امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 239

 6 هزار هکتار اراضی شرق اصفهان تخریب و به کانون ریزگردها تبدیل شد

به گزارش باخبرباش به نقل از ایمنا  امیرحسین ولی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مناطق بیابانی شرق اصفهان حدود 40 هزار هکتار مساحت دارد که تخریب این مناطق دو دلیل انسانی و طبیعی دارد که در جنبه انسانی آن معادن خاک، گچ، خاک رس، شن و ماسه، کوره های آجرپزی و زمین های کشاورزی رها شده نقش اصلی در تولید ریزگردها داشته است.
وی با اشاره به موضوع آلودگی هوا که اکنون به عنوان یک چالش اساسی مطرح است، تاکید کرد: آلودگی شهر اصفهان و مناطق همجوار تنها به دلیل ریزگردهای مناطق شرقی این خطه نیست، اما ذرات ریز و گرد و غبار این مناطق از دلایل اساسی آلودگی هوا در استان محسوب می شود که مهار آن را باید جدی گرفت.
ولی به تعطیلی برخی معادن و اجازه ندادن به فعالیت شماری از آن ها در شرق اصفهان اشاره و اضافه کرد : وجود 26 معدن شن و ماسه، 90 کوره آجرپزی و 95 مجموعه تولیدی گچ شرایط نامناسبی را از لحاظ تولید آلودگی و انتشار ریزگردها به وجود آورده است.
وی یادآور شد : البته تعدادی از این واحدها مدام کار نمی کنند اما جلوگیری از فعالیت دوباره آن ها ضروری است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان ابطال پروانه فعالیت شماری از این مجموعه های تولیدی را با اهمیت دانست و گفت: حل موضوع ریزگردها و کاهش آلودگی هوا فقط بر عهده یکی دو سازمان و نهاد مرتبط نیست بلکه همکاری و هم افزایی دستگاه های مختلف به ویژه نهادهای نظارتی را می طلبد.
وی صادر نکردن مجوزهای جدید برای معادن منطقه را مهم ارزیابی کرد و گفت: این امر از افزایش تخریب اراضی جلوگیری می کند زیرا احداث معادن جدید سبب افزایش تخریب ها و ازدیاد کانون های بحرانی می شود. 
ولی درباره طرح های جامع مدیریتی و بیابان زدایی در این مناطق خاطرنشان کرد: در دهه های اخیر بالغ بر 10 هزار هکتار از اراضی بیابانی شرق اصفهان طرح نهالکاری با گونه های مختلف گیاهی از جمله تاغ و قره داغ برای جلوگیری از تخریب و انتشار ریزگردها اجرا شده است.
وی با بیان این که این مناطق باید به یک شرایط پایدار برسند تا میزان تهدید آن ها به کمترین حد کاهش پیدا کند، گفت: برای جلوگیری از افزایش شرایط بحرانی در این مناطق و اجرای طرح های بیابانزُدایی مشتمل بر کاشت نهال و افزایش پوشش گیاهی، نیازمند تخصیص اعتبارات بیشتر بویژه ملی است زیرا اعتبارات استانی کفاف اجرای این چنین طرح ها را نمی دهد.
ولی اظهارداشت: بر اساس آمار اعلام شده، ریزگردها سالانه حدود 400 میلیارد ریال به استان ضرر وارد می کند که این زیان بیشتر به امکانات زیربنایی شامل پایگاه های نظامی همجوار، اراضی کشاورزی، راه های ارتباطی، شهرک های صنعتی، راه آهن و شهرهای اطراف وارد می شود.
به گفته وی بدون شک این ضرر بیش از مبلغ یاد شده و در گستره ای وسیعتر بویژه برای سلامت مردم است و تهدید آن سطح گستره ای از مناطق مرکزی کشورمان را در بر می گیرد.
به گزارش ایرنا، 10 درصد از مساحت جهان را بیابان تشکیل می دهد که این میزان در ایران 20 درصد و در استان اصفهان 30 درصد است.
معضل ریزگردها در دهه اخیر به مشکل جدی صنایع و اقتصاد کشورمان و همچنین برای سلامت شهروندان تبدیل شده است به نوعی که منشاء بسیاری از بیماری ها را می توان در این ذرات ریز جستجو کرد.

منبع خبر :  ایمنا
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41