حالت شب
  • Thursday, 18 July 2024
تعطیلی و رخوت بسیاری از فعالیت های فرهنگی در بحران کرونا

تعطیلی و رخوت بسیاری از فعالیت های فرهنگی در بحران کرونا

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بر اساس ماموریت‌هایی که رهبر انقلاب در جلسه دولت بر آن تاکید کردند، حوزه فرهنگی و مدیریت فرهنگی نیاز به تحولات اساسی و ساختاری دارد.

به گزارش خبرنگار باخبرباش، محمد مهدی اسماعیلی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: ماموریت اصلی ما احیای مرجعیت فرهنگی در تصمیم‌گیری‌ها و اولویت‌های دولت است.

وی با اشاره به اینکه همه اولویت‌های کاری، طرح‌های بزرگ اقتصادی و تصمیم‌ها نیاز به پیوست فرهنگی دارد، افزود: این موضوع در سند مهندسی فرهنگی مصوب شده اما تاکنون به نحو مطلوب پیش نرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ، تصریح کرد: فرهنگ و هنر قلمرو وسیعی در کشورمان دارد و بخش‌های متنوعی را شامل می‌شود بنابراین نگاه دولت به این بخش، عام است و در این نگاه دنبال قطبی سازی نیستیم.

فرهنگ و هنر باید از بازی های سیاسی جدا شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه حوزه فرهنگ و هنر باید از بازی‌ها و گروه‌های سیاسی جدا باشد، گفت: فرهنگ و هنر فاخر و پشت سر نظام و ولایت است و نباید وارد قطب بندی و جریان سازی کاذب شود که ما تلاش می‌کنیم این نگاه بر بخش فرهنگ و هنر حاکم شود.

وی گفت: طبق هماهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سامانه نوبت‌دهی واکسیناسیون برای هنرمندان بالای ۴۰سالی که کد ملی آنها از سوی صندوق اعتباری هنر به مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت ارسال شده است، باز شد.

اسماعیلی توضیح داد: کمک به اهالی فرهنگ و هنر یکی از اولویت‌های دولت در دوران همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ است زیرا این معضل آسیب جدی وارد کرده و بیشتر فعالیت های فرهنگی دچار رخوت و تعطیلی شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های دولت برای حمایت از جریان فرهنگی در برابر این بیماری فراگیر، اظهار داشت: در حال تدوین بسته حمایتی از اهالی فرهنگ و هنر در این دوران هستیم و امید است در مدت کوتاهی اتفاق بیفتد و اقدامات موثری در حمایت از هنرمندان داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار امیدواری کرد که واکسیناسیون هنرمندان علیه کرونا مقدمه‌ای برای از سرگیری فعالیت‌های فرهنگی در کشور باشد و با فروکش کردن موج کرونا در کشور در فضای مطابق با پروتکل‌های بهداشتی،  فعالیت فرهنگی و هنری رونق یابد و به وضعیت مطلوب برسد.

دیدگاه / پاسخ