حالت شب
  • Thursday, 30 May 2024
بحث بر سر جنسیت دروازه‌بان تیم ملی زنان!

بحث بر سر جنسیت دروازه‌بان تیم ملی زنان!

به گزارش باخبرباش به نقل از برترین ها :  تیم ملی بانوان ایران مقابل همتای اردنی خود در ضربات پنالتی به برتری رسیده بود و بلافاصله بعد از این بازی رئیس فدراسیون فوتبال اردن با ارسال نامه‌ای به AFC در مورد جنسیت یکی از بازیکنان تیم ایران شکایت کرده بود، بعد از درخواست فدراسیون اردن از AFC به بررسی جنسیت یکی دروازه‌بان تیم ملی فوتبال بانوان ایران در نهایت AFC پاسخ این اتهام اردنی‌ها را داد و گفت: زهره کودایی دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران جنسیت زن دارد و شکایت اردنی‌ها رد است.

بحث بر سر جنسیت دروازه‌بان تیم ملی زنان!

این ماجرا در فضای مجازی بازتاب زیادی داشت و بسیاری آن را توهین‌آمیز قلمداد کردند. در این باره کتایون خسرویار سرمربی سابق تیم ملی ایران نیز ادعای اردنی‌ها علیه دروازه‌بان تیم ذوب آهن را رد کرده و گفته است: «ما با هم، هم‌تیمی بودیم و ۸ سال با او زندگی کردم. او یکی از دوستان صمیمی من است. او همچنین در گرفتن ضربات پنالتی مهارت دارد.»

کاربری در توئیتر خود نوشت: زهره کودایی که با گرفتن ۳ پنالتی اردنی‌ها، برای اولین بار تیم ملی زنان کشورمون رو به مرحله نهایی جام ملت‌ها برده با کثیف‌ترین حملات اردنی‌ها مواجه شده. تیتر‌های کثیف شبکه‌های عربی درباره چهره زهره کودایی و درخواست اردن برای تعیین جنسیت‌اش چندش‌آوره… زهره کودایی زیبا… ممنونیم ازت

دیگری در توئیتر خود نوشت: دقت کردین هیچ کدوم از فمنیست‌های داخلی سر سوزن حرفی یا اعتراضی درباره رفتار فدراسیون اردن در قبال دروازبان تیم ملی زنان ایران نکرده است؟

کاربر دیگر نوشت: حمله به‌دروازه‌بان تیم ملی زنان ایران از طرف اردن (به خاطر اینکه بیان جنسیتی او «زنانه» دیده نشده) علاوه بر اینکه زن‌ستیزانه است، دارای وجوه ترنس‌ستیزانه نیز هست به خاطر اینکه بیان‌های جنسیتی متفاوت در میان زنان را نمی‌بیند. زنان همیشه قرار نیست ان «ظریف اندامان» دنیای مرد باشند. اینکه با وجود خبر‌های هر روزه در مورد خشونت به زنان، فمینسیت‌ها برای پرداخت به خبر به این مهمی نیاز به «زمان» داشته باشند انقدر عجیب نیست، اما انکسی که از ابتدا قصدش مثل کیوان امام، عوض کردن جای قربانی و جانی باشد، همیشه از جنبش فمینیستی طلبکارست. یکی از وجوه شدید زن‌ستیزی، در ساختن تصویری «ظریف» و «کوچک» و «شکستنی» از زن است، به همین‌دلیل «مورد سوال» جامعه مردسالار قرار میگیرند.

بحث بر سر جنسیت دروازه‌بان تیم ملی زنان!

کاربر دیگر در این رابطه نوشت: از فمنیستای ما که صدایی درنمیاد، ولی بزنید رو هشتگ #زهره_کودایی ببنید کاربرای لبنانی و عراقی چقدر ازش حمایت کردن

دیگری نوشت: اسد حنا با گذاشتن عکس دروازه بان تیم ملی فوتبال زنان ایران او را یک مرد جاعل خواند. آقای اسد! کاشکی توضیح میدادید چگونه با این نتیجه رسیدید که او یک مرد است؟ تنها از روی ظاهرش و مو‌های کوتاه در عکسش؟ شما نه ایران که تنها هویت جنسی یک انسان را زیر سوال برده اید.

بحث بر سر جنسیت دروازه‌بان تیم ملی زنان!

روزنامه آفتاب یزد نوشت: اما این پایان ماجرا نیست چرا که در فضای خبری این طور گفته شده است که زهره کودایی به خاطر اتهامی که فدراسیون فوتبال اردن به او زده درخواست غرامت یک میلیون دلاری داشته است. فدراسیون فوتبال اردن هم نسبت به این خبر که دروازه بان تیم ملی فوتبال بانوان ایران درخواست غرامت یک میلیون دلاری از آن‌ها به خاطر اتهامی که به وی وارد کرده اند، داشته است، واکنش نشان داد.

یک منبع درفدراسیون فوتبال اردن در این باره به خبرنگار سایت الکوره گفت: «فدراسیون فوتبال هیچ درخواستی برای پرداخت غرامت به بازیکن ایران دریافت نکرده و بر خلاف شایعاتی که در فضای مجازی و رسانه‌ای مطرح شده مکاتبه‎ای در این خصوص با این فدراسیون انجام نشده است. آنچه ما انجام دادیم ارسال درخواست رسمی به کنفدراسیون فوتبال آسیا جهت تعیین و اعلام رسمی جنسیت دروازه‌‎بان تیم ملی ایران بوده که تا کنون پاسخی دریافت نکرده‌ایم. این اولین بار نیست که جنسیت بازیکنان تیم ملی بانوان ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد و پیش از این در سال ۲۰۱۵ هم برخی از فدراسیون‌های دیگر چنین درخواستی را مطرح کرده بودند.»

بحث بر سر جنسیت دروازه‌بان تیم ملی زنان!

یکی از کاربران در این باره نوشته است: «اگه اروپا یا آمریکا بود میتونست به خاطر صدمه روحی بابت تهمت غرامت بگیره، ولی اینجا بعید میدونم». کاربر دیگری گفته است: «مگه خود afc همه مدارک رو قبلش از تیم‌ها نمیگیره؟ بررسی مجدد معنی نداره و فقط ضعف خودشون رو نمایان میکنه». دیگری نوشت: «اگه هر کی هر کیه فدراسیون ایرانم درخواست تست از چند بازیکن اردن رو مطرح کنه!» یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد: «خوب فدراسیون باید این کار رو بکنه و بابت این قضیه حداقل اعتراض کنه. یجوری که هر دفعه با کسی بازی کرد دیگه لازم نباشه همه آزمایش بدن».

بعد از این ماجرا انتظار می‌رفت فدراسیون فوتبال واکنش نشان داده و به نوعی جواب رئیس فدراسیون فوتبال اردن را بدهد، اما هیچ خبری نشد.

دیدگاه / پاسخ