حالت شب
  • Monday, 22 July 2024
شهروندان مراقب کلاهبرداری حراج های آخر فصل  و تورهای زیارتی جعلی باشند

شهروندان مراقب کلاهبرداری حراج های آخر فصل و تورهای زیارتی جعلی باشند

به گزارش باخبرباش  از مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتطامی اصفهان سرهنگ سید مصطفی مرتضوی روز پنجشنبه افزود: بتازگی شاهد شیوه جدیدی از کلاهبرداری در فضای مجازی هستیم که در آن مجرمان سایبری با تبلیغات گسترده در فضای مجازی، با فروش کالاهای ارزان قیمت و طرح‌های وسوسه انگیز و تخفیفات چشمگیر پوشاک، کیف، کفش، در شبکه‌های اجتماعی قصد تطمیع شهروندان را داشته و از این طریق کلاهبرداری می‌کنند.
 وی اظهار داشت: این مجرمان با مهندسی اجتماعی و چرب زبانی اعتماد خریدار را جلب کرده و از او می‌خواهند نیمی از پول کالای سفارشی خود را واریز کرده و پس از دریافت کالا مابقی وجوه را واریز کنند ولی  شهروندان بعداز واریز وجوه به حساب کلاهبردار هیچ گونه کالایی دریافت نکرده و کسی پاسخگو نبوده و یا کالای تحویلی به آنها تقلبی و متفاوت با کالای انتخابی است.
رییس پلیس فتا استان اصفهان به شهروندان توصیه کرد: فریب برخی از پیام‌ها و آگهی‌های منتشر شده در فضای مجازی، کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی با وعده‌های حراج آنلاین، تخفیف ویژه آخر فصل و قیمت‌هایی باور نکردنی را نخورند و اگر قصد خرید آنلاین را دارند حتما از فروشگاه‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیک خرید کنند.
وی همچنین در خصوص تبلیغ تورهای زیارتی، سیاحتی، پیش فروش بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس به صورت کذب در سایت های واسطه گر که با هدف کلاهبرداری از شهروندان گفت: در بررسی های صورت گرفته مشخص شد کلاهبرداران با درج مبالغ ناچیزی  کاربران را فریب داده و اقدام به اخذ وجه از آنان می‌کنند، در حالی که از ارائه خدمات خبری نیست.
سرهنگ مرتضوی با بیان اینکه درخواست خدمات از چنین کانال‌هایی، فاقد امنیت بوده و هیچ تضمینی ندارد گفت: در صورتی که تبلیغات مذکور شما را به سایتی هدایت کردند، آن سایت باید تمامی موارد مربوط به فروشگاه‌های معتبر اینترنتی را رعایت کرده باشد.
وی با تاکید بر اینکه شهروندان برای خریدهای اینترنتی خود حتما به سایت های معتبر شرکت هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند مراجعه کنند افزود:هنگام خرید از سایت های واسطه گر باید پس از رویت کالا یا خدمات و احراز هویت هر یک از طرفین معامله، هرگونه تبادل وجهی را به صورت رو در رو و پس از اتمام کار یا خدمات انجام دهند تا گرفتار کلاهبرداران نشوند.

دیدگاه / پاسخ