حالت شب
  • Monday, 22 July 2024
آلودگی هوای استان اصفهان امروز یکشنبه ۱۰ دی

آلودگی هوای استان اصفهان امروز یکشنبه ۱۰ دی

کیفیت هوای اصفهان امروز (یکشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

 به گزارش باخبرباش جمشید لقایی  با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _یکشنبه دهم دی_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۱۸ در شرایط ناسالم (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با بیان اینکه بیشترین بار آلودگی هوا در ایستگاه زینبیه با شاخص ۱۵۵ در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) شده است، افزود: ایستگاه پارک زمزم با شاخص ۱۵۴ در موقعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های کردآباد با شاخص ۱۴۷، دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۳۵، کاوه و سپاهان‌شهر با شاخص ۱۲۱، ولدان با شاخص ۱۱۷، انقلاب با شاخص ۱۱۳، رهنان و خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۰۴ در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است.

وی گفت: دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های فیض با شاخص ۱۰۰، فرشادی با شاخص ۸۵ و میرزاطاهر با شاخص ۸۳ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لقایی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۱۹ در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۵۰ ناسالم (قرمز)، پروین با شاخص ۱۱۰ ناسالم (نارنجی) و رودکی با شاخص ۷۹ سالم (زرد) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، قهجاورستان، مبارکه و سجزی است که قهجاورستان با شاخص ۱۶۰ و زرین‌شهر با شاخص ۱۶۴ ناسالم (قرمز) و سجزی با شاخص ۵۳ و مبارکه با شاخص ۷۳ سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه‌های خرازی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد و شاهین‌شهر فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، امروز در سطح استان آسمانی صاف تا قسمتی ابری در بعضی ساعات افزایش ابر، وزش باد ملایم و در مناطق مرکزی و کلان‌شهر اصفهان شرایط برای افزایش غلظت آلاینده‌ها جوی در محدوده ناسالم برای گروه حساس وجود دارد. از اواسط فردا شاهد فعالیت سامانه بارش‌زا جنوبی بر روی استان خواهیم بود که می‌تواند سبب بارش باران و برف پراکنده و مه‌آلودگی در مناطق غربی و جنوبی ایجاد کند. بارش این سامانه قابل توجه نخواهد بود، آسمان اصفهان صاف امروز نیز صاف تا کمی ابری و هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

دیدگاه / پاسخ