حالت شب
  • Thursday, 18 July 2024
ادامه روند صعودی کرونا در کشور

ادامه روند صعودی کرونا در کشور

باخبرباش/رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) با اشاره به روند صعودی کرونا در کشور، با انتقاد از اصرار بر آموزش حضوری در مدارس و دانشگاه‌ها با وجود شیوع سویه بسیار مسری امیکرون، گفت: ما چوب این موضوع را خوردیم و باز هم خواهیم خورد؛ اما، نمی‌دانم چرا در این زمینه مسئولین مربوطه کوتاه نمی‌آیند.

دکتر حمید عمادی کوچک با اشاره به اینکه جهش امیکرون ویروس کووید۱۹ چندان شدید و نگران کننده نیست، گفت: به آن اندازه که درگیری شدید و مرگ و میر در جهش دلتا رخ داد، در این جهش جدید نگرانی نداریم؛ البته برخی از افراد حالات شدید بیماری را تجربه می‌کنند که این گروه کسانی هستند که واکسن دریافت نکردند. در واقع بستری و مرگ و میر واکسن‌نزده‌ها در صورت ابتلا به کرونا، به شکل واضح ۹۰ درصد بیش از سایر گروه‌ها است.

او تاکید کرد: این موضوع نشان دهنده اهمیت تزریق واکسن است؛ زیرا کسانی که واکسیناسیون داشتند حالات کشنده و خطرناک بیماری کووید۱۹ را تجربه نمی‌کنند. بر این اساس بیشتر مراجعین ما هم به شکل سرپایی درمان می‌شوند و کار به بستری نمی‌رسد.

وی افزود: در سوش دلتا معمولا مدت قرنطینه بیماری را دو هفته اعلام می‌کردیم؛ ولی چون امیکرون بیماری نسبتا خفیف‌تری است بر اساس مقالات موجود ما هم قرنطینه پنج روزه را پیشنهاد می‌کنیم که پس از این مدت فرد ناقل ویروسی نباشد، ولی برخی از موارد هم به شکل استثنا ممکن است که لازم باشد قرنطینه بیش از ۵ روز در نظر گرفته شود.

او درباره پیش‌بینی شرایط کرونا در روزهای آتی، تاکید کرد: در مورد کرونا پیش‌بینی کار اشتباهی است، اما فکر می‌کنیم با توجه به اینکه آمار روزانه در حال افزایش است و در شاخه صعودی پیک قرار داریم، تا حدود دو هفته آینده به قله پیک ششم می‌رسیم. 

این متخصص بیماری‌های عفونی، ادامه داد: آمار بستری‌های فعلی کرونا در بیمارستان امام خمینی(ره) حدود ۲۰۰ نفر است؛ در حالی که در پیک پنجم با سویه دلتا به ۵۰۰ بستری هم می‌رسیدیم. این نشان می‌دهد ظرفیت پذیرش بیمار وجود دارد، اما باید بدانیم که کادر درمان هم خسته شده‌اند.

وی درباره میزان آمادگی بیمارستان‌ امام خمینی (ره)،‌ اظهار کرد: تخت‌های ICU یک مقدار هنوز کافی نیستند که آن هم به دلیل کمبود نیست، بلکه همکاران هنوز به این نتیجه نرسیدند که این بخش‌ها را در اختیار کرونا قرار دهند؛ در مجموع در حوزه دارو، تخت، اکسیژن و تجهیزات فعلا کمبود جدی وجود ندارد.

عمادی با انتقاد از بازگشایی حضوری مدارس، گفت: این کار اشتباهی است که مسئولین وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم اصرار بر حضوری کردن کلاس‌ها و امتحان‌ها دارند؛ ما چوب این موضوع را خوردیم و باز هم خواهیم خورد؛ اما، نمی‌دانم چرا در این زمینه مسئولین مربوطه کوتاه نمی‌آیند.

او با تاکید بر اهمیت تزریق و تکمیل واکسیناسیون، ادامه داد: تزریق واکسن به خانم‌های باردار بسیار مهم است زیرا ایمونوگلوبولین از طریق جفت به کودکی که به دنیا می‌آید، می‌رسد و ایمنی نسبی برای نوزاد ایجاد می‌شود. بیش از یک سال است که واکسیناسیون با انواع واکسن‌ها در حال انجام است و اگر قرار بود در جایی واکسن بر جنین‌ اثرگذار باشد حتما سر و صدای زیادی برپا می‌شد. واکسیناسیون کووید۱۹ تاکنون بر مادران باردار تاثیر منفی نداشته است. سوش امیکرون به نسبت سایر جهش‌ها بچه‌ها را بیشتر درگیر می‌کند و باید حتما کاری کنیم تا برخورد کودکانی که هنوز واجد شرایط تزریق واکسن نیستند با بیماری کاهش یابد؛ یکی از اقدامات مناسب تزریق واکسن به مادران باردار است

دیدگاه / پاسخ