تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 3542

 از خالکوبی ایران بر روی دست تا فرار از سقوط

الکس نام ایران را در بالاتر سطح فوتبال اروپا فریاد می کشد.جایی که او با امکانات مطلوب، استعداد خود را به عنوان مربی خیلی زود شکوفا کرد. در کشوری که شعارش “فوتبال برای همه، امکانات برای همه” است.

بعد از شکست سنگین ۴ بر۱ وردربرمن در برابر مونشن گلادباخ و تحمیل سه شکست در سه هفته ابتدایی این تیم در بوندسلیگا، مقامات بالا رده برمن، برای خاموشی خشم هواداران سبز و سفید ها، چاره ای ندیدند، جز آنکه ویکتور اسکریپنیک را از کار برکنار کنند. اوضاع باشگاه بحرانی تر از هر زمان دیگر به نظر می آمد. ۱۸ سبتامبر در وب سایت این باشگاه خبری آمد که چشم ها را به سوی شهر شمالی ژرمن ها؛ برمن خیره کرد. اینکه یک ایرانی دورگه هدایت تیم وردربرمن تیم ریشه دار آلمانی را به طور موقت بر عهده گرفته است. الکساندر نوری؛ او فقط سه بازی نیاز داشت تا خود را نه تنها به مقامات باشگاه، بلکه به هواداران هم ثابت کند. پیروزی قابل تقدیر در برابر تیم پر مهره فولکس واگن ها، با گل دقایق پایانی گبر سیلاسی او را یک گام به این هدف نزدیک تر کرد.
خوشحالی وصف ناپذیر او بعد از گل دقایق پایانی در رسانه های آلمان مورد توجه قرار گرفت. نوری نهایتا پس از کسب یک امتیاز خارج از خانه در برابر دارمشتات، رسما بعنوان سرمربی تیم وردربرمن انتخاب شد. بعد از این انتخاب، فرانک بومن مدیر ورزشی باشگاه بیان کرد:

عوامل باشگاه از سرمربی جدید حمایت خواهد کرد، ما پشت او خواهیم بود، و او این فرصت را دارد که کاری را که شروع کرده را ادامه دهد.

اکنون کمی بیایم به عقب تر، الکساندر نوری متولد آلمان از پدری ایرانی و و مادری آلمان است. اوکه سابقه حضور در تیم های پایه تیم ملی کشورمان را نیز در کارنامه دارد. در سال ۲۰۱۱ کار خود را بعنوان دستیار در تیم اولدنبورگ آغاز کرد. بعد از دو سال همکاری او با تیم و با برکناری سرمربی وقت این تیم آندس بول در سال ۲۰۱۳ ، نوری جایگزین وی شد تا برای اولین بار هدایت یک تیم آلمانی را بر عهده بگیرد. او در هفت بازی باقی مانده تیم، با کسب ۳ پیروزی و ۲ تساوی اولدنبورگ را در لیگ نگه داشت، تا مانع از سقوط تیم به اوبرلیگا (دسته پنجم) شود.

بعد از این نتایج به نوری اجازه داده شد تا در فصل بعد هم، یعنی ۲۰۱۳-۱۴ کماکان هدایت این تیم شمالی را بر عهده بگیرد. اوج کار این مربی خوش فکر، فقط در دومین سال مربیگری اش رقم خورد.تا نوید آینده روشن برایش متصور بود.جایی که تیم اولدنبورگ با الکس نوری در لیگ منطقه ای(دسته چهارم) که خود شامل پنج بخش است. در بخش شمالی با کسب ۱۷ پیروزی و ۹ تساوی در رده سوم این لیگ موسوم به رجیونالیگا قرار گرفت. اولدنبورگ نوری با آمار قابل توجه ۷۴ گل زده دومین تیم تهاجمی لیگ نام گرفت.
پس از درخشش الکس نوری در تیم نه چندان مطرح اولدنبورگ؛ او توانست نظر تیم وردربرمن را به خود جلب کند.تیمی که در دوران جوانی فوتبال را از آنجا پا گرفت. تیم وردربرمن که این چند دهه اخیر همواره اصرار به سپردن تیم پایه به بازیکنان سابق خود از جمله توماس شاف و ویکتور اسکریپنیک داشت. این بار هم بدونِ سنت شکنی تیم را به نوری که خود سابقه بازی در برمن را داشت سپرد. فصل ۲۰۱۴-۱۵ نوری بعنوان بخشی از کادر در تیم دوم وردربرمن فعالیت کرد و بعد از نتایج ضعیف رابین دات در تیم اصلی وردربرمن در بوندسلیگا، ویکتور اسکریپنیک جایگزین وی شد. تا جا برای الکس نوری باز شود و تیم دوم برمن رسما به او تحویل داده شود.

نوری تیم برمن ۲ را بالاتر از تیم های دومِ وولفسبورگ و هامبورگ در صدرجدول قرار داد. از آنجایی که تیم نخست هم می بایست در مرحله پلی آف حاضر می شد، نوری با برمن در دو دیدار رفت و برگشت و با برتری در برابر مونشن گلادباخ تیم را به لیگا ۳ برد.تا بار دیگر توانایی و دانش فنی خود را به همگان دیکته کند. فصل بعد؛ با توجه به کم تجربه بود تیم در لیگ دسته سوم، برمن با نوری فصل ۲۰۱۵-۱۶ را هفدهم به پایان برد تا با یک پله بالاتر از مرز سقوط فصل را به اتمام برساند.
۲۸ آگوست ۲۰۱۶ ، شکست منزجر کننده ۶ بر صفر برمن دربرابر رقیب دیرینه بایرن مونیخ،در هفته اول بوندسلیگا انتقادات فراوانی را به سوی اسکریپنیک رهسپار کرد. این تیم در تابستان دو بازیکن تاثیر گذار خود بنام های آنتونی اوجا، بهترین گلزن تیم با ۱۱ گل زده در فصل ۲۰۱۵-۱۶ را به لیائونینگ چین و همچنین یانیک وسترگارد مدافع خوش آتیه را هم به گلادباخ، مجموعا با ۲۴ میلیون پوند واگذار کردند. از سود فروش این دو بازیکن، باشگاه توانستن بازیکنان مطرحی همچون مکس کروسه، سرجی گنابری، یاروسلاو دروبنی، نیکلاس مویساندر، لوکا کالدیرولا و همینطور لامینا سانه را جذب کنند.اما این نتیجه ای نبود که هواداران تیم انتظارش را می کشیدند. در نهایت ۱۷ سپتامبر اسکریپنیک با قبول سه شکست متوالی وآمار خرد کننده ۱۲ گل خرده از کار برکنار شد. حلا نوبت الکس نوری بود که شایستگی های خود را در تیم اصلی برمن نشان دهد. باشگاه تصمیم می گیرد او به طور موقت هدایت برمن را بر عهده بگیرد. و همینطور که در ابتدای یادداشت اشاره شد، نوری با پیروزی روحیه بخش در برابر وولفسبورگ امید را دوباره به شهر برمن برگرداند.از طرفی حمایت قاطع کلمنس فریتز کاپیتان کهنه کار تیم از الکس نوری قابل توجه به نظر می آمد.او در این باره افزود :

نمی دانم که نقشه باشگاه چیست و مدیریت چه فکری دارند. اما الکساندر نوری مربی خوبی است و ما تیم بسیار خوبی زیر نظر او داریم. فکر نمی کنم بازیکنی از تیم ما مجددا موافق تغییر مربی باشد.

نهایتا نوری بعد از کسب ۴ امتیاز در برابر تیم های وولفسبورگ و دارمشتات در تاریخ ۲ اکتبر رسما به عنوان سرمربی جدید انتخاب شد.تا با ۳۷ سال سن بعنوان دومین سرمربی جوان در بوندسلیگا شناخته شود. حالا الکس نوری می بایست بلافاصله تغییراتی در تیم اتخاذ می کرد. با درایت او و تلاش شاگردانش، تیم از رده ۱۸ ام کنده شده و به رده پانزده ام رسیده است. اما هنوز هم فقط یک پله تا خطر سقوط فاصله دارد. نوری پس از امضای قرار داد اذعان داشت:

با توجه به بازیکنان جوان و بانگیزه ای که داریم، می توانیم با هم دست به کارهای بزرگ بزنیم.من مشتاقانه منتظر انجام وظیفه ام در وردربرمن هستم. این یک چالش بزرگ برایم محسوب می شود.
نوری مزد این اعتماد را با برد دور از ذهن در برابر بایر لورکوزن به بهترین شکل ممکن داد.لورکوزن تیمی که در تابستان بیش از ۴۵ میلیون پوند صرف خرید بازیکن جدید خود کرد، با روگر اشمیت که سرمست از برد بزرگ هفته گذشته اش در مقابل بورسیا دورتموند و با اندیشه تداوم پیروز های اخیر خود پا به وزراشتادیون می گذاشت.اما شاگردان نوری خیلی زود معادلات را تعییر دادند. آنها اسیر هماهنگی و بازی گروهی تیم برمن شدند.گل پیروزی بخش این دیدار رامهاجم نوزده ساله اهل گامبیا که به عنوان پناهجو وارد آلمان شده بود به ثمر رساند. عثمان مانه بازیکنی که دوره اسکریپنیک حتی مجال حضور بروی نیمکت را هم نیافت! اما نوری به خوبی از او در این میدان بزرگ بهره گرفت. الکس پس از این پیروزی افزود:

ماجرای جالب و فوق‌العاده‌ای است. برای عثمان خیلی خوشحالم زیرا این جوان با داستان زندگی تأثربرانگیزی که دارد به لطف پشتکارش در حال موفقیت است. او با تلاش و تواضع و بی‌توقعی‌اش گل پیروزی‌بخشی به ثمر رساند که هم کام خودش، هم کام باشگاه و هواداران را شیرین کرد.

اما برای تیم نوری شرایط به همین روال، مطلوب پیش نرفت. او روزهای سخت و تاریک باشگاه را هم لمس کرد. جایی که سفید و سبز ها در چهار بازی پیش رو به مشکل برخوردند. آنها در برابر گاو های خشمگین تیم شگفتی ساز لایپزیش ۳ بر یک بازی را واگذار کردند.الکس نوری تیم را به همان سیستم چند بازی اخیر ۴-۱-۴-۱ به میدان فرستاد. در این بازی سرژ گنابری تک گل برمن را به ثمر رساند. تا چشمه ای از استعدادش را به نوری نشان دهد. اما این تک گل برای فرار از شکست کافی نبود. الکس نوری در هفته نهم اولین شکست خانگی اش به عنوان سرمربی بروی نیمکت، را پذیرا شد. او ترجیح داد تیم را با همان سیستم بازی های گذشته به میدان بفرست. اما بازهم با نتیجه مشابه ۳ بر یک نتیجه بازی را واگذار کرد. در بازی که خط دفاعی تیم برمن آشفته تر از روز های گذشته به نظر می رسید.
نوری در دو بازی پیش رو هم طعم تلخ شکست را چشید،شکست ۳ بر یک مقابل شالکه در گلزن کرشن، باعث شد او از ترکیب تقریبا ثابتش ۴-۱-۴-۱ دست بکشد. اما این هم باعث نشد تا برمن از چهارمین شکست متوالی اش بگریزد. او این بار با گل دقایق پایانی مغلوب اینتراخت فرانکفورتِ نیکو کواچ شد. در این بازی نوری برای اولین بار از ترکیب ۴-۴-۲ استفاده کرد. دو بازیکن شاخص و مصدوم تیم کلودیو پیزارو و مکس کروسه بالاخره شرایط بازی کردن را بدست آورده بودند و خط حمله تیم را تشکیل می دادند. اما تجربه این دو بازیکن هم به کمک برمن و تیم الکس نوری نیامد. در این بین انتقاداتی از گوشه، کنار به گوش می رسید.اما “مارکو بوده” رئیس هیئت مدیره باشگاه وردربرمن بازهم تاکید می کند که الکس نوری از حمایت کامل باشگاه برخوردار است:

ما به الکس نوری اطمینان داریم، باید قبول کنیم که فصل را خوب شروع نکردیم اما او توانست نظم را در تیم به خوبی اتخاذ کند. ما به این اعتقاد داریم که او می تواند تیم را به مسیر درستی هدایت کند.

۲۶ نوامبر دربی حساس شمال آلمان بین وردربرمن و هامبورگ در فولکسپارک، الکس نوری این بار با همان سیستم ۴-۱-۴-۱ تیم را وارد میدان کرد. دروبنی چک تبارِ کهنه کار، جانشین ویدوالد جوان و نه چندان مطمئن در درون دروازه شد. کروسه تک مهاجم نوک تیم را تشکیل می داد.هامبورگ در این بازی خانگی دوبار موفق به گلزنی شد. اما دو وینگر سمت چپ و راست الکس نوری، فین بارتلس و سرژ گنابری هر دو بار نتیجه را به تساوی کشاندن تا بازی با همین نتیجه به اتمام برسد.سرانجام با این تساوی امیدوار کننده و پس از سپری شدن ماه سیاهِ نوامبر، تیم پیشرفت و رشد قابل قبولی را در ماه دسامبر به نمایش گذاشت.
در هفته سیزدهم، ۳۸ هزار نفر در وزراشتادیون شاهد پیروزی مردان الکس نوری در برابر اینگول اشتات بودند. در این دیدار حضور فیلیپ بارگفرد بازیکن برجسته برمن که از مصدومیت ابتدای فصلی برگشته بود، به جای کلمنس فریتز کهنه کار قابل توجه به نظر می آمد. اوج کار الکس نوری در هفته بعد رقم خورد. ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ او در بازی با هرتابرلین با همان سیستم پیروزِ ۴-۴-۲ هفته گذشته تیم را به میدان فرستاد. نتیجه حاصله برد ارزشمند برمن دربرابر این تیم در ورزشگاه المپیک برلین بود.در واقع نوری اولین شکست تیمِ پال داردای سرمربی هرتا را در ورزشگاه خانگی اش در این فصل رقم زد. نوری در کنفرانس خبری بهترین اتفاق را عملکرد مطلوب خط دفاعی اش دانست که باعث شد، تیم به اولین کلین شیت در فصل دست پیدا کند. سه بازی اخیر و کسب هفت امتیاز، که برمن را تا رده چهاردهم بالا می برد. اکنون فرانک بومن مدیر ورزشی برمن با اطمینان درباره الکس نوری صحبت می کرد:

این فوق العاده ست، توانستیم ثابت کنیم که توان رقابت با هر تیمی را خواهیم داشت. مسیر رو به رشد ما به بهترین شکل ادامه پیدا می کند. ما از نظر روحی روانی بهتر شده ایم. تیم حالا خطر سقوط را احساس نمی کند.امیدواریم این ثبات در تیم ادامه پیدا کند.

الکس نوری در هفته های ۱۶ و۱۷ با دو تساوی روحیه بخش در برابر دو تیم بالانشین بوندسلیگا کلن و هوفنهایم، ماه دسامبر را با ۲ برد، ۲ تساوی و بدون شکست به پایان برد، تا تیمش با بهترین شرایط و روحیه سال ۲۰۱۶ و نیم فصل را به پایان ببرد تا به انتظار سرمای سال جدید باشد. نوری در پایان نیم فصل خاطر نشان کرد:”چه کسی باور داشت که برمن در پایان نیم فصل با تیم های مونشن گلادباخ و وولفسبورگ هم امتیاز باشد، چه کسانی مارا باور داشتند؟”حرف های که در دل آن خرده به تیم های با پشتوانه مالی بالا موج می زد. وولفسبورگ در حالی نیم فصل را با سیزدهمی به پایان برد که با صرف هزینه بیش از ۷۰ میلیون پوندی در تابستان فصل را آغاز کرد. اگر همان اندازه برد روحیه بخش شاگردان نوری در برابر هرتا در رسانه های آلمان مورد بازتاب و تقدیر قرار گرفت. به همان اندازه تساوی ارزشمند در برابر هوفنهایم رده سومی و بدون شکست در ورزشگاه راین نکر آرنا درشهر زینسهایم قابل ستایش بود.
هوفنهایم با بازی شناور و تهاجمی یولیان ناگلزمن می آمد با پیروزی به نظر آسان خود را در بالای جدول نگه دارد. اما الکس نوری با توجه به پیروزی ها و درخشش در هفته های اخیر، برای نخستین بار با ترکیب هجومی ۳-۴-۳ به میدان رفت و به خوبی توانست سیستم ۳-۱-۴-۲ هوفنهایمِ ناگلزمن را خلع سلاح کند. آمار نشان می دهد که مثلث هجومی تیم الکس نوری با سرژ گنابری، پیزارو و مکس کروسه توانستن تقریبا دو برابر حریف، به دروازه تیم ایالت بادن-وورتمبرگ حمله ور شود.

الکس نوری با توجه به خواسته هواداران و فشار سنگین رسانه های آلمان، توانست نیم فصل را با توجه به مشکلات ابتدای فصلی، مطلوب به پایان برساند. او تا پایان هفته شانزده ام توانست با برمن به ۱۶ امتیاز دست پیدا کند.در حالی که برمنِ اسکریپنیک در فصل گذشته با این تعداد بازی، یک امتیاز کمتر از برمن نوری کسب کرد. این را هم باید اضافه کرد که الکس بعد از سه بازی ابتدای فصلی، تیمی را تحویل گرفت که از نظر ساختار ، نتیجه و روحیه تیمی در پایین ترین سطح خود قرار داشت
عملکرد قابل توجه الکس نوری به هیچ عنوان بر کسی پوشیده نیست. زمانی که هواداران برای تشکر با پلاکارد با مضموم “Danke Für Dein Guten Job.Alex” از او در وزر اشتادیون استقبال می کنند.یا پس از پیروزی نفس گیر در برابر لورکوزن از الکس به عنوان”Heiland” به معنای نجات دهنده یاد می شود.محبوبیت زود هنگام این مربی جوان قابل انکار نیست. نوری با تیم به تعطیلات زمستانی رفته است، تا یکی دیگر از سخترین چالش های دوران مربیگری خود را در نیم فصل دوم آغاز کند. جایی که برمن باید در ژانویه در وزر اشتادیون پذیرای دو غول فوتبال آلمان، بروسیا دورتموند و بایرن مونیخ باشد.

اینکه از آخرین حضور یک بازیکن ایرانی در بالاترین سطح فوتبال اروپا سالها می گذرد، به همان اندازه درد آور است که دریابیم، استعداد های ناب در کشور بعلت کمبود امکانات و زیر ساختار های صحیح به هدر می رود. الکس نوری نام ایران را در بالاتر سطح فوتبال اروپا فریاد می کشد.جایی که او با امکانات مطلوب، استعداد خود را به عنوان مربی خیلی زود شکوفا کرد. در کشوری که شعارش “فوتبال برای همه، امکانات برای همه” است .در بوندسلیگا ۳۰ درصد از سود دهی باشگاه ها صرف فوتبال پایه و جوانان می شود. همان بخشی که ژرمن ها همیشه با تاکید بر آن درهای پیشرفت را به روی خود باز می کنند.از دل همین امکانات نام های همچون اشکان دژاگه ها، فریدون زندی ها، دانیل داوری و همچنین الکس نوری ها رشد می کنند.

کد خبر :