امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 1254

 immunochemical FOB(Fecal Occult Blood) test

خون مخفی در مدفوع Occult Blood در برخی از بیماریهای گوارشی مانند سرطان ، پولیپ ، دیسپلازی عروقی ، دیورتیکولیت و ... دیده می شود . منشا خون در مدفوع می تواند از دهان تا رکتوم باشد. این مشکل اغلب در بیمارانی که کم خونی فقرآهن مزمن دارند، پیگیری می شود.

وجود هموگلوبین ممکن است نشانه ای از خونریزی دستگاه گوارش باشد(با منشا آدنوم یا کانسر). کمپلکس هموگلوبین –هاپتوگلوبین در طی عبور از روده انسان نسبت به هموگلوبین به تنهایی پایدار می باشد، بنابراین این ترکیب می تواند نشانه ای از خونریزی از قسمت فوقانی دستگاه گوارش باشد .

دفع خون از طریق مدفوع با مقادیرکم و به صورت ناپیدا ، تنها با روشهای حساس آزمایشگاهی قابل تشخیص است .

در سطح جهانی برای انجام دادن آزمایش خون مخفی در مدفوع از 3 روش کلی ( شیمیایی – ایمنوکمیکال و فلوریمتری)استفاده می شود . معرفهای شیمیایی (میر- گایاک- اوتولیدین- الکل پیرامیدین و کیتهای شیمیایی تجاری) هستندکه از این میان حساسیت و دقت معرفهای میر و گایاک بیشتر بوده و نسبت به سایر روش ها آسانتر است .

شایعترین روش برای تشخیص زودرس سرطانهای کولون و رکتوم تست گایاک است که براساس فعالیت آنزیم پراکسیداز هموگلوبین در مدفوع انجام می شود . تست گایاک حساسیت بسیار پایینی دارد(40-26 درصد) . این تست با برخی از غذاهای پروتئینی مانند گوشت قرمزو ماهی بخاطروجود هموگلوبین حیوانی و با داروهای خاص مانند مسکن های غیراستروئیدی به دلیل فعالیت آنزیم و بعلاوه فعالیت آنتی اکسیدانها نظیر ویتامین C ونیزبا ترکیبات آهن دارباعث ایجاد نتایج مثبت کاذب می شود .

تست FOB در آزمایشگاه نوبل به روش ایمنوکمیکال انجام می شود .

در تست خون مخفی به روش ایمنوکمیکال از یک پادتن (آنتی بادی)استفاده می شود که به هموگلوبین گلبول قرمز متصل می شود و نشان می دهد که درمدفوع خون وجود دارد .

Image result for immunochemical FOB(Fecal Occult Blood) test

تست خون مخفی به روش ایمونوکمیکال (iFOB) قادر به تعیین مقدارجزئی خون انسان درمدفوع بوده و نسبت به وجود خون از دیگرگونه ها در مدفوع غیرحساس است .

بخاطر اینکه اساس این تست برپایه اندازه گیری هموگلوبین انسان از طریق استفاده از آنتی بادی های اختصاصی ضدهموگلوبین انسانی است و نه استفاده از آنزیم پراکسیداز ، وجود ویتامین C یا دیگر آنتی اکسیدانها در مدفوع اثری برنتایج با این روش ندارند. حساسیت این تست 99-66  درصد و ویژگی آن بالای 90 درصد است .

این تست در آزمایشگاه نوبل به صورت روزانه قابل انجام است .

منتشر شده توسط: آزمایشگاه نوبل

تلفن :36646204-36285130-36287555

آدرس: اصفهان-سه راه حکیم نظامی

از وب سایت ما به آدرس http://www.nobellab.com دیدن کنید

ایمیل:
Info@nobellab.com

 

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41