حالت شب
  • Monday, 22 July 2024
سنگ صفرا چگونه درمان می‌شود

سنگ صفرا چگونه درمان می‌شود

 یک فوق تخصص بیماری های گوارش به تشریح علائم سنگ های صفراوی و راهکارهای درمان آن پرداخت.

 دکتر مهدی زبیری با بیان اینکه محتوای صفرا ترکیبی از کلسترول، فسفولیپید و لستین است، گفت: زمانی که تعادل این سه به هم بخورد، شاهد تشکیل سنگ صفرا در کیسه صفرا می شویم.

سنگ صفرا چگونه درمان می‌شود؟

وی افزود: عمده این سنگ ها از جنس کلسترول است و عمدتا هم در خانم هایی که اضافه وزن دارند مشاهده می شود.

زبیری با اشاره به شیوع بالای این معضل گفت: بطور معمول هفت تا هشت درصد افراد سنگ صفرا دارند، اما عمده این افراد نسبت به آن بی اطلاع هستند و این بی اطلاعی از آن جهت است که سنگ صفرا در 85 درصد افراد طی سالهای طولانی بدون علامت باقی می ماند.

 

زبیری گفت: در برخی افراد این امکان هست که سنگ صفرا به هردلیل از جمله ابعاد بسیار بزرگ سنگ یا تعداد بالای آنها علامت دارد شود، در این حالت علائمی مانند درد در ناحیه سمت راست و بالای شکم در فرد پس از مصرف غذاهای چرب مشاهده می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: این درد به دنبال مصرف غذای چرب شروع شده و پس از چند ساعت فروکش می کند و ممکن است تا چند هفته فرد این علامت را نداشته باشد و پس از چند هفته مجددا به دنبال مصرف یک غذای چرب و سنگین آن را تجربه کند.

 

وی افزود: دراین حالت فرد دچار کولیت صفراوی شده و پیشنهاد ما این است که کیسه صفرا به همراه سنگ های آن خارج شود.

زبیری با بیان اینکه برداشتن کیسه صفرا عارضه خاصی نداشته و مشکلی ایجاد نمی کند، گفت: در موارد بسیار معدودی ممکن است یک حالت اسهال ایجاد شده و یا کبد فرد به سمت چرب شدن پیش برود که این دو نیز با تجویز دارو قابل کنترل است.

 

این فوق تخصص بیماری های گوارش تصریح کرد: نوعی دیگری از علامت دار شدن سنگ های صفرا وجود دارد که به آن التهاب کیسه صفرا می گویند، این حالت بنابه دلایی از جمله عفونت مجاری صفرا که به دنبال مسدود شدن این مجاری توسط سنگ های صفرا ایجاد می شود یا عفونت پانکراس بوجود می آید.

وی افزود: این علائم شامل درد شدید در ناحیه راست و بالای شکم، تب، کسالت و بی حالی، بی اشتهایی، حالت تهوع و در برخی موارد زردی پوست است که در این حالت نیز سریعا کیسه صفرا و سنگ های آن از طریق عمل جراحی از بدن فرد خارج شود.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص شیوه های دیگر درمان سنگ صفرا گفت: بطور معمول درصورتی که سنگ های صفرا علامت دار شوند جراحی و برداشتن کیسه صفرا راهکار اصلی است، اما در مواردی که سنگ ها بدون علامت هستند نیازی به اقدام درمانی چندانی نیست.

وی افزود: اگر سنگ بدون علامت باشد و ابعاد آن نیز کوچک باشد، در برخی مواقع داروهایی برای حل کردن آن تجویز می شود، اما امکان برگشت مجدد سنگ‌ها پس از چند سال و به دنبال قطع دارو وجود دارد.

دیدگاه / پاسخ