حالت شب
  • Tuesday, 23 July 2024
توصیه‌های مهم برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا

توصیه‌های مهم برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا

 مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر تاثیر مثبت پوشاندن دهان و بینی با ماسک بر کاهش ابتلا به آنفلوآنزا تاکید کرد.

این روزها ویروس آنفلوآنزا زودتر از زمان مرسوم میهمان جامعه ما شده و شیوع این بیماری ویروسی و کشنده در حال گسترش چشمگیر است؛ به طوری که هرروز شاهد ابتلای تعداد زیادی از افراد در سنین مختلف هستیم.

آنفلوآنزا ضمن اینکه یک بیماری قابل انتقال از طریق ترشحات تنفسی و انتقال سریع از فرد آلوده به ویروس به دیگر افراد است،فرد مبتلا را خیلی سریع زمینگیر کرده و تب شدید و بدن درد و ضعف عمومی از نشانه‌های بالینی این بیماری است.

متخصصان پزشکی و به ویژه متخصصان بیماری‌های عفونی جملگی بر رعایت بهداشت فردی و شیوه نامه‌های مرسوم تاکید دارند  و توصیه می‌کنند افراد مختلف در صورت امکان واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

در این راستا مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر تاثیر مثبت پوشاندن دهان و بینی با ماسک بر کاهش ابتلا به آنفلوآنزا تاکید کرد.

این مرکز با اشاره به اینکه در راستای مراقبت و کنترل بیماری آنفلوانزا و سایر بیماری‌های واگیر شدید تنفسی و کاهش حساسیت عمومی نسبت به رعایت اصول بهداشت فردی و عمومی، ایجاد آمادگی‌های لازم با شروع فصل سرما الزامی است، ۶ کار اساسی در کنترل و پیشگیری از انتقال و انتشار بیماری‌های تنفسی، را به این شرح اعلام کرد:

پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و یا عطسه کردن( ترجیحاً استفاده از ماسک یکبار مصرف).

شستشوی مداوم و مکرر دست ها (ترجیحاً با آب و صابون و به طریقه صحیح ).

نوشیدن آب و مایعات کافی و استراحت کردن.

استفاده از داروهای ضد ویروسی در صورتی که سیستم ایمنی آسیب پذیری داشته باشید و بنا به تشخیص و تجویز پزشک.

عدم استفاده خودسرانه داروهای آنتی بیوتیک؛ این داروها بر روی سرماخوردگی و آنفلوانزا و بیماری‌های ویروسی تاثیری ندارند.

پرهیز و عدم حضور در اماکن عمومی و تجمعات.

مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه هفت راه اساسی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزا و سایر بیماری‌های واگیر شدید تنفسی را چنین عنوان کرد:

دریافت واکسن سالیانه آنفلوانزا بالاخص اگر در گروه‌های حساس و آسیب پذیر و در معرض خطر قرار دارید.

اجتناب و دوری از افرادی که مبتلا به بیماری( واگیر) هستند (رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تماس غیر ضروری.)

اجتناب و پرهیز از تماس دست‌ها ( قبل از شستشو و ضد عفونی کردن آنها) با چشمها، دهان و بینی؛ زیرا ممکن است ازاین طریق عوامل بیماری زا وارد بدن شما شوند.

دیدگاه / پاسخ