امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 2152

 «کرونا» روی دور تند

 باخبرباش / شیب ابتلا و تلفات کووید-۱۹ همچنان رو به افزایش است و مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند.

کرونا در پایتخت بیداد می‌کند، دل به آمارهای رسمی هم که ببندیم وضعیت تهران با توجه به جمعیت بالایش هشدارآمیز است، نشانه‌هایی هم که در آمار رسمی وجود ندارد حکایت از وضعیت بد پایتخت دارد، این‌که اعضای شورای شهر تهران آماری بالاتر از وزارت بهداشت می‌گویند یا مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا(س) از دفن نزدیک به یکصد نفر در یک روز در تهران خبر می‌دهد همان نشانه‌هایی است که در آمار رسمی خبری از آن نیست، اما چیزی که در سیطره وضعیت کرونای تهران به چشم نیامده وضعیت هولناک شهرهای دیگر ایران است، شهرهایی که کمتر نشانی از وضعیت آنها در رسانه‌ها به چشم می‌خورد اما آن‌طور که از آمارها می‌توان دریافت وضعیت ناگوار استان‌های دیگر است. آن‌طور که سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید استان‌های مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان‌وبلوچستان، اردبیل و کهگیلویه‌و‌بویراحمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند. قرمز و هشدار در تعریف پروتکل‌های وزارت‌بهداشت راهی برای مجزاکردن اوضاع این استان‌هاست اما برای مردم این شهرها چندان تفاوتی نمی‌کند و این تقسیم‌بندی‌ها چندان تاثیری در کشتار ویروس کرونا در آن شهرها ندارد.

جهش 300 درصدی کرونا در مشهد
براساس جدول‌بندی وزارت‌بهداشت هم که نگاه کنیم مشهد به همراه 23شهرستان دیگر خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند. وقتی از وضعیت قرمز شهری مثل مشهد حرف می‌زنیم معنای عینی‌اش می‌شود این‌که در یک ماه اخیر «تعداد مبتلایان به کرونا در مشهد ۳۰۰ درصد رشد داشته‌است» وضعیت مشهد آن‌قدر بحرانی است که چند روزی است برای کنترل و رسیدگی بیشتر به وضعیت مبتلایان نماینده ویژه وزیر بهداشت همراه پنج نفر از مدیران ارشد وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد مستقر شده‌اند و دیروز هم خبر رسیده که محمدرضا کلایی، شهردار مشهد هم به بیماری کرونا مبتلاشده و حالا در قرنطینه خانگی است. هرچند آن‌طور که مسؤولان شهری می‌گویند حالا حمل‌ونقل شهری به یک‌پنجم ظرفیت اصلی خودش در این شهر رسیده اما در شرایط کنونی ظرفیت بیمارستان‌های اختصاصی بیماران کرونا شامل بیمارستان ۶۱۰تختخوابی امام‌رضا(ع) و بیمارستان شریعتی در مشهد رو به تکمیل است و باید بیمارستان‌های جدیدی برای مبتلایان جدید پیش‌بینی کرد.

اما چرا وضعیت مشهد بغرنج شده‌است؟

به نظر می‌رسد همه بار مهار کرونا در مشهد به دوش استفاده از ماسک گذاشته شده‌است. آن‌طور که حسن جعفری، معاون استاندار خراسان رضوی می‌گوید: «تمرکزی که در حوزه استان وجود دارد در بهداشت فردی و در راستای زدن ماسک است.» در این‌باره آمارهایی هم از سوی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای خراسان رضوی منتشر شده‌است. به گواه این آمارها ۷۶ درصد مردم استان ماسک می‌زنند. در ادارات ۹۱ درصد و در مشاغل و صنوف هم ۸۲ درصد از ماسک استفاده می‌کنند. اما یکی از دلایل بحرانی‌شدن مشهد میزان سفرهای ورودی به این شهر است. معاون استاندار خراسان رضوی می‌گوید: «سفرهای ورودی به مشهد 37 درصد افزایش داشته‌است» و ایرج حریرچی هم تاثیر این سفرها را در آمار مبتلایان این شهر استخراج کرده و گفته‌است: «هم‌اکنون ۲۰ درصد بیماران بستری در مراکز درمانی مشهد را مسافران و افراد غیربومی تشکیل می‌دهند.» این در حالی است که دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرده روزانه 200 مبتلای تازه در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری می‌شوند. شاپور بدیعی، معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد هم اعلام کرده حال 20 درصد از 1200 بستری مبتلا به کرونا چندان مساعد نیست و آنها در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند. مهم‌تر این‌که آنچه از نظام داده‌های آماری می‌توان دریافت آمار فوتی‌های خراسان رضوی هم به شکل معناداری رو به افزایش است. این را محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد گفته‌است. در برابر افزایش آمارها توصیه به استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم این استان همچون ترجیع‌بندی از زبان مسؤولان شهری تکرار می‌شود اما آنچه به عهده آنهاست ایجاد محدودیت‌های شدیدتر است که به نظر می‌رسد فعلا اراده‌ای برای آن وجود ندارد. توصیه به پرهیز از سفر به مشهد و دیگر شهرهای استان حتما که باید با عوامل بازدارنده بیشتری همراه باشد.
مشهد مدت‌ها بود در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار داشت، در حالی که هیچ محدودیتی در آن اعمال نمی‌شد، اما پس از افزایش قابل توجه موارد ابتلا به کرونا و آمدن معاون وزیر بهداشت به مشهد بالاخره ستاد مقابله با کرونای استان تصمیم به اعمال برخی محدودیت‌ها گرفت که بر اساس آن اماکن تجمعی شامل سینماها، سالن‌های تئاتر، آرایشگاه‌های زنانه، سالن‌های زیبایی، مراکز تفریحی و آبی، استخرهای سرپوشیده، باشگاه‌های بدنسازی، کتابخانه‌ها و باشگاه‌های ورزشی تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهند بود، همچنین اتراق در پارک‌ها، بوستان‌ها، تفرجگاه‌ها و حاشیه بلوارها ممنوع است.

رکورد کرونا در فارس و بی‌تفاوتی مردم
سهم استان فارس از مبتلایان به کرونا حالا 30 هزار نفر است و دو روز پیش این استان با 17 کشته شاهد بیشترین میزان مرگ و میر روزانه در استان از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون بوده است. آخرین آمارها هم نشان می‌دهد از ابتدای شیوع تاکنون در استان فارس 419 نفر جان‌شان را از دست داده‌اند. بسیاری، بی‌تفاوتی شهروندان نسبت به خطرات کرونا را دلیل افزایش یکباره مبتلایان فارس می‌دانند. مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز می‌گویند از تمام ظرفیت‌های تخت بیمارستان‌ها استفاده شده و آن‌قدر وضعیت کنونی را بحرانی می‌دانند که دست کمک به سمت رسانه‌ها دراز کرده‌اند تا بیش از پیش مردم را از عواقب این بی‌تفاوتی‌ها آگاه کنند. استانداری فارس اعلام کرده محدودیت‌هایی که پیش از این برای مدیریت بیماری کرونا در فارس اتخاذ شده بود برای هفته چهارم نیز تمدید می‌شود. تداوم وضعیت مخاطره‌آمیز ابتلا به کروناویروس و مرگ و میر ناشی از آن در حالی است که فعال شدن ارائه دهندگان خانه‌های مبله به مسافران در ورودی‌های مختلف شیراز کاملا مشهود است و شمار مسافرانی که برای گذران تابستان گرم، از مناطق جنوبی به این شهر سفر کرده‌اند، افزایش یافته است.

کرونای خوزستان به اندازه نصف ایران
خوزستان هم در فهرست استان‌های قرمز خودنمایی می‌کند، خوزستانی که از ابتدای شیوع به نوعی در منطقه امن قرار داشت حالا صاحب هولناک‌ترین رکورد کرونا در کشور است. مجتبی یوسفی، عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس یازدهم می‌گوید:‌ «نیمی از جمعیت مبتلایان به کرونا در خوزستان هستند». بسیاری معتقدند برای مهار جولان این ویروس در خوزستان از اساس باید در سیاست‌های پیشگیرانه تجدید نظر کرد. برخی هم معتقدند این استان همچنان چوب محرومیت‌هایش را می‌خورد. مجتبی یوسفی می‌گوید یکی از ضعف‌های موجود در خوزستان، کمبود فضای بیمارستانی است، چرا که اغلب بیمارستان‌های این استان حدود 40 سال قبل تاسیس شده‌اند. این نماینده اهواز اما نکته جالبی هم از تبعیض در هزینه‌ها دارد. او می‌گوید:«سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مبلغ 200 میلیارد تومان به استان گیلان و مبلغ 400 میلیارد تومان به استان قم تخصیص داد، اما به استان خوزستان که سه ماه است با شیوع گسترده کرونا مواجه شده ، کمتر از 40 میلیارد تومان اختصاص داده است.»

مازندران پای ثابت بحران  
مازندران از ابتدا پای ثابت فهرست استان‌های پرخطر بوده است و همچنان در این فهرست حضور دارد. از نیمه دوم ماه گذشته روند صعودی ابتلا و مرگ و میر در این استان شیب صعودی گرفته و حالا مسوولان استانی می‌گویند تعداد شهرستان‌های قرمز این استان در دو هفته اخیر به ۱۷ شهرستان هم رسیده است. آمل و بابل نیز بارها در وضعیت قرمز و وخیم قرار گرفته‌اند. در این میان وضعیت شهرستان آمل تا جایی مسوولان را نگران کرد که پیشنهاد قرنطینه کردن کل این شهرستان نیز مطرح شد. موضوعی که البته محقق نشد. به گواه آمارها بیش از ۸۰ درصد تخت‌های چهار بیمارستان این شهرستان به بیماران کرونایی اختصاص یافته است. وضعیت بابل هم بهتر نیست؛ ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت چند روز پیش اعلام کرد:«در بابل به ازای هر بیمار مبتلا به کرونا، دو نفر به این ویروس مبتلا می‌شوند.» عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم شرایط کرونا در شهرستان آمل را بسیار حاد خوانده و گفته است «آمار متوسط بستری در آمل نسبت به بقیه شهرستان‌های استان و حتی کشور بیشتر است.» متهم ردیف اول این افزایش آمار مسافران این استان است. وضعیت کرونا در این استان تا حدی خطرآفرین شد که ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت روز دوم مرداد توصیه نوروز ۹۹ را در ماه نخست تابستان تکرار کرد:« به مازندران سفر نکنید. چون میزان احتمال ابتلا به کرونا در این استان بسیار بالاست.» البته آمار بالای سفرها تنها عامل افزایش آمار کرونا در این استان نیست. به گفته قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت رعایت نکردن فاصله اجتماعی، ماسک نزدن تعداد زیادی از مردم و برگزاری مراسم و دورهمی‌های خانوادگی تاثیر زیادی در افزایش آمار بستری‌ها داشته است.

آذربایجان غربی 716 کشته   
محدودیت‌ها یک هفته دیگر در این استان تمدید شده‌است و مسؤولان می‌گویند حالا 70 درصد مردم این استان از ماسک استفاده می‌کنند. جواد آقازاده، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات درمانی استان می‌گوید تا سوم مرداد ماه 550 مورد بیمار مبتلا به کرونا بستری و از ابتدای مرداد تا امروز 10 بیمار فوت‌ شده‌اند  و تعداد بیماران کرونایی آذربایجان غربی که جانشان را از دست داده‌اند در مجموع به ۷۱۶ نفر رسیده‌است.

آذربایجان شرقی‌، 980 کشته
مسؤولان آذربایجان شرقی هم همچنان از عادی‌انگاری شهروندان در برابر ویروس کرونا گلایه دارند. محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز هم می‌گوید تاکنون ۲۴ هزار نفر در آذربایجان‌شرقی به کرونا مبتلا شده‌اند و متأسفانه این آمار رو به افزایش است. این گفته‌ها مربوط به دو روز پیش است. او گفته تاکنون ۹۸۰ نفر در آذربایجان‌شرقی به علت ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۸۰۰نفر در بخش‌های ویژه کرونایی بستری هستند.

گلستان، 611 کشته
نگرانی واژه درستی برای آنچه در گلستان در جریان است، نیست. محدودیت‌های این استان چند هفته‌ای است که بازگشته اما مرگ و میر و ابتلا سر بازگشت ندارد. همین نکته بس که تعداد مبتلایان بستری یک شهر یعنی گنبد از آمار کل بستری‌های یک استان بیشتر است.
 فقط در یک روز گذشته 680 نفر در گلستان بستری شده‌اند و 11 نفر جانشان را از دست داده‌اند. عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی گلستان هفته گذشته اعلام کرد تا به حال ۶۱۱ مرگ ناشی از ویروس کرونا در استان گلستان داشتیم.

لرستان، 350 کشته
لرستان هم نام پرتکراری در میان گفته‌های مسؤولان وزارت بهداشت است و این استان هم حالا مدتی است در وضعیت قرمز قرار دارد. آن‌طور که موسی خادمی، استاندار لرستان می‌گوید تاکنون ۱۴ هزار بیمار مبتلا به این ویروس در استان شناسایی شده‌است و حدود ۲۵۰ نفر هم در بخش‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند. تعداد کشته‌های این استان هم آن‌طور که استاندار می‌گوید 350 نفر بوده‌است.

البرز، 662 کشته
در استان البرز فقط در 24 ساعت گذشته 630 بیمار بدحال به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند که آمار بالایی به شمار می‌آید. در یک هفته گذشته 14 بیمار مبتلا جانشان را از دست داده‌اند و 160 نفر از 626 بستری کرونا در البرز جوان هستند. آمار کشته‌های کرونا در این استان هولناک است، آن‌طور که حسین کریم، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان البرز می‌گوید تا دیروز ۶۶۲ نفر در استان البرز بر اثر کرونا جان باخته‌اند.

کرمان، 390 کشته
 11 کشته در یک روز کافی است تا نام استان کرمان را در فهرست قرمز وزارت بهداشت نگه دارد. 11 نفری که تنها در 24 ساعت گذشته جانشان را از دست داده‌اند. آن‌طور که مسؤولان استانی می‌گویند نزدیک به 4000 مبتلا در کرمان شناسایی شده‌اند و تا به حال 390 نفر در این استان جانشان را به واسطه ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

زنجان، 299 کشته
هشت کشته در یک روز بخش سیاه آمار روزانه زنجان است. شناسایی 8000 نفر مبتلا به کرونا هم آمار مبتلایان این استان را تشکیل می‌دهد؛ آماری که باعث ثبت نام این استان در فهرست وضعیت قرمز وزارت بهداشت شده‌است.
 همین حالا 515 نفر در این استان روی تخت‌های بیمارستان بستری هستند و تا اکنون 299 نفر جانشان را از
دست داده‌اند.

ایلام، 161 کشته
استان ایلام هم شاهد افزایش تعداد مبتلایان و کشته‌هاست. دیروز اعلام شد تنها 1357 نفر از کارکنان کادر درمانی و شاغلان این حوزه مبتلا به کرونا شده‌اند.
 تا امروز بیش از 5500 مبتلا در استان شناسایی شده‌اند و آمار کشته‌های این بیماری در این استان آن‌طور که رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام می‌گوید به 161نفر رسیده‌است.

منبع خبر :  جام جم
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41