حالت شب
  • Thursday, 18 July 2024
ارتباط زمینی ۱۶۵ روستا در غرب و جنوب استان اصفهان مسدود است

ارتباط زمینی ۱۶۵ روستا در غرب و جنوب استان اصفهان مسدود است

 به گزارش باخبرباش به نقل از ایرنا منصور شیشه فروش  افزود: در زمان حاضر جاده ارتباطی سمیرم به شهرضا به سبب کولاک و برف و مسیربوئین میاندشت - خوانسار هم بدلیل شدت بارش برف مسدود است و شب گذشته امداد و نجات بیش از ۳۰۰ خودرو در این محور توسط تیم های امدادی انجام شد.

وی ادامه داد: سامانه باران زا که در حال عبور از استان است ، بدلیل متاثر شدن از سامانه‌های مدیترانه ای غربی و جنوبی از دریای سرخ، رطوبت شدیدی داشت و موجب وقوع بارش بی سابقه در ۲۵ سال گذشته در اصفهان شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار داشت: ۱۰۰ میلی متر بارش باران در ۴۸ ساعت گذشته در شهر اصفهان ثبت شد که در ربع قرن گذشته در این منطقه سابقه نداشته است.

شیشه فروش خاطرنشان کرد: بارش بیش از ۱.۵ متر برف با فعالیت سامانه قبلی در مناطق غرب و جنوب استان گزارش شد و بارش های این سامانه هم بر روی بارش های گذشته انباشت شد.

وی بیان کرد: بیشترین بارش برف از مناطق جنوبی و غربی استان از جمله سمیرم، فریدونشهر، بوئین و میاندشت، چادگان، خوانسار، گلپایگان گزارش شد و ارتفاع برف در برخی مناطق شهری به حدود ۱.۵ تا ۲ متر و در ارتفاعات و گردنه ها هم تا ۲.۵ متر رسیده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: هم اینک وضعیت ابرناکی در استان اصفهان وجود دارد و دمای هوا در مناطق مرکزی نسبت به روز گذشته حدود پنج درجه کاهش پیدا کرده و کاهش دما در مناطق غربی و جنوبی استان هم به ۱۰ درجه سانتی‌گراد رسیده است.

وی افزود: بیشترین بارش ۲۴ ساعت گذشته با بارش برف ۱۲۰ سانتی‌متری در نقاط شهری و ۲ متر برف در ارتفاعات، از شهرستان سمیرم در جنوب استان اصفهان ثبت و گزارش شد.

آبگرفتگی ۶۰۰ نقطه از استان اصفهان گزارش شد

شیشه فروش افزود: این بارش‌ها در مناطق مرکزی استان از جمله شهرهای اصفهان، فلاورجان و مبارکه آبگرفتگی را به‌دنبال داشت و در اصفهان هم بارش ۱۰۰ میلی متری موجب آبگرفتگی بیش از ۳۰۰ نقطه در این شهر شد و ۳۰۰ نقطه هم در مناطق دیگر گزارش شد.

وی ادامه داد: این بارش‌ها خسارت‌هایی را به بازار اصفهان، اماکن تاریخی در حد نم و رطوبت بوجود آورده است که بررسی های لازم در این زمینه در حال انجام است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اضافه کرد: خسارت هایی هم به بخشی از اماکن مسکونی از جمله آبگرفتگی و آب زدگی بالا ایجاد شده و آبگرفتگی معابر در برخی مناطق و زیرگذرهای شهری اصفهان ایجاد شد.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۵۰۰ نقطه در شب گذشته با مشکل آبگرفتگی در مناطق مختلف استان مواجه شدند که اقدامات لازم برای رفع مشکل این واحدها انجام شد.

شیشه فروش اظهار داشت: در زمان حاضر برق چاه‌های وردشت در سمیرم قطع شده است که تیم هایی برای وصل برق این چاه‌ها اعزام شدند.

به گفته وی، تعدادی از خودروها هنورز در کمربندی سمیرم به شهرضا متوقف هستند که تیم های امدادی برای کمک و نجات به این خودروها اعزام شدند .

وی افزود: یک بالگرد از طریق هماهنگی با ارتش برای کمک رسانی به هفت روستای پشت کوه دوم شهرستان فریدونشهر در غرب استان اعزام شد و هماهنگی های لازم برای انتقال علوفه و مواد غذایی در حال انجام است.

حجم آب زاینده رود ۲ برابر می شود

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: آب میان حوزه ای موجب تشکیل سیلاب از ارتفاعات دهاقان شده و از طریق رودخانه شور در حال پیوستن به زاینده رود اصفهان است و پیش بینی شده که حجم آب زاینده رود تا عصر امروز پنجشنبه ۲ برابر شود.

وی به شهروندان توصیه کرد که از حضور در حاشیه رودخانه زاینده رود و پارک ها خودداری کنند.

شیشه فروش افزود: در زمان حاضر زیرگذر راه آهن و جاده قلعه شور به دلیل ورود آبی که از گردنه لاشتر و سپاهان جاری شده ، دچار آبگرفتگی است.

وی ادامه داد: پل زیرگذر بهارستان مملو از آب است و از شب گذشته تا امروز کنترل ترافیک در این منطقه انجام شده و عبور از کنارگذر در حال انجام است و اقدامات لازم برای هدایت این آب ها از طریق زهکش و کانال های موجود در حال انجام است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان بیان کرد: نم زدگی، باران و برف موجب خسارت هایی به برخی از واحدهای مسکونی در روستاها شده و روز گذشته یک نفر بدلیل ریزش آوار در یکی از روستاهای مبارکه جان باخت و به همه ساکنان در مناطق شهری و روستایی استان توصیه می شود که مراقبت های لازم را داشته باشند و از حضور در اماکنی که دچار نم زدگی شده خودداری کنند.

وی اضافه کرد: شب گذشته بیش از یکهزار مورد کمک رسانی در جاده‌های استان انجام شد و به تعدادی از خودروها که در محور نطنز به کاشان بدلیل یخ زدگی با مشکل مواجه شده بودند کمک رسانی شد.

دیدگاه / پاسخ