حالت شب
  • 10 مهر، 1402
احتمال افزایش کرونا تا پایان تعطیلات نوروزی

احتمال افزایش کرونا تا پایان تعطیلات نوروزی

 به گزارش باخبرباش/ابراهیم قادری در این باره گفت: کاهش آمار به مقداری که مورد انتظار ما بوده در اسفندماه مشاهده نشد و گردش ویروس هنوز بالاست. دید و بازدیدها نیز مزید بر علت شده اما شرایط هنوز باثبات است. انتظار افزایش آمار را داریم و از هفته آینده می‌توان انتظار آن را داشت چرا که به داده های عید نمی توان اعتماد وآن‌ها را تفسیر کرد. بسیاری از مردم در مسافرت هستند و تست هم نمی‌دهند.

وی افزود: قبل از اومیکرون میزان موارد آنفلوانزا بالا بود و تا ۳۰ درصد تست آنفلوانزا مثبت اعلام می‌شد. بعد از پیک اومیکرون این عدد کاهش یافت و در حال حاضر انگشت شمار است. افزایش میزان آنفلوانزا در کشورهای دیگر وجود داشته اما در کشور ما ما نبوده و ممکن است از پاییز دیده شود. رعایت پروتکل‌ها حتی به صورت نسبی به جلوگیری از افزایش آمار ابتلا به آنفلوانزا و اومیکرون کمک می‌کند.

قادری ادامه داد: نمی‌توان پس از دو سال جلوی مسافرت و مهمانی مردم را گرفت و این اتفاق سبب افزایش میزان رفتارهای پرخطر هم شده و خواسته ما از مردم رعایت پروتکل‌ها برای جلوگیری از تشکیل خوشه‌های بزرگ بیماری است. خوشه‌ها می‌توانند سبب ایجاد پیک بیماری شوند. برای مثال اگر در سینما یا ورزشگاه یک نفر آلوده باشد ده‌ها نفر آلوده می‌شوند و خوشه بیماری شکل می‌گیرد و تعداد مبتلایان به صورت زنجیره ای و تصاعدی بالا می‌رود. اگر به صورت طبیعی یک ماه طول می‌کشید تا یک نفر صد نفر را آلوده کند، در خوشه‌ها این اتفاق در یک روز می‌افتد.

وی در پایان گفت: بر اساس شاخص‌ها که در هر محل نسبی است، میزان رعایت پروتکل‌ها ۵۰ درصد است. حتی رعایت نسبی پروتکل‌ها نیز در کنترل بیماری موثر است.

دیدگاه / پاسخ