تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 5597

 استاندار اصفهان: توسعه اصفهان در گرو تحقق توسعه علم/ فضای علم نباید به غبار سیاست آلوده شود

استاندار اصفهان گفت:اصفهان شهری است که توسعه خود را بر مبنای علم و فنّاوری فناوری قرار داده و ارزیابی علم زمانی معنا پیدا می کند که به غبار سیاست آلوده نگردد.

به گزارش باخبرباش ، رسول زرگرپور پیش از ظهر امروز در دومین کنفرانس سنجش و ارزیابی علم دو تلقی عمده از علم را معرفی کرد و گفت: علم برای ما ایرانیان که میراث‌دار فرهنگی عمیق هستیم، همواره عزتمند بوده است. 2 تلقی عمده علم نمایانگر 2 دیدگاه است. علم در حکم اجماع که با فعالیت های جمعی همراه است و علم به عنوان مجادله که فرایند چالش است و امکان مخالفت را میدهد. 
وی در ادامه گفت: ارزیابی علم زمانی معنا پیدا می کند که به غبار سیاست آلوده نگردد. تصمیمگیران و سیاست گذاران باید ملاک هایی را در نظر بگیرند که اولا در راستای بین المللی سازی باشد و دوما راهگشای مسائل کشور باشد.
استاندار افزود: با توجه به وجود ارزیابی علم به کیفیت هم باید توجه ویژه شود و الویت نخست  مقالات و ارزیابی علم را حل مساءل کشور قرار دهیم.
وی بیان کرد: یکی از چالش‌های موجود، تعیین ملاک و معیار برای سنجش علم است، این چالش امروزه در خصوص ملاک‌هایی نظیر تعداد مقالات شماره ارجاعات و یا شاخص‌ها و معیارهای مؤسسات و پایگاه‌های داده و یا تلفیقی از این موارد مطرح می‌شود.

وی با اشاره به اینکه معیارهای ملی در ارائه مقالات و تولید علم نادیده گرفته شده است،اظهار کرد: راه گشای این مسائل روش های کیفی با هدف توسعه کیفی و کمی علم و ارتقاء پژوهش است.
استاندار با بیان اینکه برگزاری این همایش در شهر اصفهان پیامی ویژه دارد، گفت: اصفهان شهری است که بر پایه علم بنا شده و دومین استان دانشگاهی کشور را به خود اختصاص داده است.

زرگرپور با بیان اینکه توجه به مشکلات و نیازها باید در اولویت باشد، ادامه داد: اگر تولید علم را صرفاً تولید مقالات علمی بدانیم و میزان اثربخشی میزان تولید علم را در نظر نگیریم، دچار انحراف خواهیم شد.

وی اضافه کرد: گرایش به معیارهای صرفاً کمی، موجب می‌شود تا تولیدکنندگان علم به سوی مقوله سازی و رقابت‌های غیرآکادمیک سوق داده شوند؛ بنابراین ضمن اینکه توجه به علم‌سنجی ضرورت دارد، سنجش و ارزیابی کیفی نیز باید همواره انجام گیرد

کد خبر :