تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 5709

 دور جدید حذف یارانه‌ها آغاز شد

باخبرباش از وطن امروز/ متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


با وجود تایید و تکذیب‌های شخص وزیر کار و رفاه اجتماعی، دور جدید حذف یارانه نقدی میلیون‌ها نفر آغاز شد و متقاضیانی که به حذف یارانه خود اعتراض دارند باید به سامانه ثبت اعتراضات مراجعه کنند. به گزارش «وطن‌امروز» رویه مبهم نگه داشتن وضعیت یارانه نقدی و عدم اطلاع‌رسانی شفاف در این‌باره حتی بعد از رونمایی از منشور حقوق شهروندی دولت یازدهم ادامه یافته و مسؤولان اصلا اعتقادی به شفاف‌سازی در این‌باره ندارند. وزیر کار مدتی پیش از حذف 3 میلیون نفر خبر داد و فردای این خبر اعلام کرد هنوز دولت برنامه‌ای در این‌باره ندارد! این سیاست اطلاع‌رسانی ناقص و قطره‌چکانی چندین سال است که اجرا می‌شود و مسؤولان علاقه‌ای به شفاف‌سازی ندارند. از طرفی خطای حذف یارانه نقدی بسیار زیاد است و به اعتراف علی ربیعی، 25 درصد کسانی که تاکنون یارانه‌شان قطع شده با اعتراض، روند دریافت یارانه‌شان مجددا برقرار شده است. بسیاری از مخاطبان در تماس با «وطن‌امروز» اعلام می‌کنند دولت به صورت فله‌ای اقدام به قطع یارانه‌ها می‌کند و خیلی‌ها که با روند اعتراض به قطع یارانه آشنا نیستند با وجود نیازمند بودن نمی‌توانند اعتراض کنند تا یارانه‌شان دوباره برقرار شود. دولت ملاک‌های قطع یارانه نقدی را اعلام نکرده است و خیلی‌ها در این زمینه دچار سرگردانی شده‌اند که چرا باید همسایه آنها یارانه بگیرد اما یارانه نقدی آنها حذف شده است. حتی یارانه نقدی کارمندان دولت که در بانک‌ها کار می‌کنند یا کارگران نیز حذف شده و آمار دقیقی از حذف یارانه نقدی وجود ندارد.
یک مقام مسؤول روز گذشته به یک خبرگزاری اعلام کرد دولت باید یارانه نقدی 24 میلیون نفر را قطع کند. وی از ادامه حذف یارانه اقشار پردرآمد طبق شاخص‌ها و ملاک‌های تعیین‌شده پیرامون تبصره 14 قانون بودجه سال 95 خبر داد و گفت: در رابطه با حذف یارانه‌ها گزارش مشروحی پس از امضای وزیر رفاه به مجلس ارائه می‌شود. این مقام مسؤول وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به روند حذف یارانه اقشار پردرآمد جامعه اظهار داشت: حذف یارانه‌ها طبق روال گذشته همچنان ادامه دارد و در این‌باره ملاک‌ها و معیارها براساس تبصره 14 قانون بودجه تنظیم شده است. وی افزود: طبق قانون حداکثر تا 24 میلیون نفر از یارانه‌بگیران باید حذف شوند و ماهانه تعدادی از خانوارها طبق ملاک‌ها و شاخص‌های موجود از لیست یارانه‌بگیران خط می‌خورند. این مقام مسؤول وزارت رفاه خاطرنشان کرد: در صورت وجود اعتراض این افراد می‌توانند به سایت مشخص‌شده مراجعه و روال اداری را طی کنند؛ در این‌باره کارشناسان وزارت رفاه به اعتراضات پاسخ خواهند داد. وی با بیان اینکه اطلاعات مربوط به یارانه‌بگیران هر ماه با توجه به تغییرات موالید و متوفیان به روز می‌شود، تصریح کرد: سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها هر ماه اطلاعاتی را با وزارت رفاه طبق آیین‌نامه موجود رد و بدل می‌کنند و در نهایت تعدادی از خانوارها طبق روال گذشته حذف می‌شوند. وی در پاسخ به این سوال که در یارانه پرداختی دی ماه چه تعداد حذف شده‌اند، گفت: در حال حاضر اطلاعاتی در دست نیست اما تعداد حذف‌شدگان در محدوده 100 هزار نفر برآورد می‌شود و این روال تا پایان سال و تا زمان تصویب قانون بودجه سال آینده ادامه‌‌دار خواهد بود. این مقام مسؤول در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه 3 دهک از خانوارها برای دریافت یارانه باقی خواهند ماند، گفت: چنین چیزی در سطح دولت مطرح نیست و موضوعی در این‌باره نشنیده‌ام؛ طبق قانون تا سقف 24 میلیون نفر از یارانه‌بگیران حذف خواهند شد و درباره اینکه 3 دهک باقی بمانند اطلاعی نداریم. وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه عاقبت گزارش وزارت رفاه درباره حذف یارانه‌بگیران در ماه‌های گذشته سرانجام چه شد؟ گفت: این گزارش برای امضای وزیر رفاه آماده شده است و برای ارائه به مجلس تقدیم نمایندگان خواهد شد. وی درباره ملاک‌ها و شاخص‌های حذف یارانه‌بگیران تصریح کرد: خط فقر، میزان رفاه خانوار و میزان درآمد سالانه تا سقف 350 میلیون ریال از ملاک‌های مهم حذف یارانه خانوارها است به طوری که اگر خانواری بیش از 350 میلیون ریال درآمد داشته باشد طبق اطلاعات بانک‌های اطلاعاتی از لیست یارانه‌بگیران خط می‌خورد.
حذف 3 میلیون نفر
دور جدید حذف یارانه‌ها از دی‌ماه آغاز شد تا تصمیم جدید دولت برای حذف یارانه ۳ میلیون نفر دیگر از پردرآمدها عملیاتی شود. حذف یارانه 3 میلیون نفر دیگر از پردرآمدها تصمیم جدید دولت است که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخیرا خبر داده و گفته بود: برای 3 گروه پیامک داده‌ایم و گام بعدی دولت حذف یارانه 3 میلیون نفر دیگر است. تنها چند روز پس از این اظهارنظر آقای وزیر، علی ربیعی درباره ارسال پیامک حذف یارانه به 3 میلیون نفر دیگر از پردرآمدها گفت که حذف یارانه 3 میلیون نفر برنامه الان دولت نیست و در آینده اجرا می‌شود. یارانه ماه جاری 26 دی‌ماه واریز شد که طی 2 روز گذشته شهروندان زیادی در تماس با خبرگزاری تسنیم از حذف یارانه خودشان در ماه جاری خبر داده‌اند. پیگیری‌های تسنیم حاکی است، طی هفته‌های اخیر بسیاری از شهروندان پیامک حذف یارانه را دریافت کرده‌اند. بتازگی هم اعلام شد آن دسته از سرپرستان خانواری که طی هفته‌های گذشته پیامک حذف یارانه را دریافت کرده‌اند باید به سامانه هدفمندی یارانه‌ها مراجعه و اعتراض خود را اعلام کنند. نتایج بررسی اعتراض آنها طی 45 روز از طریق تماس به اطلاع سرپرستان خانوار خواهد رسید. گروه‌هایی که پیامک حذف یارانه در ماه‌های آینده را دریافت کرده‌ا‌ند، باید مستندات و مدارک لازم را برای اثبات نیازمندی خود برای دریافت یارانه اعلام کنند. مستندات باید به گونه‌ای باشد که ثابت کند در آینده با توجه به دارایی‌ها و میزان درآمد، آنها به یارانه نقدی نیاز دارند. سایت yaraneh10.ir سامانه هدفندی یارانه‌ها است که معترضان به حذف یارانه باید با مراجعه به این سامانه و ارائه مستندات درخواست بررسی مجدد درباره یارانه نقدی را مطرح کنند.
 

کد خبر :