حالت شب
  • Monday, 22 July 2024
آقای وزیر ! حرف کم تر

آقای وزیر ! حرف کم تر


 به گزارش باخبرباش / این واقعیت که هم اکنون کشور بیش از یک سال است که درگیر کرونا و تبعات مخرب آن می باشد و بار اصلی مقابله با این ویروس بر دوش کادر بهداشت و درمان که در این مدت کار جهادی انجام دادند بر کسی پوشیده نیست و در مورد شخص وزیر نیز نباید زحمات وی را در این مدت نادیده گرفت و همچنین این مسئله را به خاطر داشت که تصمیم گیری درباره تمام موضوعات کرونا مانند تعطیلی ها و ... در اختیار آقای نمکی نمی باشد، اما آن چه محل انتقاد است نوع وعده‌ها،  واکنش ها و ادبیات شخص وزیر بهداشت در مواجهه با مسائل گوناگون به خصوص در ماه های اخیر است و رفتاری که می توانست بهتر از آن چه مشاهده می کنیم باشد تا هم حاشیه های ناخواسته و هم انتظارات نابه جایی را بر مسائل شبکه مقابله با کرونا نیفزاید.


کدام بلوا آقای وزیر؟
سه روز قبل دکتر سعید نمکی، انتقادها و گلایه‌ها از وضعیت بغرنج مردم محروم سیستان و بلوچستان را، بلوا، سیاه‌نمایی و فتنه‌انگیزی خواند اما دیروز «معین‌الدین سعیدی» نماینده چابهار در مقابل این موضع وزیر سکوت نکرد و مشکل مردم را فریاد زد: «کدام بلوا؟ این‌که ما در جنوب سیستان و بلوچستان از پهنه جاسک تا راسک کمتر از ۳۰۰ تخت داریم بلواست؟ این‌که حتی یک بخش عفونی در این پهنه وجود ندارد بلواست؟ این‌‌که فقط یک متخصص عفونی داریم بلواست؟ صف افرادی که پشت در بیمارستان‌ها منتظر تخت خالی هستند، بلواست؟ نه هیچ‌کدام بلوا نیست، همه این‌ها واقعیت است».
«فداحسین مالکی» نماینده مردم زاهدان حسابی از خجالت وزیر درآمد و نادرست بودن ادعایش را رسانه‏ای کرد: «آقای نمکی، خبرنگاران استان ٣٠٠ تخت خالی شما را هم دیدند. تخت‌های بدون اکسیژن و ... . آن کسی که به شما  اطلاعات غلط می‌دهد، باعث شده حتی کادر مظلوم درمان از بیان حقایق و کمبودها بهراسند! لفاظی و  لج‌بازی با مردم را بس کنید، به داد مردم برسید».
نوید برهانزهی از فعالان اجتماعی و رسانه‌ای این استان هم به خراسان گفت: «منظور آقای وزیر از آن 400-300 تخت، تخت‌های بیمارستان نیمه‌آماده زاهدان بوده که خبرنگاران از آن بازدید کردند و دیدند که فقط تخت خالی است و هیچ امکانات و تجهیزاتی برای بستری بیماران ندارد.»
سخنرانی‌های تکراری 
حدود یک‌سال قبل و در نخستین روزهای مواجهه کشور با کرونا، وقتی خیلی‌ها منتظر فروپاشی نظام بهداشت و درمان ما بودند، پزشکان و پرستاران‌مان پای کار آمدند و مرهمی بر زخم مردم شدند. آن روزها برای ما هم شیرین و دلچسب بود که وزیر بهداشت، پای کار حمایت از نظام درمان ایستاده و با جملاتی جذاب و دهان پرکن، جواب خیلی از انتقادها را می‌دهد. تقصیر ما نبود، چراکه واژه‌ها و عباراتی که نمکی به کار می‌برد، دلچسب بود: «ننگ بر این سیاست‌زدگی»، «من وزیر سیاسی نیستم »، «برخی می‌خواهند مرگ‌ مردم را ابزار سیاسی و جبران ورشکستگی ‌خود کنند» و ... .
اما حالا با گذشت بیش از یک‌سال از کرونایی شدن کشور، دیگر نمی‌توان تحمل کرد که وزیر بهداشت به عنوان اصلی‌ترین مسئول حوزه سلامت مردم، همچنان به تکرار همان جملات جذاب قدیمی ادامه دهد، در حالی که بسیار از حرف‌ها و وعده‌هایش عملی نشده است.
وعده‌هایی که محقق نشد
ما هم می‌دانیم و قبول داریم که مشکلاتی مثل تحریم‌ها، رعایت نشدن پروتکل‌ها و عدم هماهنگی در ستاد ملی مقابله با کرونا، از دلایل مهم وضعیت قرمز امروز کشور است؛ اما نمی‌دانیم، برای وعده‌هایی که شخص آقای وزیر به مردم داده و هیچ کدامش محقق نشده است، چه پاسخی به مردم بدهیم.
کمبود تخت و اکسیژن نداریم؟
همین 10 روز قبل بود که وزیر بهداشت گفت: «امروز نیاز به تخت اضافه برای بستری بیماران در هیچ یک از امواج نداریم، امروز برای نفس کشیدن بیمار مبتلا به کرونا، در هیچ بیمارستانی کمبود اکسیژن نداریم». حالا اما در پنجمین موج کرونا، حتی صدای نمایندگان مردم در برخی مناطق کشور  هم از کمبود امکانات بیمارستانی درآمده است.
خودکفایی و صادرات واکسن تا خرداد؟
ما هم باور داریم که به‌زودی با تولید انبوه واکسن‌های داخلی، در این عرصه به خودکفایی خواهیم رسید، اما نمی‌دانیم چرا آقای وزیر برای چنین مسئله حیاتی و مهمی، تاریخ‌ها و وعده‏هایی می‌دهد که جز ناامید کردن مردم، حاصلی ندارد. مثل این صحبت بهمن‌ماه آقای نمکی که گفته بود «تا دو سه ماه آینده، یکی از قطب‌های تولید و صادرات واکسن خواهیم بود»، اما این وعده وزیر محترم هم محقق نشد. البته هنوز زمان زیادی از وعده 27 خرداد ایشان هم نگذشته که گفته‌اند «تا پایان دولت دوازدهم در تولید واکسن کرونا به خودکفایی می‌رسیم»؛ باشد که محقق شود!
این هم دردآور بود که از یک‌سو سالمندان‌مان را در صف‌های طویل واکسیناسیون ببینیم و گزارش‌های متعددی درباره توزیع نامناسب آن منتشر شود، اما از سوی دیگر عالی‌ترین مقام وزارتخانه بگوید: «این‌که می‌گویند واکسن به‌خوبی توزیع نمی‌شود، کذب محض است».
مردم و چهره‌ها چه می‌گویند؟
جالب است که بسیاری از کاربران فضای مجازی و چهره‌های فرهنگی و سیاسی هم دیگر می‌دانند حساب تلاش و خدمت کادر درمان از برخی صحبت‌ها و خلف وعده‌های وزیر بهداشت جداست:
* پیک ۵ کرونا یعنی از ۴ پیک قبلی درس نگرفته‌ایم. در هر کشور دیگری که بود تا الان وزیر بهداشت را 4 بار محاکمه کرده بودند.
* ادبیات وزیربهداشت، اصلا پزشکی نیست.
* وزیر بهداشت قول داده بود تا حدود دو ماه قبل ۱۴میلیون نفر را واکسینه کند، اکنون که در اواسط تیرماه هستیم تعداد واکسینه‌شده‌ها به۷میلیون هم نرسیده است. آقای وزیر تمایلی ندارد از مردم عذرخواهی کند؟
* این انتقاد که وزیر خیلی حرف می زند و مصاحبه می کند کاملا درست  و بجاست اما وجه بدتر این موضوع این است که جناب نمکی در خیلی از صحبت های خود درباره عملکردش از رهبری مایه می گذارد که به نظر کار غلطی است.
مرهمی بر زخم مردم بگذارید
همه چیز گویای آن است که گلایه‌ها از عملکرد وزیر بهداشت نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر شده و صحبت‌های عجیب او درباره وضعیت سیستان و بلوچستان هم، بر درد مردم افزوده است. هر چند دیروز علاوه بر نماینده مردم چابهار، کاربران فضای مجازی هم با انتشار تصاویری از وضعیت بغرنج رسیدگی به مردم این منطقه، نادرست بودن ادعای وزیر را ثابت کردند، اما تا عصر دیروز وزارتخانه آقای نمکی واکنشی به این ماجراها نداشت. 
وعده هایی که انتظارات را بالا می برد
ما هم قبول داریم که شرایط کشور به ویژه در بخش های درآمدی چندان رو به راه نیست، اما آیا 
نمی توان در همین شرایط، از رویه غلط وعده دادن و سخنرانی های زیاد صرف نظر کرد؟ طبیعی است که وعده ها یی که میزان توقعات و انتظارات مردم ورسانه ها را بالا می برد اگرچه ارائه تمام و کمال خدمات به مردم حق آن هاست ولی وقتی نمی توانید یا در توانتان نیست،برای حفظ اعتماد عمومی کمتر و محاسبه‌شده تر سخن بگویید.

آقای وزیر ! حرف کم تر

دیدگاه / پاسخ