حالت شب
  • Tuesday, 23 July 2024
سیر تا پیاز ماجرای حضور نیما نکیسا در اصفهان

سیر تا پیاز ماجرای حضور نیما نکیسا در اصفهان

به گزاش باخبرباش به نقل از ایمنا  روزهای اخیر نیما نکیسا، فوتبالیست سابق کشورمان به عنوان مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن، سکان مدیریتی سبزپوشان اصفهانی را برعهده گرفت. با این حال به نظر می‌رسد حضور نکیسا در مسند مدیرعاملی باشگاه ذوب‌آهن در بین دیگر گزینه‌های احتمالی آنچنان هم انتخاب بدی نیست.

درواقع انتخاب نکیسا به عنوان مدیرعامل باشگاه بااصالتی همچون ذوب‌آهن انتقاد برخی از اهالی فوتبال و هجمه‌های فراوان هواداران، پیشکسوتان و حتی مدیران سابق این باشگاه را به همراه داشت، چراکه از نظر آن‌ها نکیسا با تجربه‌ای اندک مسئولیت کاری دشوار را بر عهده گرفته است و از طرفی هم غیربومی بودن این مدیر ورزشی موضع‌گیری‌ها علیه وی را بیشتر کرد اما در ادامه قصد داریم بعضی حواشی مرتبط با انتخاب نکیسا به عنوان مدیر عامل ذوب‌آهن را مورد بررسی قرار دهیم:

از تکذیب عجیب مدیران ذوبی تا صدور حکم انتصاب از سوی مدیران ارشد کارخانه

ماجرا به حدود یک ماه پیش بازمی‌گردد. در محافل خبری متعدد به‌ویژه فضای مجازی اخباری مبنی بر انتخاب نیما نکیسا به عنوان مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن به گوش می‌رسید اما پیگیری‌های اهالی رسانه و فوتبال با تکذیب‌های پی‌درپی مدیران ذوب‌آهن مواجه بود؛ در همین خصوص پیگیری‌هایی از باشگاه ذوب‌آهن نقل قول یکی از مدیران باشگاه را درپی داشت. این مدیر که نمی‌خواست نامش فاش شود  انتخاب نکیسا به عنوان مدیر این باشگاه را به‌شدت تکذیب کرد و با قاطعیت از حضور نداشتن وی روی صندلی مدیریت باشگاه صحبت کرد اما طولی نکشید که سرانجام نیما نکیسا برخلاف تکذیب‌ها، سکان مدیریت این باشگاه را عهده‌دار شد. حال اینکه در فاصله چند روز چه دلایلی سبب شده است تکذیب مدیران باشگاه جای خود را با تأیید حکم نکیسا عوض کند، موضوعی است که سران سابق این باشگاه باید پاسخگوی آن باشند.

سیرتا پیاز ماجرای حضور نیما نکیسا در اصفهان/ هجمه عجیب منتقدان علیه مدیر تازه وارد ذوب آهن

همه باهم علیه مدیر غیربومی!

با وجود اینکه نیما نکیسا یکی از افراد شناخته‌شده فوتبال کشورمان به‌شمار می‌رود اما انتخاب وی به عنوان مدیر عامل ذوب‌آهن انتقادات فراوانی را علیه این مدیر تازه‌وارد به همراه داشت و جالب این است که عده‌ای دلیل حضور در مسند مدیرعاملی ذوب‌آهن را موضع‌گیری صریح وی در خصوص حوادث سال گذشته کشورمان می‌دانند.

مهرماه سال گذشته بود که رسانه ملی در مصاحبه‌ای با چهره‌های ورزشی از جمله نیما نکیسا موضع آنها را درباره حوادث کشور روی آنتن برد. در همین خصوص هجمه‌هایی علیه این بازیکن سابق ملی‌پوش شکل گرفت که در نهایت نکیسا روی مواضعش درباره فعالیت اغتشاشگران در کشور پافشاری کرد، از این‌رو اهالی فوتبال در روزهای اخیر به‌طور پیوسته جایگاه فعلی نکیسا را با امور خارج از فوتبال مرتبط می‌دانند. اما به نظر می‌رسد این تمام ماجرا نیست.

از طرف دیگر نکیسا به دلیل اینکه یک فرد غیربومی برای مدیریت در ذوب‌آهن به‌شمار می‌رود، مورد انتقاد عجیب طرفداران فوتبال در اصفهان، مدیران سابق این باشگاه و حتی پیشکسوتان ذوبی قرار گرفته است. اما به نظر می‌رسد افراد دیگری که در گذشته بر منصب مدیرعاملی باشگاه ذوب‌آهن تکیه زده‌اند و حتی بومی و اهل اصفهان نیز بوده‌اند، هزینه‌های زیادی را متحمل این باشگاه ریشه‌دار کرده‌اند تا جایی که بعید به نظر می‌رسد مدیری همچون نکیسا با سوابقی که در کارنامه مدیریتی خود دارد، آن شرایط را برای ذوب‌آهن رقم بزند. با این حال برای اثبات این نظر باید منتظر عملکرد نکیسا ماند و در نهایت او را قضاوت کرد.

نکیسا مدیری از جنس فوتبال

سیل انتقادات به نکیسا تنها به موارد اشاره شده محدود نمی‌شود. برخی وی را یک مدیر بدون تجربه تلقی می‌کنند؛ در صورتی که نکیسا علاوه بر حضور در تیم ملی کشورمان و مربیگری در تیم‌های مختلف، سابقه بازی در تیم‌هایی همچون پرسپولیس، برق شیراز، پاس تهران، پیام مشهد، استقلال اهواز و سیاه‌جامگان مشهد را در کارنامه دارد. او حتی در مقطعی لژیونر فوتبال کشورمان بود. در زمینه مدیریتی نیز نکیسا در سوم مهرماه ۱۳۹۷ به عنوان مسئول توسعه فوتبال پایه فدراسیون فوتبال انتخاب شد. او از اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ به عنوان رئیس دپارتمان آموزش فدراسیون فوتبال منصوب شد.

همچنین مدیرعامل ذوب‌آهن، یکی از مدیرانی به‌شمار می‌رود که در رشته تربیت‌بدنی و در شاخه آسیب‌شناسی تحصیلات خود را دنبال کرده است و می‌توان گفت با تخصص‌های لازم پا به این باشگاه گذاشته است؛ هرچند نکیسا پیش از این در انتخابات هیئت فوتبال استان تهران نیز شرکت کرده بود و شانس خود را برای کنار زدن مدیر وقت هیئت فوتبال تهران یعنی حبیب‌الله شیرازی امتحان کرد، اما نتوانست مجمع انتخاباتی این هیئت را برای کسب کرسی ریاست راضی کند. در حالی که این چنین تلقی می‌شود که نکیسا توان مدیریت در عرصه‌های بالاتر را در خود می‌بیند و مدیران ارشد کارخانه ذوب‌آهن با توجه به همین پیشینه، او را به عنوان مدیرعامل جدید ذوب‌آهن انتخاب کرده‌اند.

سیرتا پیاز ماجرای حضور نیما نکیسا در اصفهان/ هجمه عجیب منتقدان علیه مدیر تازه وارد ذوب آهن

مدیرعامل جدید به‌طور رسمی وارد گود شد

پس از انتخاب نکیسا به عنوان مدیرعامل ذوب‌آهن او در اولین تصمیم خود، در جلسه شورای مدیران ذوب‌آهن شرکت کرد و با مدیران این باشگاه به بحث و تبادل نظر در خصوص شرایط باشگاه و برنامه‌های پیش رو پرداخت. با اعلام باشگاه ذوب‌آهن جلسه شورای مدیران باشگاه ذوب‌آهن پس از حدود یک سال با حضور مدیرعامل جدید این باشگاه تشکیل شده است. همچنین روز گذشته نکیسا به سرکشی از آکادمی‌های ذوب‌آهن پرداخت و با مربیان این باشگاه گفت‌وگو کرد. علاوه بر این از باشگاه ذوب‌آهن شنیده شد که جلسه فوق‌العاده هیئت‌مدیره این باشگاه برگزار شد و این مدیر تازه‌وارد برنامه‌های خود را به هیئت مدیره ارائه داد تا به‌طور رسمی وارد گود فعالیت در باشگاه ذوب‌آهن شود.

به رغم اینکه مخالفت با انتخاب نیما نکیسا همچنان ادامه دارد و برخی منتقدان به این انتخاب اشکال وارد کرده‌اند اما باید منتظر ماند و دید عملکرد این مدیر فوتبالی در باشگاه پرافتخار ذوب‌آهن چگونه خواهد بود. بدون تردید انتخاب وی در حساس‌ترین برهه زمانی و در بازار نقل و انتقالات می‌تواند آسیب‌هایی را متوجه تیم فوتبال این باشگاه کند اما به نظر می‌رسد تجربه و انگیزه بالای نکیسا می‌تواند نویدبخش روزهای خوش برای ذوب‌آهن باشد. البته این مدیر به‌طور قطع به شرایط فعلی باشگاه پیش از شروع لیگ برتر واقف است و تدابیری را برای آن اتخاذ خواهد کرد.

دیدگاه / پاسخ