حالت شب
  • Tuesday, 23 July 2024
استقبال پاستور از بذرپاش خداحافظی با رستمِ دولت قطعی شد

استقبال پاستور از بذرپاش خداحافظی با رستمِ دولت قطعی شد

پس از حواشی های زیادی که برای رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی دولت رئیسی در طی این مدت ایجاد شد از ماجرای رشوه گرفتن مشاور ویژه تا انتشار عکس های خصوصی با همسر دوم، فشارهای سیاسی برای کنار گذاشتن او از وزارت بیشتر شد تا جایی که برخی نمایندگان مجلس نیز از قاسمی خواستندقبل از استیضاح استعفا کند. 

فشاری که به نظر می رسد کارساز بوده و دولت رئیسی استارت جابجایی دیگر در دولت را زده است. چه آنکه روز گذشته، سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیسی از تغییرات جدی  در وزرات راه وشهر سازی  خبر داد تا مُهر تاییدی برای رفتن رستم قاسمی از وزارت راه باشد.

حسینی همچنین در پاسخ به سوالی درباره گزینه‌های پیشنهادی دولت برای جایگزینی رستم قاسمی گفت:« تا این لحظه آقای مهرداد بذر پاش تصدی وزارت راه شهر سازی است.»

بذرپاش به پاستور می رود؟

چه انتخابات ریاست مجلس باشد چه انتخابات ریاست جمهوری یا حتی بحث گمانه زنی ها برای تغییر در یک سِمَت خاص، فرقی نمی کند همیشه پای مهرداد بذرپاش در میان است. او در دو انتخابات ریاست جمهوری اخیر از جمله گزینه های طیف پایداری برای انتخابات ریاست جمهوری بود و در نهایت در دوره مجلس یازدهم به ریاست دیوان محاسبات رضایت داد.

بذرپاش با روی کار آمدن دولت رئیسی در لیست وزرای پیشنهادی دولت بود اما در نهایت کرسی هیچ وزارتخانه ای نصیب او نشد تا در دیوان ماندگار شود. با این وجود طی این مدت یک و سال اندی که از عمر دولت رئیسی می گذرد چندین بار نام او برای سکانداری شهرداری، استانداری یا جایگزینی با وزرا مطرح شده است. موضوعی که حتی کنایه یک چهره نزدیک به قالیباف را هم به دنبال داشته است. 

مجتبی توانگر، نماینده مردم تهران همزمان با مطرح شدن دوباره نام او به عنوان جایگزین احتمالی رستم قاسمی، در توئیتی نوشت:« هر وزارتخانه ای که احتمال تغییر آن می رود این آقایِ همه جا گزینه، از طریق یکی از معاونین به رییس جمهور برای تصاحب آن کرسی فشار می آورد. آقای مهندس! مگر چقدر توانایی دارید که هم می توانی شهردار شوید هم وزیر راه هم وزیر صمت هم وزیر رفاه؟ برادر من!چرا این قدر ولع قدرت داری؟»

البته این کنایه توانگر می تواند اشاره ای به سمت های او در ایام حضورش در دولت احمدی نژاد هم باشد. بذرپاش پس از انتخاب احمدی‌نژاد به‌عنوان شهردار تهران در سال ۸۱، رئیس گروه مشاوران جوان شهردار شد. و پس از چندی به‌عنوان مدیر فرهنگسرای خاوران نیز برگزیده شد. او پله های ترقی را به سرعت طی کرد و در فروردین ۱۳۸۶ به‌عنوان مدیرعامل شرکت پارس‌خودرو انتخاب و با حُکم احمد قلعه‌بانی، مدیرعامل وقت سایپا به این سمت منصوب شد. در بهمن ماه همان سال حکم بذرپاش به‌عنوان «مدیرعاملی گروه خودروسازی سایپا» صادر شد. بذرپاش اول مرداد ۱۳۸۸ نیز طی حکمی به سمت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان ملی جوانان منصوب شد. 

چه ابراهیم رئیسی وعده تشکیل کابینه غیر جناحی را داده بود اما برخلاف وعده‌اش به سمت یاران سابق محمود احمدی نژاد چرخید و با انتخاب آنان، صدای اعتراض اهالی سیاست را هم در آورد. آنقدر که برخی از تشکیل دولت سوم احمدی نژاد سخن گفتند.

برخی بر این باورند که علت استفاده ابراهیم رئیسی از احمدی‌نژادی‌ها، عدم سابقه سیاسی او است. مانند  عبدالرضا داوری، مشاور سابق احمدی نژاد که در گفتگویی بیان کرده بود:« به نظر من دولت سیزدهم، دولت سوم آقای احمدی نژاد است ولی بسیار ناکارآمدتر. یعنی اگر ایشان هم می خواستند دولت تشکیل دهند تقریباً استخوان‌بندی دولت‌ایشان همین بود.»

در این میان، برخی از حامیان رئیسی، با دفاع از کابینه رئیسی ارتباط وزرا و معاون او را با احمدی نژاد مربوط به سال‌های دور می دانند. با وجود این نقدها، گویی خود ابراهیم رئیسی قصد ندارد دل از یاران رئیس دولت بهار بکند. چرا که در جا به جا‌یی‌هایی نیز که در این یکسال در کابینه داشته است باز هم رو به سراغ مدیران احمدی نژاد رفته است. مانند انتخابات محسن منصوری به عنوان معاون اجرایی یا احتمال معرفی مهرداد بذرپاش به عنوان وزیر راه.

* در جدول زیر اسامی، اسامی برخی مدیران دولت های نهم و دهم که در دولت سیزدهم حضور دارند آمده است؛

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

سمت در دولت احمدی نژاد

سمت در دولت رئیسی

 

1

سید محمد حسینی

وزیر ارشاد

معاون پارلمانی رئیس جمهور

2

عیسی زارع پور

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد

وزیر ارتباطات

3

 

محمدعلی زلفی گل

رئیس دانشگاه بوعلی سینا

وزیر علوم

4

سیدجواد ساداتی نژاد

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم

وزیر جهاد کشاورزی

 

5

حمید سجادی

گزینه احمدی‌نژاد برای وزارت ورزش

وزیر ورزش

6

امیر عبداللهیان

معاون وزیر خارجه

وزیر امور خارجه

7

حجت‌الله عبدالملکی*

مشاور وزیر اقتصاد

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی

8

رضا فاطمی امین

معاون برنامه‌ریزی و توسعه وزارت صنایع و معادن

وزیر صنعت، معدن و تجارت

9

رستم قاسمی

وزیر نفت

وزیر راه و شهرسازی

10

علی‌اکبر محرابیان

وزیر صنایع و معادن

وزیر نیرو

11

صولت مرتضوی**

استاندار خراسان و معاون سیاسی وزارت کشور

معاون اجرایی رئیس جمهور/ وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی

12

محسن منصوری***

فرماندار ورامین

استاندار تهران/ معاون اجرایی رئیس جمهور

13

مسعود میرکاظمی

وزیر بازرگانی

معاون رئیس‌جمهور و سازمان برنامه‌وبودجه

14

احمد وحیدی

وزیر دفاع

وزیر کشور

دیدگاه / پاسخ