حالت شب
  • Monday, 22 July 2024
تاریخچه دوئل‌های پرسپولیس و سپاهان در جام‌حذفی

تاریخچه دوئل‌های پرسپولیس و سپاهان در جام‌حذفی

باخبرباش/ سپاهان و پرسپولیس قرار است در جام‌حذفی برای دهمین بار در این جام به مصاف هم بروند.
تقابل دوباره پرسپولیس و سپاهان در جام حذفی بهانه‌ای شد تا در گزارشی به بررسی تاریخچه رقابت این ۲ تیم در ادوار مختلف جام حدفی بپردازیم که در ادامه می‌خوانید.
رویارویی اول و دوم
نخستین رویارویی سپاهان و پرسپولیس در جام حذفی، به فصل ۷۸-۱۳۷۷ برمی‌گردد، رقابت‌های جام حذفی در آن سال‌ها به صورت رفت و برگشت برگزار می‌شد و بازی رفت روز ۸ خرداد در ورزشگاه آزادی انجام شد. سپاهان در آن فصل تحت هدایت مهدی مناجاتی قرار داشت و هدایت قرمزها پایتخت بر عهده علی پروین بود. ۲ تیم در پایان بازی رفت با گل‌های امامی‌فر و حلالی برای پرسپولیس و بصیرت و عبدالله ویسی برای سپاهان به تساوی ۲ بر ۲ رسیدند تا همه چیز به بازی برگشت در اصفهان کشیده شود. در بازی برگشت پرسپولیسی‌ها با تک گل ادموند بزیک سپاهان را شکست دادند و راهی مرحله نیمه‌نهایی شدند.
تقابل سوم و چهارم
سومین رویارویی سپاهان و پرسپولیس در جام حذفی در فینال فصل ۸۵-۱۳۸۴ رقم خورد. طلایی‌پوشان اصفهانی در آن فصل از رقابت‌های جام حذفی با هدایت ادسون تاوارس برزیلی به فینال راه پیدا کرده بودند و آری‌هان هلندی هدایت قرمزها را به عهده داشت منتهی در بازی فینال، خبری از هیچکدام از دو مربی نبود و در بازی رفت که ۲۲ شهریورماه ۸۵ برگزار شد، مصطفی دنیزلی و لوکا بوناچیچ روی نیمکت دو تیم نشسته بودند. بازی رفت ۲ تیم در ورزشگاه آزادی، با نتیجه ۱-۱ به پایان رسید و علیرضا نیکبخت‌ واحدی برای پرسپولیس گل زد و حمید شفیعی برای سپاهان و کار باز هم به اصفهان کشیده شد. در بازی برگشت که ۳۱ شهریور برگزار شد، دو تیم در نود دقیقه به تساوی ۱-۱ رسیدند و خبری از گل در وقت اضافه نبود تا بازی به ضربات پنالتی کشیده شود و  سپاهان موفق شد با نتیجه ۴ بر ۲ پرسپولیس را شکست دهد و قهرمان آن دوره از رقابتهای جام حذفی شود.
تقابل پنجم
پنجمین تقابل سپاهان و پرسپولیس در جام حذفی، مربوط به نیمه‌نهایی فصل ۸۶-۱۳۸۵ است. بازی‌ها در آن سال به صورت تک حذفی برگزار می‌شد و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی میزبان سپاهان بود. پرسپولیس در آن بازی با گل آشوبی از سپاهان جلو افتاد اما محسن قهرمانی داور پرحاشیه آن سال های فوتبال ایران در کمتر ۱۰ دقیقه مانده به پایان بازی برای سپاهان پنالتی گرفت که بعدها مشخص شد اشتباه بزرگی مرتکب شده و قضاوت او بار دیگر جنجالی شد. هادی عقیلی ضربه پنالتی را تبدیل به گل کرد و کار به وقت‌های اضافه کشیده شد. سپاهان در آن بازی ۹ نفره شده بود اما در وقت‌های اضافه، محمود کریمی، بازیکن سرعتی و خوش‌تکنیک سپاهان ۳ گل زیبا را به ثمر رساند تا شاگردان بوناچیچ با نتیجه ۴ بر یک پیروز شده و راهی فینال شوند.
ششمین رویارویی
تقابل ششم دو تیم در مرحله یک‌هشتم نهایی فصل ۸۸-۱۳۸۷ رقم خورد. پرسپولیسی‌ها در آن فصل شرایط عجیب و غریبی را پشت سر گذاشته و حال و روز چندان خوبی نداشتند. بازی در ورزشگاه آزادی برگزار شد و پرسپولیسی‌ها موفق شدند با تک گل مازیار زارع سپاهان را شکست دهند.
تقابل هفتم
هفتمین رقابت پرسپولیس و سپاهان در جام حذفی باز هم جنجالی از آب درآمد. سپاهان و پرسپولیس در مرحله یک‌چهارم نهایی فصل ۹۰-۱۳۸۹ به مصاف هم رفتند. بازی در ورزشگاه آزادی برگزار شد و ۲ تیم در پایان وقت‌های قانونی و اضافه به تساوی بدون گل رسیدند تا کار به ضربات پنالتی کشیده شود. پرسپولیس در نهایت با نتیجه ۴ بر ۲ در ضربات پنالتی پیروز شد.
تقابل هشتم
هشتمین تقابل پرسپولیس و سپاهان در بازی‌های حذفی به فینال فصل ۹۲-۱۳۹۱ برمی‌گردد. این تقابل شاید تلخ‌ترین بازی پرسپولیسی‌ها در جام حذفی مقابل سپاهان باشد، شبی که دو تصویر تلخ برای قرمزها داشت. اولی شکست مقابل حریف و دیگری، خداحافظی مهدی مهدوی‌کیا. بازی در پایان ۹۰ دقیقه با گل‌های کریم انصاری‌فرد و جواهیر سوکای با نتیجه مساوی خاتمه یافته و به وقت‌های اضافه کشیده شد. در وقت‌های اضافه محمد نوری پرسپولیس را پیش انداخت، اما محمد غلامی بازی را به تساوی کشاند تا بازی به ضربات پنالتی کشیده شود و در نهایت سپاهان با نتیجه ۴ بر ۲ پیروز حریفش را شکست داد.
آخرین تقابل
آخرین رویارویی دو تیم در جام حذفی مربوط به زمانی است که برانکو ایوانکوویچ روی نیمکت پرسپولیس حضور داشت. این بازی که در اصفهان برگزار شد، آخرین دیداری بود که هواداران دو تیم در ورزشگاه حضور داشتند. این دیدار در وقت معمول گلی نداشت و بازی به وقت‌های اضافه کشیده شد. تک گل بازی در حالی در دقیقه ۱۲۰ توسط احمد نوراللهی به ثمر رسید که سپاهانی‌ها پیش از آن یک ضربه پنالتی را توسط مهدی کیانی از دست داده بودند.

دیدگاه / پاسخ