حالت شب
  • Wednesday, 17 July 2024
روند رو به رشد مصرف سیگار در بین دختران دانشجو

روند رو به رشد مصرف سیگار در بین دختران دانشجو

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان از افزایش دو برابری آمار دانشجویان سیگاری پس از شیوع کرونا خبر داد و گفت: اگر چه دانشجویان پسر بیشتر از دختران سیگاری هستند، اما میزان گرایش به استعمال سیگار در بین دختران دانشجو نیز رو به افزایش است.

دکتر ابراهیم نعیمی، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: حدود ۵ درصد دانشجویان دانشگاه‌های ما دچار مشکلات و ناراحتی‌هایی هستند که به عنوان آسیب روانی محسوب می‌شود و از ۹۵ درصد باقی مانده ۱۵ درصد دانشجویان ما افرادی هستند که مشکلات و نقص‌هایی دارند، اما این نقص‌ها به معنای آسیب‌های روانی نیست، بلکه فقدان مهارت محسوب می‌شود و لازم است دانشجویان مهارت‌های لازم را یاد بگیرند.

وی در ادامه تصریح کرد: همه افراد ممکن است در طول زندگی خود دچار استرس شده و یا با تعارض‌هایی مانند فقدان تصمیم گیری صحیح مواجه باشند. آن ۱۵ درصد دانشجویان ما که مشکلاتی دارند نیز با این مسئله مواجه هستند و نیاز به ارتقای مهارت‌هایی دارند که با مشاوره حاصل می‌شود و نه با درمان مطلق.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان خاطر نشان کرد: بر اساس ارزیابی صورت گرفته ۸۰ درصد دانشجویان ما در سلامت کامل روانی هستند و مشکلی ندارند.

دکتر نعیمی یادآور شد: مهم‌ترین مشکل ۵ درصد دانشجویانی که دچار ناراحتی‌های روانی هستند، استرس و فشارهای روانی است که تخلیه نشده و در نتیجه به دلیل تخلیه نشدن بار روانی متراکم، نابهنجاری‌های رفتاری- روانی و مشکلات متعددی در آنها ایجاد شده است.

وی افزود: رصد ما از وضعیت سلامتی دانشجویان از دو مسیر  انجام می شود. یکی انجام طرح پایش سلامت روان و دوم جمع بندی نظام مسائلی است که دانشجویان ما برای حل و فصل آنها به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: معمولا دانشجویان دوره کارشناسی با آسیب‌هایی مواجه می شوند که بیشتر نیازمند همراهی مراکز مشاوره هستند، اما در مجموع دانشجویان ما جزو سالم‌ترین اقشار جامعه هستند و در بهترین وجه سلامت روانی قرار دارند.

نعیمی در خصوص میزان شیوع اعتیاد بین دانشجویان نیز تاکید کرد: قطعا یکی از چالش‌های ما در حوزه سلامت دانشجویان، مباحث اعتیاد و انواع مواد است، از نظر ما حتی یک دانشجوی مبتلا به این آسیب نیز زیاد است.

وی ادامه داد: در مجموع برایند کشوری بیانگر این است که اعتیاد، آسیب بزرگ دانشجویان نیست. آسیب جدی موجود بین دانشجویان شیوع سیگار است که سلامت عزیزان ما را نشانه گرفته و باید در این زمینه اقدامات مؤثری در هم افزایی بین بخشی درون دانشگاه و نهادهای خارج از دانشگاه انجام شود. در این خصوص اولویت با پیشگیری و توانمندسازی روانی – اجتماعی دانشجویان است.

وی گفت: مهم‌ترین محوری که برای کاهش ابتلای دانشجویان به سیگار و دخانیات لازم است مورد توجه جدی قرار گیرد، تلاش برای ارتقای سواد سلامت روان در ابعاد چندگانه و به ویژه آموزش مهارت زندگی است، چون پایه اساسی برای اصلاح نگرش‌ها در حوزه شناختی که انجام شود، دو حوزه دیگر نگرش یعنی عواطف و رفتارها نیز متاثر از آن تغییر پیدا خواهند کرد.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: بسیاری از دانشجویان ما مهارت حل مسئله را به درستی نمی‌دانند، لذا در برخورد با چالش های زندگی به واسطه وجود همین ضعف؛ از راه و روش نادرستی برای حل مسائل خود استفاده می‌کنند، از جمله به استعمال دخانیات و سرخوشی کاذب و کوتاه ناشی از آن وابسته می‌شوند، در حالی‌که یادگیری و البته به‌کارگیری مهارت‌های زندگی در زندگی، باعث رشد و ارتقای فردی و قرارگرفتن در مسیر سلامت می‌شود.

وی گفت: مهم‌ترین محوری که برای کاهش تمایل دانشجویان به مصرف سیگار و دخانیات افزایش مهارت‌های زندگی است؛ متاسفانه تعداد گرایش دانشجویان ما به مصرف در مقایسه با دوره قبل از کرونا بیش از دو برابر افزایش یافته است و با وجودی که دانشجویان پسر بیشتر از دانشجویان دختر سیگاری هستند؛ اما میزان گرایش به استعمال سیگار در بین دختران دانشجو نیز رو به افزایش است.

دیدگاه / پاسخ