حالت شب
  • Monday, 22 July 2024
زاینده‌رود فراتر از یک رودخانه حق قانونی و شرعی مردم اصفهان است

زاینده‌رود فراتر از یک رودخانه حق قانونی و شرعی مردم اصفهان است

به گزارش باخبرباش  به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، جلسه بررسی تأثیر سازه‌های آبخیزداری بر سد زاینده‌رود با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، معاون کل آبخیزداری کشور و سایر اعضا برگزار شد.

در این نشست مهران زینلیان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با اشاره به اینکه بیش از ۹۳ درصد از مساحت حوضه زاینده‌رود در استان اصفهان قرار دارد، بیان کرد: براساس مساحت، حوضه زاینده‌رود مترادف با استان اصفهان است البته بخشی از هموطنان عزیز ما در استان چهارمحال و بختیاری نیز در این حوضه زندگی می‌کنند و این حوضه مشروب کننده سایر هموطنان در استان‌های مجاور از جمله بخشی از استان مرکزی است. 

وی ادامه داد: بر این اساس طبیعی است که حساسیت ویژه‌ای حول محور زاینده‌رود در استان ما وجود داشته باشد زیرا زندگی مردم استان و بقای تمدن اصفهان وابسته به این رودخانه است.

زینلیان بیان کرد: با رویه‌های اشتباه و عدم توسعه پایدار در سال‌های گذشته، اصفهان با مخاطرات بسیاری مواجه شده و خطرهای بسیاری (از جمله فرونشست، مشکلات زیست محیطی، خشک شدن تالاب زاینده‌رود و…) استان اصفهان را تهدید می‌کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: همکاران ما در اداره کل منابع طبیعی استان تلاش‌های قابل توجهی در راستای تعیین الگوی مناسب آبخیزداری باتوجه به شرایط استان دارند و ما نیز از ابتدای مسؤولیت در معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری درصدد استفاده از راهکارهای کارشناسی شده در این حوزه بوده‌ایم.

 وی تأکید کرد: طبق تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص حل مسائل و مشکلات مردم توسط دستگاه‌های اجرایی برمبنای عدالت و با عمل به تعهدات و نکشاندن مشکلات به مردم در تلاش هستیم؛ با نگاه همه جانبه به موضوع و در نظر گرفتن منافع همگان در استان‌ اصفهان و سایر استان‌های مجاور با مطالعات انجام شده در حوزه آبخیزداری به برنامه‌ای مشخص و کارشناسی شده دست یابیم. 

زینلیان با اشاره به ویژگی‌های منحصربه‌فرد حوضه زاینده‌رود، گفت: زاینده‌رود در اصفهان فراتر از یک رود و حقابه مردم است و از لحاظ فقهی و شرعی مراجع عظام تقلید حکم داده‌اند کسانی که حقابه‌بر هستند حق قانونی و شرعی دارند. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: طبق اعلام وزارت نیرو ضریب تبدیل باران به آب در حوضه زاینده‌رود کاهش یافته است و بایستی در شرایط فعلی به راهکاری پایدار دست یابیم تا بیش از این حقابه‌داران زاینده‌رود ازجمله کشاورزان و محیط زیست در استان اصفهان با مشکل مواجه نشوند.

دیدگاه / پاسخ