تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 581

 در کمیسیون کشاورزی، آب ومحیط زیست اصفهان کلید خورد: طرح جامع بررسی چالشها و مسائل دامداران و تولیدات لبنی و ارائه راهکارهای برون رفت از آن بارویکرد علمی

"قیمت لبنیات افزایش یافت" . این خبری است که هر از چندگاهی از رسانه های مختلف شنیده  می شود و  متعاقب آن قیمت فراورده های لبنی افزایش پیدا می کند . اما برخلاف آنچه تصور می شود دامداران از این افزایش قیمت سهمی نمی برند و سود حاصل از این افزایش قیمت ها فقط نصیب شرکت های فراورده های لبنی می گردد .

بی شک همین موضوع و تکرار آن در سال های پی در پی بود که باعث شد کارد به استخوان دامداران اصفهانی برسد  تا جایی که برای اعتراض به این وضعیت نابسامان گالن های شیر خود را در راه پله های جهاد کشاورزی اصفهان خالی کنند .

اما آنچه مدیریت دولتی نتوانسته برای آن چاره ای بیابد توسط بخش خصوصی در قالب اتاق بازرگانی ،صنایع ، معادن و کشاورزی که مطابق با قانون نقش مشورتی را باید برای مسئولین دولتی داشته باشد نیز رصد می شود.

بی شک به همین خاطر هفتمین نشست کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی که با حضور مالکین،مدیران و مسئولین  شرکت ها ، اتحادیه ها و تعاونی ها مرتبط با دامداری تشکیل شد بود به مساله ی وضعیت دامداری اختصاص یافت  تا مدل برنامه ریزی استراتژیک آنالیز شکاف باز بکار گرفته شود و با متدولوژی آن راهی برای برون رفت از این مشکل چند ساله اتخاذ شود .

دکتر حمیدرضا قلمکاری ریاست کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی در این جلسه با تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید اقتصاد به گل نشسته ی دولتی را مطابق با اصل 44 قانون اساسی و بندهای مختلف اقتصاد مقاومتی در دست بگیرد گفت : بند "د" ماده ی 91 اصل 44ام  قانون اساسی ج ا.ا درجهت  بهبود مستمر فضای کسب وکار  باید اجرایی گردد، اما در شرایط کنونی و در آستانه ی روز جهانی شیر مشکلات زیادی را می بینیم که گریبان گیر دامداران کشورشده است .

دکتر قلمکاری با اشاره به این که کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست مصمم است برای رفع این مشکل به صورت علمی و عملی گام بردارد، افزود: در حال حاضر و با وجود اینکه تنها 10 ماه از عمر این کمیسیون در دوره ی هشتم اتاق بازرگانی می گذرد 9 طرح کاربردی، آماده ی ارائه به دولت و ارکان آن برای اجرا می باشد و امید است تا با همکاری دامداران ودر راستای رفع مشکلات آنها دهمین طرح  این کمیسیون، یک بسته ی عملیاتی و کامل برای حل معضلات حوزه ی دامداری باشد .

 

وی با بیان اینکه با تلفیق کمیته ی دام ، طیور و آبزیان و کمیته ی امنیت غذایی،  یک کار گروه ویژه برای بررسی وضعیت دامداری استان تشکیل شده است گفت: در جلساتی که پیرامون رفع این مشکل برگزار شده افراد نخبه ی بسیاری حضور یافتند که جای خالی آن ها برای کمک به مدیریت دام و طیور و آبزیان استان احساس می شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست، تولید فراورده های لبنی را عین اقتصاد مقاومتی دانست و اضافه کرد: در خصوص معضلات دامداری نیز باید با همکاری تمامی صاحب نظران و بر اساس مدل برنامه استراتژیکی عمل کرد که این کمیسیون برای تدوین طرح های خود از آن استفاده می کند . در این مدل وضعیت کنونی به صورت شفاف بررسی، وضعیت مطلوب مشخص و راه حل های رسیدن به شرایط ایده آل بر اساس جدول زمانی(گانت چارت) تدوین و پیگیری می گردد.

مشکلات دامداران با روش های علمی و همکاری همه جانبه قابل حل است

زال بیک مسئول کارگروه جدید ویژه ی دام و شیر که زیر نظر کمیته ها ی دام و طیور و آبزیان و سلامت وامنیت غذایی فعالیت می کند نیز ضمن ارائه یک فایل کامل تحلیلی در این جلسه با تاکید بر اینکه انجام هر فعالیتی در این زمینه باید مبتنی بر علم و همکاری همه جانبه باشد گفت : اگرچه ایران یکی از کشورهای بزرگ تولید شیر در آسیا است، اما با این وجود سرانه ی مصرف شیر در کشور بسیار پایین است و این وضعیت در آینده می تواند سلامت مردم را نیز به مخاطره بیاندازد.

وی عدم مزیت کیفی شیر جهت تولید محصولات استراتژیک، عدم مزیت کیفی فراورده های لبنی برای صادرات، نبود یک نظام فراگیر منطقه ای برای شناسایی، طبقه بندی وارزیابی و گریدبندی تامین کنندگان شیر(SQA)، بهای تمام شده ی بالای تولید  و نبود بهره وری و  واردات شیر و فرآورده های  مربوطه را از جمله چالش های عرصه ی دامداری بر شمرد و اضافه کرد:  برای حل  این مشکلات مواردی مانند: برنامه جامع تبلیغاتی ورسانه ای ارتقاء سرانه مصرف شیر و لبنیات ، ایجاد سیستم تضمین کیفیت تامین کنندگان شیر(SQA) ، اجرای قوانین خرید تضمینی برمبنای گرید کیفی، قطع واردات یا افزایش تعرفه ی وارداتی محصولات لبنی از جمله کره و... می توانند راه گشا باشند .

اجرای مصوبه خرید شیر با قیمت تضمینی 1440 تومان از دامداران را از دولت می خواهیم

موسی رهنمایی رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران و رئیس هیئت مدیره ی اتحادیه ی دامداران اصفهان نیز در این جلسه با بیان اینکه کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی این دوره قدرتمند تر و بابرنامه تر از دوره های قبل حاضر شده است گفت : در خصوص مشکلات دامداران نیازی به تصویب قانون جدید نیست و دولت باید اجرای مصوبات سال های پیش را در دستور کار قرار دهد .

رهنمایی با انتقاد از عدم خرید شیر با قیمت تضمینی 1440 تومان از دامداران گفت : وزرا برای اجرای این قوانین نیاز به پول دارند در حالی که نمایندگان مجلس تنها به دادن تذکر اکتفا می کنند .

در پایان این جلسه نیز سید عبدالوهاب سهل آبادی ریاست اتاق بازرگانی با بیان اینکه اتاق از هر فعالیتی که منجر به بهبود فضای کسب و کار شود حمایت می کند گفت : استان اصفهان بالاترین میزان تولید و بهترین کیفیت را در تولید شیر ارائه می دهد که این موضوع جای تقدیر و حمایت از دامداران را دارد .

استفاده از فضا های بین المللی ، نبود برنامه ی منسجم  ، استفاده از نژاد های مختلف دام ، افزایش کیفیت علوفه ، تولید فراورده های لبنی که شیر بیشتر ی مصرف می کنند ، اجرای قانون خرید تضمینی شیر و ... از سایر مشکلات و راهکارهای بود که توسط حاضرین در این جلسه مطرح شد و می توان گفت که  با همکاری کشاورزان ، دامداران و شرکت های فراورده های لبنی و رسیدن به یک نقطه نظر مشترک و البته حمایت دولت  آینده خوبی در انتظار فعالان این بخش و مصرف کنندگان است .

آنچه از چنین جلسه هایی در کمیسیون کشاورزی ، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی به گوش می رسد نشان از عزم جدی این دوره اتاق بویژه این کمیسیون است که برنامه ریزی و استفاده از کارشناسان خبره را در حل مسائل دنبال می کند.

 

 

کد خبر :