حالت شب
  • Thursday, 18 July 2024

آذین‌بندی‌ شهر طبق رویدادهای گل‌محور

ایجاد باغ مینیاتوری از ابنیه تاریخی اصفهان

ایجاد باغ مینیاتوری از ابنیه تاریخی اصفهان

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان با اشاره به اجرای طرح شهرتکانی در آستانه نوروز ۱۴۰۲ گفت آذین‌بندی‌های شهر برای سال آینده بر اساس رویدادهای گل‌محور طراحی شده است

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان با اشاره به اجرای طرح شهرتکانی در آستانه نوروز ۱۴۰۲ گفت: آذین‌بندی‌های شهر برای سال آینده بر اساس رویدادهای گل‌محور طراحی شده است.

به گزارش باخبرباش به نقل از ایمنا ، مهدی بقایی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به اقدامات و برنامه‌های ستاد خدمات سفر شهر اصفهان اظهار کرد: در آستانه نوروز ۱۴۰۲ به‌منظور استقبال از میهمانان نوروزی، خانه‌تکانی شهر تحت عنوان «شهرتکانی» در مدت حدود ۴۰ روز با کمک ۲۵۰۰ نفر از نیروهای خدمات شهری انجام شد.

وی با بیان اینکه معابر شهری، رفیوژها و محلات شهر پاکسازی، بهسازی و نظافت شده است، افزود: بیشتر معابر شهری با دستگاه‌های مکانیزه شست‌وشو شده است و در ۲۲۰ محله شهر اصفهان نیروهای خدمات شهری حداقل یک بار حضور یافته‌اند و نظافت و پاکسازی را انجام داده‌اند.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان با اشاره به رنگ‌آمیزی جداول و نرده‌های شهر تصریح کرد: عملیات رنگ‌آمیزی جداول و نرده‌های شهر با بهره‌مندی از ظرفیت سازمان حمایت از زندانیان از سوی ۷۵۰ نفر انجام شد، بر این اساس یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر از جداول شهر و ۵۰۰ هزار متر نرده رنگ‌آمیزی شده است.

وی با بیان اینکه اصفهان نخستین شهری است که از ظرفیت زندانیان برای این کار استفاده کرده است، خاطرنشان کرد: رنگ‌آمیزی جداول امسال به دلیل شرایط جوی خاص با سرعت زیاد و به‌صورت شبانه‌روزی انجام شد، بازسازی آسفالت‌های شهر و جداول شکسته نیز توسط معاونان زیباسازی مناطق به صورت جدی پیگیری شده است.

بقایی اظهار کرد: در آستانه سال جدید هرس پلارد درختان توت و نارون در شهر اصفهان به منظور جوان‌سازی و مانع شدن از پیری زود هنگام درختان انجام گرفت.

وی با بیان اینکه از دیگر اقداماتی که به مناسبت ایام نوروز صورت گرفته است گل‌کاری گسترده در سطح شهر بوده است، چراکه اصفهان به عنوان یک باغ شهر از گذشته تا به امروز مطرح است، گفت: در این راستا برای سال آینده آذین‌بندی‌های شهر را بر اساس رویدادهای گل محور طراحی کرده‌ایم، حدود هزار فلاورباکس در سطح شهر برای ایام نوروز ۱۴۰۲ نصب می‌شود.

آماده‌باش ۶۰۰ آتش‌نشان در ایام نوروز برای تأمین ایمنی و امنیت شهر و شهروندان

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان افزود: «ایمنی» از دیگر موضوعات مهم در آستانه نوروز ۱۴۰۲ است؛ بر این اساس ورزشگاه‌هایی را برای اسکان اضطراری در مواقع بحرانی پیش‌بینی کرده‌ایم و حضور نیروهای آتش‌نشانی و تأیید نکات ایمنی جهت اسکان مسافران در منازل استیجاری، خوابگاه‌های دانشجویی و مدارس آموزش‌وپرورش پیش از ورود مسافر امری ضروری بوده است و با تاکید بر آنها انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز حدود ۶۰۰ آتش‌نشان آماده همکاری در زمینه تأمین ایمنی و امنیت هستند، تصریح کرد: ۱۴ هزار مترمربع نقاشی دیواری در رینگ دوم در خیابان‌های سروش و بزرگمهر و محور کاوه تا میدان شهدا اجرا شده است، همچنین جانمایی آثار تولید شده سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی در محور خیابان کمال اسماعیل حدفاصل سی‌وسه پل تا پل فردوسی برای ایام نوروز انجام گرفته است.

بقایی با بیان اینکه در گذشته هفت بنای تاریخی همچون کاخ نمکدان و کاخ آئینه‌خانه در محور تاریخی اصفهان وجود داشته که امروز تخریب شده است، خاطرنشان کرد: این هفت اثر تاریخی شهر اصفهان در سازه‌هایی با متریال فلز در حاشیه پل خواجو یا بلوار هشت‌بهشت در معرض تماشا قرار می‌گیرد، بر این اساس برنامه‌ریزی شده است که در سال ۱۴۰۲ یک باغ مینیاتوری از ابنیه تاریخی اصفهان از گذشته تاکنون تهیه شود.

وی اظهار کرد: آخرین مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی شهری، ستاد دائمی سفر را محور همه برنامه‌های شهرداری در حوزه گردشگری و خدمت‌رسانی به مسافران و شهروندان دانسته است.

نصب المان‌های نوری در باغ رز ناژوان

وی اظهار کرد: همچنین المان‌های نوری که سال گذشته در محور هشت‌بهشت نصب شده بود، امسال در باغ رز ناژوان نصب و در ساعات شب برای مسافران به نمایش گذاشته می‌شود.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان با بیان اینکه تعمیر و نگهداری شهر از دیگر نکات مهم پیش از ایام نوروز است، گفت: تک تک تجهیزات شهری شناسنامه‌دار شده است در این راستا ۱۵۰ هزار تجهیزات شهری، تاسیساتی و مکانیکی دارای کیو آر کد بوده و در نرم افزار نت بین برای ناظر و پیمانکارها بارگذاری شده است.

وی تاکید کرد: مدیریت شهری نگهداری را مقدم بر تحمیل می‌داند، لذا بر نگهداری به موقع و برنامه‌ریزی‌شده تجهیزات و تأسیسات تاکید داریم.

بقایی با بیان اینکه حدود ۲۹۰۰ چشمه از سرویس‌های بهداشتی در سطح شهر وجود داشته است که بعضی از آن‌ها از جمله حاشیه زاینده‌رود به صورت ۲۴ ساعته باز است، ادامه داد: در این راستا تجهیزات سرویس‌های بهداشتی مورد بررسی قرار گرفته است تا برای نوروز آماده باشد، در این عرصه ۶۰ مسجد نیز به کمک شهر آمده و برای رفاه حال مسافران و استفاده از گردشگران سرویس‌های بهداشتی آنها باز است.

تشکیل ۱۵ کمیته در ستاد دائمی خدمات سفر شهر اصفهان

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار با اشاره به تشکیل ۱۵ کمیته در ستاد خدمات سفر گفت: این ۱۵ کمیته در ستاد خدمات سفر مسئولیت‌های متعددی را برعهده دارند که با همگرایی و همدلی ارگان‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند، چرا که ستاد خدمات سفر تنها ستاد سفر شهرداری نیست بلکه متعلق به شهر اصفهان است.

وی با بیان اینکه کمیته اسکان یکی از مهم‌ترین کمیته‌های ستاد است، افزود: هدف این است که از مبدا مکان اسکان در مقصد مشخص شود، به ترتیب اولویت ستاد خدمات سفر در اسکان به ترتیب هتل‌ها، مهمانپذیرها، خوابگاه دانشجویی، مدارس آموزش و پرورش، منازل استیجاری و باغ فدک است.

بقایی تصریح کرد: سالن‌های ورزشی و مساجد نیز برای زمان اضطرار در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل آنکه اصفهان به غیر از نوروز در فصول دیگر هم میهمان و مسافر دارد، از سال ۱۴۰۱ دبیرخانه دائمی ستاد سفر شکل گرفت، بر این اساس از شهریور ماه فعالیت این دبیرخانه با تمرکز بر نوروز فعالیت خود را آغاز کرد.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان اظهار کرد: در این راستا نخستین شورای سیاست گذاری ستاد سفر آذرماه شکل گرفت و تاکنون ۴۰ جلسه کاری تشکیل شده است.

ظرفیت اسکان ۱۲۸ هزار نفر مسافر را در یک شب داریم

وی با بیان اینکه سیاست‌ها با توجه به همزمانی ماه رمضان با نوروز تعریف شده است، گفت: شهر اصفهان امسال ظرفیت اسکان ۱۲۸ هزار نفر مسافر را در یک شب دارد.

بقایی افزود: شش ستاد هدایت در سطح شهر داریم که در مناطق دو، شش، ۹،۱۲، ۱۳ و ۱۵ به میهمانان و مسافران نوروزی خدمت رسانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه، کمپ اسکان باغ فدک به عنوان بزرگترین و جامع‌ترین کمپ در کشور بی نظیر است، تصریح کرد: امسال بعد از مدت‌ها کمیته عالی باغ فدک شکل گرفته و تاکنون هشت جلسه این کمیته برگزاری شده است.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: در این راستا زیرساخت‌های باغ فدک مورد بازسازی قرار گرفت و بازارچه‌ای برای عرضه محصولات و سوغات احداث شد.

وی اظهار کرد: امسال در باغ فدک منبع آب، ۵ کیلومتری لوله گذاری شده است تا میهمانان و مسافران برای آب شرب و شست و شو استفاده کنند، همچنین ۲۵۰ سکو جدید اضافه شده است که به شیوه جدید ساخته می‌شود.

بقایی با بیان اینکه باغ فدک دوربین‌های تصویری نداشت که امسال دوربین‌ها با هزینه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نصب شده است، گفت: در مجموع برای ایجاد زیر ساخت در باغ فدک ۱۸ میلیارد تومان هزینه شده، در بودجه سال آینده نیز ۲۰ میلیارد تومان ردیف اعتباری برای تکمیل و اصلاح زیرساخت‌های باغ فدک دیده شده است.

وی با بیان اینکه هویت بصری در باغ فدک شکل گرفته است، افزود: همه اقدامات انجام شده تا در طول سال باغ فدک به عنوان مکان گردشگری برای مسافران و شهروندان باشد.

ارائه خدمات به مسافران نوروزی

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار اصفهان با اشاره به تقارن ماه رمضان و نوروز تصریح کرد: تعداد رستوران‌ها که در شهر در ماه رمضان به مسافران خدمت‌رسانی می‌کنند، افزوده شده است، فضاهایی نیز در سطح شهر جانمایی شده تا مسافران به غیر از رستوران‌ها، بتوانند صرف غذا کنند تا در ملأ عام شاهد روزه‌خواری نباشیم.

بقایی با بیان اینکه تبلیغاتی در سطح شهر انجام شده است تا مسافران با آداب شهر اصفهان و مباحث فرهنگی آن آشنا شوند، خاطرنشان کرد: گروه هزار نفری تحت عنوان «شهربان های شهر» طی دو ماه با محوریت ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر آموزش دیدند که همراه شهروندان برای تبیین موضوعات مختلف برای نظم بخشی به فضای شهری فعالیت می‌کنند.

دیدگاه / پاسخ