حالت شب
  • Tuesday, 23 July 2024
بازی با سلامت 73 درصد مردم

بازی با سلامت 73 درصد مردم

 بدهی 10 هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی به بیمارستان ها، نگرانی ها از ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان با نرخ آزاد را افزایش داده است.

قابل پیش‌بینی بود که بالاخره داد بیمارستان‌ها از تسویه نشدن بدهی‌های سنگین تامین اجتماعی، تبدیل به فریاد شود و این نگرانی را ایجاد کند که در صورت تسویه نشدن حدود 10 هزار میلیارد تومان بدهی، روند ارائه خدمت به بیماران دچار مشکل شود.

معاون وزیر بهداشت: تامین اجتماعی 10 هزار میلیارد تومان بدهکار است
هفته گذشته بود که معاون درمان وزیر بهداشت، در حاشیه اجلاسی که با حضور روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد، خیلی صریح مطالبه به‌حق آن‌ها را مطرح کرد و گفت: یکی از چالش‌های اصلی ما و همچنین اعتراضات معاونان درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، بدهی‌های بیمه تامین اجتماعی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است که پرداخت نشده و نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان است. به گزارش ایسنا، دکتر سعید کریمی اظهار کرد: این بدهی مربوط به بازه زمانی ۱۰ ماه تا یک سال است که به مراکز مختلف بیمارستانی در کشور پرداخت نشده و بیمارستان‌ها را با مشکلات عدیده مواجه کرده است.

90 درصد درآمد بیمارستان ها
طبق اعلام وزارت بهداشت، ۹۰ درصد درآمد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در بخش بستری، از بیمه‌ها و ۱۰ درصد درآمد آن‌ها فرانشیزی است که از بیمار اخذ می‌کنند. حالا تصور کنید که پرداخت سهم مراکز درمانی از سازمان تامین اجتماعی، در ازای درآمد حاصل از ارائه خدمت به بیمه‌شدگان این سازمان، یک سال تاخیر داشته باشد. به قول معاون وزیر بهداشت، با این شرایط بیمارستان چگونه می‌تواند سرپا بماند؟ 

متاسفیم، بیمه شما مورد قبول نیست!
اگرچه دکتر کریمی این وعده را داده بود که هم وزیر بهداشت و هم سایر مدیران دولتی پیگیر پرداخت این بدهی‌ها توسط تامین اجتماعی هستند، اما انگار پیگیری‌ها تاکنون به نتیجه نرسیده است. دلیلش این که بیمارستان فیروزگر تهران که یکی از بیمارستان‌های دولتی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران است، اطلاعیه‌ای را منتشر کرده که روز گذشته حسابی در فضای مجازی سر و صدا به‌پا کرد. اطلاعیه‌ای که روی آن نوشته شده است: «با توجه به عدم پرداخت قریب به یک سال از مطالبات بیمارستان توسط سازمان تامین اجتماعی، با ابراز تاسف سهمیه بیمه‌شدگان آن سازمان به جز بیماران اورژانس، از اول آبان ماه به صورت آزاد پذیرش می‌گردد.»  برای اطمینان از صحت تصویر منتشرشده از این اطلاعیه بیمارستان فیروزگر در توئیتر، ما هم با بخش بستری بیمارستان تماس حاصل کردیم و درستی آن تایید شد.

2 هزار میلیارد تومان بدهی به داروخانه ها
اما سازمان تامین اجتماعی فقط به بیمارستان‌ها بدهکار نیست و بدهی‌اش به داروخانه‌ها هم نگرانی درباره شکست طرح «دارویار» را بیشتر کرده است. آن‌طور که نوزدهم مهرماه، شهرام غفاری مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی به خبرگزاری فانا گفته بود «طرح دارویار هرماه بیش از هزار میلیارد هزینه برای بیمه‌ها دارد و بدهی سازمان تامین اجتماعی به داروخانه‌ها برای اجرای این طرح، فقط در مرداد و شهریور امسال، بیش از دوهزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است.»

73 درصد مردم کشور، تحت پوشش تامین اجتماعی
طبق اعلام میرهاشم موسوی، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی، حدود ۷۳ درصد جامعه ایرانی تحت پوشش این سازمان هستند؛ آماری که قطعا امیدبخش است اما نگران‌کننده هم هست اگر تصور کنیم، با تسویه نشدن بدهی این سازمان به مراکز درمانی، ارائه خدمات تحت پوشش بیمه به این جمعیت چندده میلیونی متوقف شود. تلخ‌تر این‌که بیمه‌شدگان اصلی این سازمان، کارگران، باربران، رانندگان، زنان سرپرست خانوار، خادمان مساجد، بافندگان و... هستند که به اندازه کافی زیربار مشکلات اقتصادی قد خم کرده‌اند و تحمل افزایش هزینه‌های درمان، آن هم با وجود پرداخت حق بیمه را ندارند. 
حرف دل این جامعه را یکی از کاربران توئیتر به خوبی زده و نوشته بود: «بخت برگشته، بیمه پردازهای تامین اجتماعی که هر ماه حق بیمه از حقوقشان کم می‌شود اما وقتی به آن  نیاز دارند با چنین متنی (اطلاعیه بیمارستان فیروزگر) مواجه می‌شوند».

سلامت مردم شوخی بردار نیست
دیروز در تماس‌های مکرر با مسئولان سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت، تلاش کردیم پاسخی درباره وضعیت نگران‌کننده پیش رو دریافت کنیم اما تماس‌های ما بی‌پاسخ ماند. اگرچه به نظر می‌رسد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به شکل دستوری و با وعده تسویه بدهی‌ها، ارائه خدمت به بیمه شدگان تامین اجتماعی را دنبال خواهند کرد اما 10 هزار میلیارد تومان مطالبه به‌حق آن‌ها از این سازمان، باید با هر ساز و کاری که شده، تسویه شود و حتی به شوخی هم، صحبت از بی‌اعتبارشدن بیمه‌های درمانی 73 درصد  مردم مطرح نشود.
 
نامه به رئیس جمهور درباره کمبود سرم  و دارو در 30 استان
در کنار نگرانی از توقف پذیرش بیمه‌های تامین اجتماعی در مراکز درمانی، دیروز رئیس کمیسیون بهداشت مجلس هم خواستار رسیدگی دولت به یک بحران دیگر در حوزه سلامت شد. آن‌طور که روز گذشته خبرگزاری خانه ملت گزارش داده است، دکتر شهریاری در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار رفع مشکل کمبود اقلام دارویی و سرم تزریقی و ارائه گزارش این اقدامات به این کمیسیون شد. شهریاری در این باره اظهار کرد: هم‌اکنون کودکان و افراد مسن در معرض آنفلوآنزا و سرماخوردگی قرار دارند و این بیماری‌ها در حال افزایش است، اما با کمبود سرم و آنتی‌بیوتیک به ویژه برای کودکان در ۳۰ استان کشور روبه‌رو هستیم. وی با تاکید بر این‌که برای مسائل دارو و درمان باید قرارگاه عملیاتی تشکیل شود، تصریح کرد: در بهار و تابستان  درباره کمبود دارو تذکر دادیم و تأکید کردیم نباید اجازه داد این کمبودها به فصول پاییز و زمستان برسد اما متاسفانه توجهی نشد.

دیدگاه / پاسخ