حالت شب
  • Monday, 22 July 2024
اصفهان به وضعیت زرد و آبی با کمترین فوتی کرونا رسید

اصفهان به وضعیت زرد و آبی با کمترین فوتی کرونا رسید

به گزارش باخبرباش پژمان عقدک گفت: بر اساس آخرین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ از امروز ۲۴ اردیبهشت هیچ شهرستانی در استان اصفهان در وضعیت قرمز ( بسیار پر خطر) و نارنجی (پر خطر) قرار ندارد و چهار شهرستان از جمله اصفهان ( با احتساب چهار شهرستان جدید منفک شده در شرق اصفهان) از وضعیت زرد (خطر متوسط) خارج شدند و در شرایط آبی (عادی) قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه تعداد شهرهای با وضعیت آبی (عادی) در این هفته نسبت به هفته گذشته در استان اصفهان افزایش یافت، اظهار داشت: شاخص های عددی کرونا از نظر تعداد افراد مراجعه کننده سرپایی، آزمایش‌های مثبت، بستری در بیمارستان، بیماران بدحال و بستری در بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) و مرگ و میر در یک هفته اخیر کاهش یافته است و روند بهبود شرایط ادامه دارد.

عقدک تاکید کرد: در چند روز اخیر آمار بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه و مرگ و میر ناشی از کرونا در استان به کمترین حد در یک سال گذشته رسید و حتی در یک هفته تعداد فوتی های قطعی کرونا صفر بود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بهبود شرایط کرونا را نتیجه پوشش حداکثری واکسیناسیون، رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی، روند طبیعی همه‌گیری بیماری و ضعیف تر بودن سویه غالب در موج ششم کرونا دانست و گفت: واکسیناسیون مردم به افزایش ایمنی و دفاع بدن منجر شد و از طرفی رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی یعنی فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، ضد عفونی کردن و رعایت بهداشت فردی نیز در بهبود شرایط تاثیر داشت.

وی با بیان اینکه روند طبیعی بیماری های همه گیر مانند کووید-۱۹ به گونه ای است که بصورت دوره ای تکرار می شود و پس از یک دوره اوج گرفتن، دوباره کاهش می یابد، خاطرنشان کرد: سویه غالب ویروس کرونا در موج ششم، اُمیکرون بود که نسبت به سویه قبلی (دلتا) ضعیف تر و با مرگ و میر کمتر همراه بود.

عقدک با تاکید بر اینکه نباید درباره شرایط موجود ساده‌اِنگاری شود، خاطرنشان کرد: برخی پیش بینی ها حاکی از احتمال بروز موج هفتم کرونا از مرداد امسال بوده و مردم نباید تصور کنند کرونا تمام شده است.

وی ادامه داد: ما تا زمانی که مراجعه کننده سرپایی و آزمایش های مثبت کرونا داریم یعنی اینکه با بیماری کووید-۱۹ مواجه هستیم و زمانی می توان گفت این همه گیری تمام شده است که همه آمار به صفر برسد.

وی با تاکید بر اینکه هنوز مصوبه های قبلی برای رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی مانند استفاده از ماسک در اماکن عمومی سربسته بویژه اداره ها، مدرسه ها و دانشگاه ها پابرجاست از مردم خواست تا همچنان نسبت به رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی اهتمام داشته باشند و اگر واکسن کرونا دریافت نکرده اند برای آن اقدام کنند.

بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در زمان حاضر ۱۲۲ بیماری دارای علائم کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که ۲۳ نفر آنها در بخش مراقبت های ویژه  تحت درمان قرار دارند.

آمار مرگ و میر قطعی ناشی از کرونا نیز در ۲ هفته اخیر در استان اصفهان صفر یا یک بوده است.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان اصفهان تا کنون حدود ۴۸۹ هزار نفر بطور قطعی به این بیماری مبتلا شدند و تعداد کل فوت شدگان قطعی بدلیل کرونا ۱۱ هزار و ۶۷۱ نفر بوده است.

دیدگاه / پاسخ