حالت شب
  • Thursday, 18 July 2024
سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن محصولات گلخانه ای از اصفهان صادر می‌شود

سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن محصولات گلخانه ای از اصفهان صادر می‌شود

 به گزارش باخبرباش به نقل از ایرنا احمدرضا رئیسی زاده افزود: بیشترین صادرات محصولات گلخانه ای استان اصفهان به کشورهای روسیه و حوزه اوراسیا انجام می شود و در بعضی از فصول سال کشورهای حوزه خلیج فارس هم متقاضی محصولات گلخانه ای استان اصفهان هستند و حدود ۲۰ درصد به این کشورها صادر می‌شود.

وی ادامه داد: مشکل جدی در زمینه جابجایی و صادرات محصولات تولیدی گلخانه ای استان اصفهان وجود دارد و بطور تقریبی پس از گذشت یک هفته از طریق کامیونت ها و بصورت حمل زمینی به مقصد می رسند.
وی با بیان اینکه تولید کنندگان و صادرکنندگان بسیار توانمند و قوی در استان وجود دارد خاطرنشان کرد: محصولات کشاورزی حجم بالایی دارند و برای صادرات هوایی به هواپیماهای عظیم و بزرگتر و با ظرفیت های بیشتر نیاز دارند.
رئیسی زاده بیان کرد: برندهای صادراتی خوبی در زمینه تولید و صادرات فلفل دلمه ای رنگی در استان اصفهان وجود دارد و این استان در این زمینه بعنوان اولین تولید کننده و صادر کننده کشور با حجم بالا و قیمت خوب است.
وی با بیان اینکه بطور میانگین روزانه ۲۰۰ تن بار صادراتی بصورت کانتینری از استان اصفهان به روسیه حمل می شود افزود: همچنین سالانه ۵۰ تا ۶۰ هزار تن سیب درختی از استان اصفهان صادر می‌شود. مقدار زیادی از سیب درختی این استان به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

به گفته وی، پسته بصورت مستقیم از اصفهان صادر نمی‌شود و از طریق تعاونی رفسنجان صادر و زعفران استان اصفهان هم از طریق استان خراسان جابجا می شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان ادامه داد: بیشتر محصولات تولیدی خشکبار و بادام استان اصفهان به کشور هند ارسال می شود و سالانه مقادیر زیادی ماهی، میگو، عسل و گیاهان دارویی، گل خشک و قارچ خوراکی و فرآورده های گیاهان دارویی از جمله گلاب و عرقیات گیاهی صادر می‌شود.


در زمان حاضر سطح گلخانه‌های استان اصفهان ۲ هزار و ۲۷۵ هکتار است که ۹۱.۷ درصد آن به کاشت محصولات سبزی و صیفی اختصاص دارد و حدود ۸.۳ درصد این گلخانه‌ها به کاشت گل و گیاهان زینتی اختصاص دارد که پنج هزار و ۲۸۰ واحد تولیدی را شامل می‌شود.

هم اینک ۱۸۵ هزار نفر در بخش کشاورزی استان اصفهان فعالیت می‌کنند و ۱۱ درصد از اشتغال و هفت درصد از تولید ناخالص ملی استان به بخش کشاورزی اختصاص دارد.

دیدگاه / پاسخ