حالت شب
  • Thursday, 18 July 2024
اولین گمرک اختصاصی کشور در حوزه صادرات توسط ذوب آهن ساخته شد

اولین گمرک اختصاصی کشور در حوزه صادرات توسط ذوب آهن ساخته شد

 

مدیرکل گمرکات استان اصفهان گفت: گمرگ اختصاصی ذوب آهن اصفهان اولین گمرگ صنعت فولاد کشور است.

به گزارش خبرنگار باخبرباش، رسول کوهستانی در این ارتباط اظهار داشت: اولین گمرک اختصاصی صنعت کشور است که همزمان با تاسیس این کارخانه مادر صنعتی احداث شد و پس از آن نیز فولاد مبارکه قرار دارد و به غیر از این دو مجموعه، گمرگ اختصاصی در کشور نداریم.

وی بیان داشت: آمار صادرات غیر نفتی کشور در سال گذشته ۳۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده که سهم استان اصفهان ۵ درصد از کل صادرات کشور بوده است .

مدیرکل گمرکات استان اصفهان بیان داشت : در بهار ۱۴۰۰ تشریفات صادرات۶ هزار و ۶۳۶ فقره اظهارنامه به وزن ۵۷۰ هزار و ۲۵ تن کالا به ارزش ۳۶۸ میلیون و ۷۳ هزار دلار در ۵ گمرک استان اصفهان انجام پذیرفته است که در مقایسه با سال قبل از نظر تعداد ۷۷ درصد ، از حیث وزن ۸۲ درصد واز لحاظ ارزش ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

وی در زمینه صادرات گمرک ذوب آهن گفت : در بهار امسال ۳۳ میلیون و ۳۷۳ هزار دلار و به وزن ۵۲ هزار تن تشریفات صادرات از طریق گمرک ذوب آهن انجام پذیرفته که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۱۴۴ درصد و لحاظ وزنی ۴۶ درصد رشد داشته است .

مدیرکل گمرکات استان اصفهان همچنین افزود: میزان صادرات گمرک اختصاصی ذوب آهن در سال ۹۸ بالغ بر ۷۴ میلیون دلار و در سال گذشته ۸۴ میلیون دلار بوده است .

وی اضافه کرد: این ارقام چشمگیر روند رو به رشد صادرات غیرنفتی و به خصوص محصولات فرآوری شده از سنگ آهن را نشان می دهد.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان تصریح کرد : گمرک نقش موثر و هماهنگ کننده در زمینه تسهیل گری دارد تا از این مسیر فرایند واردات و صادرات تسریع گردد.

این مقام مسئول یکی از مانع زدایی های انجام شده از تولید را حذف بخشنامه های خلق الساعه عنوان کرد و اظهار داشت: چندی پیش تیک های صادراتی یا همان مجوز سیستمی صادرات را شاهد بودیم که سبب می شد کامیون ها در گمرک یا مرز متوقف شوند که این موضوع آسیب های فراوانی را در پی داشت و خوشبختانه با حذف شدن این روند کنترل ها بر اساس سهم بازار و عرضه بورس لحاظ می شود.

کوهستانی پزوه خاطر نشان کرد : ذوب آهن اصفهان به عنوان فعال مجاز اقتصادی در گمرک شناخته شده است و در این راستا می تواند از تسهیلات و ضمانت نامه های یک ساله بهره مند شود.

دیدگاه / پاسخ