حالت شب
  • Tuesday, 23 July 2024
آیا آلودگی مازوت‌سوزی و تعطیلی مدارس تکرار می‌شود!

آیا آلودگی مازوت‌سوزی و تعطیلی مدارس تکرار می‌شود!

 به گزارش باخبرباش به نقل از فارس پاییز کم کم از راه می‌رسد و هوای گرم و سوزان تابستان جای خود را به خنکای پاییز می‌دهد. تصور بر این است که هوای پاییز و زمستان به علت سرد شدن نسبت به تابستان پاک‌تر و سالم تر است اما تجربه عکس این تصور را نشان می‌دهد، چند سالی است سرما که می‌آید هوا هم بد قلقی می‌کند، صبح ها به جای دیدن آسمان آبی و صاف با آسمانی خاکستری و پر از دود که حاصل پدیده اینورژن یا همان وارونگی دما است مواجه می شوی، در این شرایط زمانی که هوا سرد و سنگین می‌شود آلودگی در جو باقی می‌ماند چون توان بالا رفتن و خارج شدن ندارد، در واقع هوای سرد مانند پتویی آسمان را می‌پوشاند و آلودگی‌ها را در خود نگه می‌دارد در کلان‌شهری مانند اصفهان که منبع آلودگی آن خودروها و صنایع بی وقفه در حال تولید آلودگی هستند، مدام حجم آلودگی در هوا بیشتر می‌شود و تنها راه خلاصی از آن وزش باد و جابجایی هوا است.

 

متهمان آلودگی هوا

این روند متهمان زیادی دارد از جمله خودروهای فرسوده، سوخت‌های غیراستاندارد خودرو، صنایع و مهم‌ترین آنها مازوت است؛ به ویژه زمانی که میزان مصرف سوخت گاز در فصول سرد در بخش خانگی به ویژه در کلانشهرها حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد برای اینکه در روند تولید برق مشکلی ایجاد نشود نیروگاه‌ها مجبور به استفاده از مازوت می‌شوند، این در حالی است که میزان گوگرد ۳ و نیم تا ۴ درصد وزن حجمی مازوت مصرفی است یعنی میزان سولفور یا گوگرد در مازوت حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار قسمت در میلیون (ppm) است.

سوزاندن مازوت و تیرگی و آلودگی ناشی از آن در نیمه دوم سال نه حرف امسال است و نه سال‌های گذشته. از مازوت‌سوزی و تبعات آن برای آب و هوا بیش از یک دهه است صحبت می‌شود. متهمان این روند هم بارها محل بحث بوده‌اند؛ کمبود سوخت گاز تا مازاد وجود نفت کوره یا مازوت و ارزانی آن باعث می‌شود نیروگاه‌ها و صنایع مختلف استفاده از آن را جایز بدانند.

نفت کوره یا همان مازوت (Mazut)، یک هیدروکربن‌ نفتی ارزان‌ و سوخت کثیف است و استفاده از آن در بیشتر کشورهای جهان برای واحدهای صنعتی مجاور مناطق پُرجمعیت و دچار معضل آلودگی هوا محدود شده است.

 

آیا مازوت‌سوزی بار دیگر به اصفهان باز می‌گردد؟

روزهای خاکستری زمستان اصفهان در سال گذشته را به یاد داریم البته این روزها با افزایش پدیده گرد و غبار تلخی‌ بیش از پیش داشته‌ است. سوزاندن مازوت در کنار سایر آلاینده‌ها، از جمله عناصر موثر در آلودگی هوا بوده است، باید دید آیا پاییز و زمستان امسال هم قرار است باز مازوت مورد استفاده قرار گیرد.

چند سالی است که افزایش استفاده از مازوت به جای گاز در فصل پاییز و زمستان در نیروگاه شهید منتظری، باعث افزایش آلودگی هوا شده است

چند سالی است افزایش استفاده از مازوت به جای گاز در فصل پاییز و زمستان در نیروگاه شهید منتظری، باعث افزایش آلودگی هوا شده است این نیروگاه به تنهایی مسؤولیت بخش عمده افزایش آلودگی هوای کلانشهر اصفهان را داشته باشد.  آیا امسال هم دوباره این نیروگاه مجبور به سوازندن مازوت می‌شود ؟

۴۷ روز ناسالم، سهم اصفهانی‌ها

منصور شیشه‌فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: از اول سال تاکنون ۱۲ روز پاک در شهر اصفهان و ۱۱۱ قابل قبول و ۴۷ روز ناسالم ثبت شده است.

وی با اعتقاد بر اینکه در شش ماه اول سال علت آلودگی هوا گردوغبار است، می‌گوید: ۳۰ درصد از مساحت استان بیابانی است این استان علاوه بر متأثر بودن از کانون‌های فرسایش بادی شناسایی شده داخلی در شمال و شرق در مناطق هم‌مرز با استان‌های یزد، قم، خراسان جنوبی و سمنان نیز از پدیده گرد و غبار آسیب می‌بیند.

شیشه‌فروش می‌افزاید: وزش باد در کویر معلمان در مرز استان‌های اصفهان و سمنان و نیز کویر ریگ جن در منطقه انارک نایین باعث خیزش کانون‌های گرد و خاک و انتقال ذرات با وزش باد به مناطق دیگر استان شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه گاوخونی ۴۷ هزار هکتار وسعت دارد و ۹۸ درصد آن خشک و تبدیل به کانون گرد و غبار شده است، ادامه داد: خشکی رودخانه زاینده‌رود و تأمین نشدن حقابه‌های قانونی کشاورزی و زیست محیطی رودخانه و تالاب گاوخونی و رها شدن بسیاری از مزارع حاصلخیز به دلیل تامین نشدن آب از عللی است که باعث افزایش کانون‌های منطقه‌ای گرد و خاک شده و عملاً با وزش باد شاهد خیزش گرد و خاک از سطوح خشک بستر رودخانه و مزارع هستیم.

 

نیروگاه‌ها یک منبع آلاینده دیگر در شهر اصفهان است

وی علت آلودگی هوای اصفهان در نیمه دوم سال را فعالیت واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و خودروها می‌داند و تصریح می‌کند که فعالیت ۱۰ هزار واحد تولیدی، صنعتی، معدنی بزرگ و کوچک، ۷۰۰ معدن، ۲ هزار واحد سنگبری، ۵ ناحیه بزرگ تولید آجر، واحدهای صنفی و ۷۷ شهرک صنعتی  متابع ثابت آلاینده در اصفهان هستند و نیروگاه‌ها نیز یک منبع آلاینده دیگر هستند.

شیشه‌فروش می‌گوید: در بخش حمل و نقل تردد بیش از یک میلیون انواع خودرو و ۶۰۰ هزار موتورسیکلت نقشی در انتشار آلودگی هوای شهر اصفهان دارند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از تدوین طرح راهکارهای پیشگیری و کنترل آلوگی هوا متناسب با سهم‌بندی انتشار آلاینده‌ها توسط محیط زیست خبر می‌دهد و ادامه داد این طرح برگرفته از مطالعات دانشگاه صنعتی و دانشگاه اصفهان است.

در بخش حمل و نقل تردد بیش از یک میلیون انواع خودرو و ۶۰۰ هزار موتورسیکلت نقشی در انتشار آلودگی هوای شهر اصفهان دارند

وی با اشاره به برگزاری کارگروه کاهش آلایندگی هوا و مشخص شدن وظایف تمام بخش‌ها در حوزه حمل و نقل و صنعت متناسب با مواد مندرج در قانون هوای پاک گفت: مقرر شد هر دستگاه در راستای کاهش آلودگی هوا چه اقدامی را باید انجام دهد و محیط زیست بر آن نظارت کند.

 سال گذشته ۳ ماه در اصفهان مازوت سوزانده شد

شیشه‌فروش با اشاره به مازوت‌سوزی در اصفهان می‌گوید: نیروگاه شهید منتظری در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب ۵۵ روز و ۳ ماه مازوت سوزاند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به حضور سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای اصفهان در سال گذشته گفت: این جلسه مصوباتی داشت و اگر این مصوبات اجرایی شود عمده مشکلات آلودگی هوای اصفهان برطرف می‌شود.

نیروگاه شهید منتظری در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب ۵۵ روز و ۳ ماه مازوت سوزاند

وی ادامه داد: در این جلسه مصوب شد که با توجه به بار آلایندگی اصفهان باید شرکت ملی گاز و وزارت نفت تامین گاز نیروگاه شهید منتظری را در ایام پاییز و زمستان پیش‌بینی کنند که درخواست داریم شرکت گاز از هم اکنون برای تأمین گاز نیروگاه اقدام کند.

وزارت نیرو و توانیر باید گاز نیروگاه منتظری را تأمین کنند

شیشه‌فروش با تأکید بر اینکه در آن جلسه مقرر شد که نیروگاه مازوت مصرف نکند، می‌افزاید: نیروگاه منتظری باید تبدیل به نیروگاه سیکل ترکیبی و استانداردسازی شود که در این زمینه وزارت نیرو و وزارت توانیر موظف شدند این نیروگاه را تبدیل به نیروگاه سیکل ترکیبی کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اعتقاد دارد که در ایام سرد سال وزارت‌های نفت و نیرو باید گاز برای این نیروگاه پیش‌بینی کنند چرا که این نیروگاه نزدیک شهرهای اصفهان و شاهین‌شهر است و اصفهان و سایر شهرهای اطراف را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر نیروگاه پلمب است و هنوز ماروت استفاده نشده است، می‌گوید: مشعل‌های نیروگاه توسط دادستانی پلمب شده و محیط زیست بر آن نظارت دارد.

مشعل‌های نیروگاه توسط دادستانی پلمب شده و محیط زیست بر آن نظارت دارد

شیشه‌فروش بار دیگر تأکید کرد که وزارت‌های نفت و نیرو و شرکت ملی گاز باید کمک کنند تا مصوبه ملی که در اصفهان در کارگروه کاهش آلایندگی هوا با حضور سلاجقه مصوب شد که نیروگاه باید گاز مصرف کند، عملیاتی شود.

 

کوره‌های آجر و گچ باید از شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان خارج شوند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه دومین مصوبه این کارگروه ساماندهی کوره‌های آجر و گچ در اطراف اصفهان است، ادامه می‌دهد: کوره‌های آجر و گچ باید از شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان خارج شوند و این مصوبه باید توسط صنعت و معدن و محیط زیست پیگیری شود.

وی با تأکید بر استانداردسازی ناوگان حمل و نقل مسافر در شهرها تصریح کرد: ۱۷۶ میلیون مترمکعب نیاز آبی تالاب گاوخونی است، وزارت نیرو باید در جدول منابع و مصارف حقابه زیستی و حقابه تالاب گاوخونی را درج و آن را تامین کند در این زمینه درخواست داریم سازمان محیط زیست پیگیری کند و وزرات نیرو تعهد خود را انجام دهد.

شیشه‌فروش توسعه نیروگاه‌های خورشیدی تا هزارمگاوات برای کم برقی و افزایش توان تولید نیروگاه را یکی دیگر از مصوبات این کارگروه دانست و گفت: مقرر شد از شرکت‌های دانش بنیان برای اجرای طرح‌های پیشگیری و کنترل آلودگی هوا استفاده شود که محیط زیست هماهنگی لازم را به عمل آورده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از اجرای طرح جامع زیست محیطی ذوب آهن خبر داد و افزود: این طرح ذوب آهن را مکلف می‌کند در یک بازه زمان‌بندی شده استانداردهای مشخصی را در راستای پیشگیری از انتشار آلاینده‌ها برنامه‌ریزی کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا پاییز و زمستان امسال بار دیگر مازوت در اصفهان سوزانده می‌شود یا خیر گفت: مجری پیگیری این مصوبات سازمان محیط زیست استان اصفهان است، این مصوبات ابلاغ شده و درخواست اجرای آن را داریم.


آلودگی هوای اصفهان در سال گذشته

 مطالبه مسؤولان ادامه پلمب مشعل‌های مازوت‌سوز نیروگاه منتظری اصفهان است

سیدامیر سامع نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز درباره مازوت‌سوزی در اصفهان می‌گوید: در حال حاضر مشعل‌های مازوت‌سوز نیروگاه شهید منتظری پلمب است و ادامه این روند مطالبه همه ما از مسؤولان ملی و وزارت‌خانه‌های مربوطه است.

دادستان، رئیس محیط زیست استان و استاندار اصفهان باید پای کار بایستند تا به هیچ عنوان پلمب این مشعل‌ها شکسته نشود

وی با اشاره به اینکه دو مرتبه در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ این پلمب‌ها شکسته شد، ادامه داد: تعدادی از این مشعل‌ها به جای سوخت گاز، از سوخت مازوت استفاده کردند که با توجه به اینکه نیروگاه با فاصله بسیار کم از اصفهان واقع شده است، آلودگی‌های زیادی را به همراه داشته است، به‌ویژه برای مناطق شمال شهر اصفهان از جمله شاهین‌شهر، دولت‌آباد، خورزوق و خمینی‌شهر که به‌شدت از مازوت‌سوزی آسیب دیدند و این اقدامات اعتراض مردم و مسؤولان را همراه داشت.

سامع با اشاره به اینکه در حال حاضر این مشعل‌ها پلمب است و ادامه این روند مطالبه همه ما از مسؤولان ملی و وزارت‌خانه‌های مربوطه است، خاطرنشان کرد: دادستان، رئیس محیط زیست استان و استاندار اصفهان باید پای کار بایستند تا به هیچ عنوان پلمب این مشعل‌ها شکسته نشود و سوخت نیروگاه به‌صورت گازسوز تأمین شود.


آلودگی هوای اصفهان در سال گذشته

 قطع کامل مازوت‌سوزی مطالبه مهم اصفهانی‌ها

به گزارش فارس، در کنار خسارت‌های اقتصادی مازوت‌سوزی، تشدید آلودگی هوا و تاثیر منفی بر امر آموزش، بهداشت و درمان از دیگر مواردی است که باید مورد توجه باشد و زودتر برای آن چاره‌اندیشی شود.

اصلاح و ارتقای کیفیت سوخت، اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، توسعه حمل و نقل همگانی به ویژه خطوط مترو از جمله اقداماتی است که برای کاهش آلودگی هوا انجام شده است اما به رغم این اقدامات و عزم عمومی برای بهبود کیفیت هوای اصفهان، همچنان این سوال مطرح است که «این داستان آلودگی هوا در پاییز و زمستان تا کی ادامه خواهد داشت؟»

قطع کامل مازوت‌سوزی مطالبه مهم اصفهانی‌ها است، باید منتظر ماند و دید که آیا آلودگی هوای شهر اصفهان در فصل پاییز و زمستان بار دیگر موجب تعطیلی مدارس و گسترش محدودیت‌های ترافیکی در اصفهان می‌شود یا خیر.

دیدگاه / پاسخ