تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 5624

 رییس اداره حفاظت از منابع آب شهرضا خبر داد: اصلاح پروانه بهره برداری چاه‌های آب در شهرضا/31 هزار پروانه بهره برداری در استان در نوبت اصلاح

رییس اداره حفاظت از منابع آب شهرضا گفت: یکی از پروژه‌هایی که در قالب طرح تعاد بخشی از طرف وزارت نیرو در تمام کشور اجرا می‌شود، اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره برداری از چاه‌های کشاورزی است که بر اساس دستورالعملی مشخصی، در سراسر کشور اجرا می‌شود.

به گزارش باخبرباش از ایمنا ، محمدرضا اخلاصی در جلسه «شورای حفاظت از منابع آب شهرستان شهرضا» عنوان کرد: یکی از پروژه‌هایی که در قالب طرح تعاد بخشی از طرف وزارت نیرو در تمام کشور اجرا می‌شود، اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره برداری از چاه‌های کشاورزی است که بر اساس دستورالعملی مشخصی، در سراسر کشور اجرا می‌شود.
وی اظهار کرد: قانونگذار برای جلوگیری از اعمال سلیقه افراد در این زمینه وظایفی را در بند الف ماده 141 قانون برنامه پنجم توسعه به وزارت نیرو ابلاغ کرده است.
رییس اداره حفاظت از منابع آب شهرضا بیان کرد: در گذشته درباره ظرفیت بهره برداری از منابع آب زیرزمینی با دید بازتری عمل می‌شد و پروانه‌هایی با ظرفیت بیشتر صادر می‌شد اما به دلیل وقوع شرایط خشکسالی و استمرار شرایط ناشی از آن، اصلاح و تعدیل این پروانه‌ها در دستور ادارت منابع آب قرار گرفته است.
اخلاصی گفت: تعدیل این پروانه‌ها در مناطق مختلف با توجه به کشت غالب و شرایط آب هوایی و تعریف مدول آبیاری انجام می‌شود، البته عواملی همچون نیاز گیاه به آب و سطح زیر کشت نیز در تعیین این سرانه مؤثر است.
وی خاطر نشان کرد: در منطقه دشت مهایر شهرضا پروانه‌های بهره برداری از چاه‌های زراعی بر اساس 6 اینچ صادر شده که به علت خشکسالی خود به خود میزان آب دهی چاه‌ها به 3 اینچ کاهش پیدا کرده و عملاً اشکالی در فعالیت بهره برداران ایجاد نمی‌شود.
حفر چاه در منطقه مهیار غیر قانونی بوده است
رییس اداره حفاظت از منابع آب شهرضا در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: حفر چاه در منطقه دشت مهیار از سال 1352 به دلیل شرایط ویژه سفره‌های آب زیرزمینی ممنوع بوده است اما در سالهای 57 و 58 کشاورزان در این منطقه چاه‌هایی را حفر کرده‌اند.
اخلاصی در ادامه این مطلب افزود: وزارت نیرو سالها به دنبال پر کردن چاه‌های حفر شده در منطقه دشت مهیار بوده که به دلیل مخالفت کشاورزان نهایتاً در سال 1370 پروانه‌های برای این بهره برداران صادر شد بنابراین بخشی از مشکلات ایجاد شده در این منطقه به دلیل نقض قانون در همان زمان بوده است.
جعفر علی احسانی – مدیرعامل شرکت کشاورزی منطقه دشت مهیار شهرضا نیز در این جلسه عنوان کرد: در طرحهای ابلاغی از سوی نهادهای مختلف در زمینه کشاورزی باید نفع کشاورزان هم در نظر گرفته شود و برای تحقق این مسئله باید حمایتهای مالی دولت هم وجود داشته باشد.
وی اذعان کرد: متأسفانه در حالی که شاهد افزایش چند برابری قیمت نهادهای کشاورزی هستیم، قیمت خرید تضمینی محصولا بسیار کمتر از آن است.
مدیر سابق جهادکشاورزی شهرضا گفت: کاهش میزان برداشت از چاه‌های زراعی و اصلاح پروانه‌های بهره برداری باید به صورت تدریجی انجام تا زیانی به کشاورزان وارد نشود.
ثبات تولید محصولات کشاورزی باجود استمرار شرایط خشکسالی
محمدمهدی ابوالحسنی – معاون اداره جهادکشاورزی شهرضا نیز در این جلسه عنوان کرد: از سال 1385 تا سال 1395 با کاهش 60 درصدی منابع آب زیر زمینی در شهرستان، سطح زیر کشت اراضی نیز از 19 هزار هکتار به 10 هزار هکتار کاهش یافته اما باوجود همه این مشکلات میزان تولیدات محصولات کاهش پیدا نکرده است.
وی اظهار کرد: حفظ میزان تولیدات محصولات مختلف در شهرستان به دلیل استفاده از روشهای جدید در آبیاری مزارع و استقبال کشاورزان از طرحهای پیشنهادی در این زمینه بوده است.
حفظ حقوق کشاورزان مهمترین رکن طرحهای پیشنهادی بخش کشاورزی
معاون جهاد کشاورزی شهرضا بیان کرد: کشاورزان منطقه در سال 1370 مبلغ 30 میلیون ریال برای دریافت پروانه بهره برداری به اداره منابع آب پرداخت کرده‌اند و اگر قرار است حقآبه کم شود باید ما به التفاوت آن به آنها پرداخت شود.
ابوالحسنی گفت: اگر قرار است حق آبه کشاورزان در شهرضا کاهش یابد باید این رویه در سایر مناطق هم تکرار و از میزان برداشت انها هم کاسته شود تا یک کار مفید گروهی و منطقه‌ای در این زمینه انجام شود.
وی عنوان کرد: مبنای فعالیت کشاورزی ثبات تولید است که در شهرضا به خوبی انجام شده است بنابراین اگر طرحی اجرا می‌شود باید حقوق کشاورزان هم در آن در نظر گرفته شود.
معاون جهاد کشاورزی شهرضا با بیان این مطلب که «کشاورزان شهرضا در هر شرایطی از قانون تبعیت کرده و به دنبال اجرای طرحهایی برای بهبود فعالیتهای زراعی هستند» اظهار کرد: در سال 87 مجموعه 127 هکتار از اراضی شهرستان تحت پوشش سیستم آبیاری تحت فشار بود که در مدت 8 سال این میزان به 4 هزار هکتار یعنی 40 درصد از سطح زیر کشت، افزایش یافته است.
ابوالحسنی یکی از اقدامات انجام شده در شهرستان شهرضا را تغییر الگوی کشت و کاشت گونه‌ها کم نیاز به آب برشمرد و افزود: یکی از این گونه‌ها گیاه گل رنگ بوده که برای خرید تضمینی آن نیز رایزنیهای بسیاری انجام شده است.
رییس اداره حفاظت از منابع آب شهرضا در ادامه افزود: اداره حفاظت از منابع آب در مقابل کشاورزان قرار ندارد بلکه همه اقدامات انجام شده بر اساس نظرات کارشناسی و با هدف حفظ کشاورزی کشور و استان است.
40 درصد از اراضی زراعی شهرضا تحت پوشش شبکه آبیاری تحت فشار
اخلاصی اذعان کرد: بحران کم آبی بر کسی پوشیده نیست طبق نظر کارشناسان اگر منابع آبی مدیریت نشود تا 50 سال آینده 40 درصد از آبادیهای کشور خالی از سکنه می‌شوند بنابراین برای مقابله با شرایط طبیعی ایجاد شده همه افراد باید با هم همکاری کنند.
وی گفت: قانونگذار یک مسئله کلی را درباره همه کشور در نظر گرفته و ابلاغ می‌کند، در استان اصفهان 31 هزار پروانه بهره‌برداری از چاه وجود دارد که به همراه سایر پروانه‌های موجود در کشور باید تا پایان سال 96 اصلاح شود.
رییس اداره حفاظت از منابع آب شهرضا ادامه داد: اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره برداری از چاه‌ها در کمیسیونی انجام می‌شود که نماینده جهاد کشاورزی به عنوان حامی حقوق کشاورزان نیز در آن عضویت دارد، از طرف دیگر برای انجام این کار سطح زیر کشت هر چاه، کشت غالب منطقه و شرایط آب و هوایی نیز در این اقدام در نظر گرفته می‌شود.
 

کد خبر :