حالت شب
  • Monday, 22 July 2024
آسیب جدی به بناهای تاریخی اصفهان در بارندگی‌های اخیر وارد نشد

آسیب جدی به بناهای تاریخی اصفهان در بارندگی‌های اخیر وارد نشد

 به گزارش باخبرباش به نقل از ایرنا شهرام امیری افزود: با توجه به بارش های مستمر چند روز اخیر پایش های مختلفی از بناهای تاریخی اصفهان صورت گرفت و تا این لحظه گزارشی از وارد شدن آسیب جدی گزارش نشده است .

وی اظهار داشت: با توجه به سیلابی شدن جریان آب در رودخانه زاینده رود نیز از پل های تاریخی شهر اصفهان پایش بعمل آمد و تا کنون مشکلی در این زمینه وجود نداشته است.

امیری درباره ریزش بخشی از نمای بیرونی دیوار جنوبی کلیسای وانک اصفهان نیز گفت: نمای این دیوار از جنس کاهگل است و بر اثر بارش های متوالی ۲ روز اصفهان بخشی از آن ریزش کرد که خسارت عُمده ای نیست.

وی با بیان اینکه کلیسای وانک، ثبت ملی شده و مدیریت آن به عهده شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان است، تاکید کرد: هرگونه انجام عملیات مرمت در این بنا باید با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: اداره کل میراث فرهنگی اصفهان آماده هرگونه همکاری با مدیریت کلیسای وانک جهت ترمیم این آسیب است و بودجه اضطراری برای این منظور و خسارات ناشی از مخاطرات جوی در نظر گرفته شده است.

امیری با اشاره به اینکه پایش های لازم از مجموعه هایی مانند چهلستون، عالی قاپو، منارجنبان، کاخ هشت بهشت و مسجد جامع عتیق و همچنین گنبدهای مسجدهای تاریخی در بارش های این هفته صورت گرفت، خاطرنشان کرد: هیچگونه مشکل خاصی در آنها گزارش نشد و فقط در یک مورد، یک ناودان در پشت مسجد شیخ لطف الله دچار مشکل شده بود که سریع بازسازی شد.

مدیر امور فرهنگی و روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان درباره بازار تاریخی اصفهان گفت: آسیب جدی و عمده به این مجموعه وارد نشده و بیشتر در حد نم زدگی و چکه کردن آب از سقف بازار بوده است.

وی توضیح داد: با توجه به بارش حدود ۷۰ میلیمتر باران در ۲ روز متوالی در شهر اصفهان، برخی ناودان ها در پشت‌بام های بازار بویژه در ضلع شرقی میدان امام و بازار قدیمی ریسمان، نجارها و آهنگرها مسدود و به آب‌گرفتگی و ریزش آب از سقف بازار منجر شده بود که با حضور گروه های امانی و مرمتگران، اقدامات لازم برای برطرف کردن آن، ایجاد آب‌راهه های جدید و عایق بندی موقت پشت‌بام ها انجام شد.

امیری با اشاره به ایجاد مسیر جدید برای حدود ۵۰ ناودان بازار به طول حدود ۳۰۰ متر انجام شد، خاطرنشان کرد: در یکی از سقف ها فقط در حد یک آجر ریزش کرد و در یکی از بازارها یکی از مغازه ها که چند روز گذشته دچار آتش سوزی شده بود، همان بخش آسیب دیده به دلیل عدم حفاظت خوب، مقداری ریزش کرد.

وی با اشاره به اینکه بازار بزرگ قیصریه و اطراف میدان امام حدود ۱۱ کیلومتر طول دارد، تاکید کرد: پایش و محافظت کامل از این مجموعه نیازمند همکاری بازاریان است.

استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و هفت اثر آن به نام‌های میدان امام(نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام های "وزوان" ،"مزدآباد" و "مون" به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

دیدگاه / پاسخ