که این توافق هم در تهران و هم در واشینگتن با مخالفت هایی مواجه است. اما کشورهای خارجی مثل اسراییل و عربستان در تصمیم گیری دولت آمریکا مداخله موثر دارند. ایران به هیچ کشور خارجی اجازه مداخله در سیاست هایش را نمیدهد حتی به قدرت های جهانی.

مخالفین توافق هسته ای در ایران می گویند محتوای توافق در قالب معاهده بین المللی ان پی تی. مذاکره کننده گان هسته ای ایران همه تعهدات در قالب ان پی تی را می پذیرند.

اما آنها برای اثبات حسن نیت ایران حاضرند برای یک دوره زمانی غنی سازی زیر 5% داشته باشند و تاسیسات بازفرآوری پلوتونیوم هم در این دوره نداشته باشند. این حسن نیتی فرای ان پی تی است. زیرا با این دو اقدام کاملا روشن است که هیچ امکان ساخت بمب در تاسیسات غنی سازی و آب سنگین نخواهد بود. با این وجود مخالفین در واشینگتن می خواهند مانع توافق شوند. این بدان معنی است که مخالفین در آمریکا هیچ اعتبار و ارزشی برای معاهده ان پی تی قائل نیستند و مخالفین در تهران منطقی تر هستند.

* در ایران یک تصمیم گیرنده نهایی وجود دارد. اگر توافقی صورت بگیرد و رهبر ایران تایید کند، این توافق محکم و ابدی و پایدار خواهد بود و مجلس ایران هم حمایت خواهد کرد. اما این شبهه وجود دارد که با این بازار آشفته سیاست در واشینگتن توافقی که مورد تایید رییس جمهور آمریکا باشد، پایدار خواهد بود یا نه. در ایران یک نفر هست که حرف آخر را می زند اما در آمریکا اوضاع تصمیم گیری متزلزل است.

در پاسخ به سوال تاثیر این نامه بر مذاکره کننده گان ایرانی:

موسویان: دو فرد کلیدی مذاکرات آقای ظریف وزیر خارجه و آقای صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران هستند. اینها هردو سالها در آمریکا زندگی کرده و فارغ تحصیل دکتری از دانشگاه های آمریکا هستند. آنها با سیاست داخلی آمریکا آشنا هستند و فریب بازی نخست وزیر اسراییل و جناح تندرو کنگره را نخواهند خورد و با قدرت به مذاکرات ادامه خواهند داد. آنها خوب می فهمند که توافق هسته ای با آمریکا نخواهد بود بلکه یک توافقی است با همه 5 عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل. 

توافقی که به شورای امنیت خواهد رفت و به صورت مصوبه شورای امنیت سازمان ملل در خواهد آمد که اجرای آن برای دولت بعدی آمریکا هم الزام آور خواهد بود و اگر دولت بعدی هم از اجرای آن سرباز بزند سایر کشورهای جهان با آمریکا همراه نخواهند شد و در این صورت ایران هم آمریکا را منزوی خواهد کرد و هم برای دنیا ثابت خواهدکرد که این آمریکاست که ناقض توافقات و مقررات بین المللی است و نه ایران.

در پاسخ به اینکه آیا نسبت به توافق در پایان مارس خوشبین هستید؟

موسویان: من خوشبین هستم چون ملاک معاهده ان پی تی است و ایران مشکلی با تهدات حداکثری در قالب معاهده ندارد. پیشرفت های حاصله هم بیش از آن است که دو طرف ریسک عقب گرد را بپذیرند. عقب گرد عواقب فاجعه باری خواهد داشت. اگر هم تا پایان مارس به توافق قطعی کلی نرسند، راهی برای ادامه مذاکرات خواهند یافت.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41