حالت شب
  • Monday, 22 July 2024
اورژانس ۱۱۵ اردستان ساختمان مرکزی ندارد

اورژانس ۱۱۵ اردستان ساختمان مرکزی ندارد

مسئول فوریت‌های پزشکی شهرستان اردستان گفت: اورژانس ۱۱۵ اردستان تنها مرکز استان اصفهان است که ساختمان اختصاصی و مرکزی برای مواقع اضطراری و بحرانی ندارد.

جوادمطیعی اظهار کرد: اورژانس ۱۱۵ شهرستان اردستان دارای ۷ پایگاه شهری و جاده‌ای در شهرهای اردستان، زواره، مهاباد و روستاهای شهراب، ظفرقند و باقرآباد است. از این تعداد ۵ پایگاه فعال است و دو پایگاه در زمان‌های پیک سال فعال می‌شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون اورژانس شهرستان اردستان ۱۹۰۷ مورد مأموریت داشته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است، افزود: از این تعداد ۷۳۸ مورد مأموریت شهری و ۱۱۶۹ مورد مأموریت‌های جاده‌ای بوده که بیشتر آن در محور ترانزیت شهرستان بوده است.

مسئول فوریت‌های پزشکی شهرستان اردستان، گفت: کارکنان اورژانس ۱۱۵ شهرستان اردستان در پنج ماه نخست امسال ۶۵۰ مورد مأموریت با موضوع تصادفات داشتند که ۴۰۵ مورد آن تصادفات جاده‌ای بوده است. همچنین در این مدت زمان ۱۲۵۷ مورد مأموریت‌های غیر تصادفی مانند حمله قلبی، تنفسی، مسمومیت‌ها، سوختگی، حوادث و سقوط بوده است.

مطیعی در خصوص گلایه شهروندان در خصوص تجمیع اتاق فرمان اورژانس با مرکز استان، تصریح کرد: طبق دستورالعمل اورژانس کشور و وزارت بهداشت و درمان نیاز نیست هر شهر به شکل جداگانه اتاق فرمان داشته باشد بلکه تمام اتفاق‌های فرمان شهرستان‌ها تجمیع شده و تحت عنوان دیسپچ مرکزی عمل خواهد کرد. در این طرح پزشک متخصص در مرکز اتاق فرمان استان حضور دارد و بسیاری از تماس‌ها با مشاوره‌ای که داده می‌شود برطرف می‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به تجمیع خطوط اورژانس ۱۱۵ استان در مرکز دیسپچ اصفهان از هم شهری‌ها خواهشمندیم در صورت تماس با مرکز اورژانس ۱۱۵ نسبت به اعلام نام شهر و یا روستا و آدرس دقیق محل، همکاری‌های لازم را با پرستاران تریاژ تلفنی اورژانس داشته باشند.

مسئول فوریت‌های پزشکی شهرستان اردستان، خاطرنشان کرد: اکنون ۹ آمبولانس ۱۱۵ در شهرستان اردستان وجود دارد که ۶ آمبولانس دارای عمر بالا، فرسوده و قدمت بیش از ۱۷ سال دارد و نیاز است که نسبت به نوسازی آنها اقدام شود.

مطیعی با بیان اینکه اورژانس ۱۱۵ اردستان تنها مرکز استان اصفهان است که ساختمان اختصاصی و مرکزی برای مواقع اضطراری و بحرانی ندارد، گفت: با توجه به اینکه حدود ۱۱۰ کیلومتر از محور ترانزیت شمال به جنوب کشور از شهرستان اردستان عبور می‌کند، این شهرستان نیاز به یک پایگاه معین برای مواقع بحرانی دارد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین نداشتن جایگاه استاندارد فرود بالگرد در مرکز شهرستان یکی از مشکلات مورد نیاز اورژانس اردستان است که امیدواریم با همراهی خیران و دانشگاه علوم پزشکی این نیاز برطرف شود.

 

دیدگاه / پاسخ