حالت شب
  • Monday, 22 July 2024
آمار کرونا در اصفهان بیش از چهار برابر شد

آمار کرونا در اصفهان بیش از چهار برابر شد

 به گزارش باخبرباش به نقل از ایرنا پژمان عقدک اظهار کرد: حدود ۵۰ بیمار دارای علائم کرونا یک ماه پیش در بیمارستان های استان بستری بودند اما در زمان حاضر به حدود ۲۴۰ نفر رسیده و بیش از چهار برابر شده است.

وی با بیان اینکه از ۱۴ تا ۲۶ اسفند جاری ۱۱ نفر در استان اصفهان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند (بطور متوسط هر روز یک نفر)، اظهار داشت: این در حالی است که در چند ماه اخیر مرگ و میر ناشی از کرونا در اصفهان به کمترین حد رسیده بود و حتی در برخی از ماه ها بطور کامل صفر بود اما در یک ماه اخیر روند افزایشی داشته است.

به گفته وی، بیشتر افراد فوت شده بر اثر کرونا، سالمند بودند و درصد کمی از آنها نیز بیماری زمینه ای داشتند.

عقدک با اشاره به اینکه نتایج مثبت آزمایش های کرونا نیز به حدود ۴۰ درصد رسیده است، اضافه کرد: این آمار در یک ماه گذشته کمتر از ۱۰ درصد بود.

عقدک با اشاره به افزایش تعداد بیماران بدحال کرونایی بستری در بخش مراقبت های ویژه، خاطرنشان کرد: تعداد این بیماران نیز در یک ماه اخیر کمتر از ۱۰ نفر بود اما در این روزها به ۲۰ تا ۳۰ نفر رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه اصفهان از نظر رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ نیز وضعیت مطلوبی ندارد، اضافه کرد: بر اساس آخرین رنگ‌بندی، شهرستان‌های چادگان و سمیرم در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) و بویین میاندشت، خور و بیابانک، دهاقان، شهرضا، فریدونشهر، نطنز و نایین در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: اگر همین شرایط ادامه داشته باشد احتمال اینکه شهرستان های آبی (عادی) و زرد (به نسبت پرخطر) استان در هفته های آینده کاهش یابد و به وضعیت پرخطر برسند، زیاد است.

وی گفت: اگر افرادی دارای علائم سرماخوردگی هستند و می خواهند از اینکه به کرونا مبتلا شده اند، مطمئن شوند باید آزمایش کرونا دهند اما در هر صورت لازم است این افراد توصیه های پزشکی را رعایت کنند و تا زمان بهبودی کامل از منزل خارج نشوند.

عقدک از جمله دلایل افزایش آمار کرونا در چند هفته اخیر را افزایش ترددها در روزهای پایانی سال و رعایت نکردن شیوه‌نامه های بهداشتی دانست و افزود: همچنین بیش از ۶ ماه از تزریق واکسن کرونا در بسیاری از افراد جامعه گذشته است و دیگر بدن آنها ایمنی کافی را در برابر این ویروس ندارد.

بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مربوط به ۲۶ اسفند جاری، ۲۴۶ بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از بین آنها ۲۲ بیمار بدحال در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.

در این تاریخ از بین ۳۰۵ نفر از افراد محتمل، نتیجه آزمایش کرونای ۱۱۴ نفر (با سهم ۳۷ درصد) مثبت شده است و سه نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

دیدگاه / پاسخ