حالت شب
  • Thursday, 30 May 2024
قلب اهدایی یک جوان متوفی اصفهانی با هواپیما به تهران منتقل شد

قلب اهدایی یک جوان متوفی اصفهانی با هواپیما به تهران منتقل شد

 رییس اورژانس پیش‌بیمارستانی استان اصفهان اظهار کرد: صبح امروز عملیات اهدا و انتقال قلب مرد جوان ۲۶ ساله که بر اثر سانحه رانندگی دچار مرگ مغزی شده بود، بعد از رضایت خانواده خیّر این بیمار در مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان آغاز شد.

فرهاد حیدری افزود: قلب این بیمار ساعت ۱۰ و ۳۵ دقیقه امروز توسط آمبولانس اورژانس پیش‌بیمارستانی اصفهان به پایگاه هوانیروز شهید وطن پور اصفهان منتقل و به تیم پزشکی انتقال قلب تهران، تحویل داده شد.

وی ادامه داد: قلب اهدایی با همکاری تیم اورژانس هوایی سازمان اورژانس کشور به‌وسیله هواپیمای جت فالکون به تهران منتقل شد.

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: قلب اهدایی از مرد جوان ۲۶ ساله ای بود که بر اثر حادثه ترافیکی دچار آسیب زیاد و مرگ مغزی شده و ابتدا در بیمارستان فاطمه زهرا(س) نجف آباد بستری بود.

مریم خلیفه سلطانی افزود: پس از رضایت خانواده این جوان برای اهدای عضو، این بیمار به بیمارستان الزهرا(س) اصفهان منتقل شد.

وی با بیان اینکه ابتدا قرار بود که قلب این مرد در بیمارستان شهید چمران به یک بیمار پیوند زده شود، خاطرنشان کرد: با وجود آمادگی تیم پیوند قلب در بیمارستان شهید چمران اما دیشب اعلام شد که بیمار مورد نظر شرایط دریافت و پیوند قلب را ندارد.

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان ادامه داد: به‌همین دلیل با هماهنگی با وزارت بهداشت، مقرر شد که قلب اهدایی امروز صبح با اورژانس هوایی به تهران منتقل شود، هماهنگی های لازم در این زمینه انجام شد و از بیمارستان مسیح دانشوری تهران برای تحویل قلب به اصفهان آمدند.

وی زمان طلایی برای انتقال قلب به‌منظور پیوند به یک بیمار دیگر را بین سه تا چهار ساعت دانست و تاکید کرد: از سال های گذشته تا کنون این نخستین قلب اهدایی است که با اورژانس هوایی از اصفهان به تهران منتقل می شود.

خلیفه سلطانی افزود: این سومین مورد اهدای قلب در سال جاری از بیماران مرگ مغزی در اصفهان بود که ۲ مورد دیگر در بیمارستان شهید چمران پیوند زده شد.

وی خاطرنشان کرد: با رضایت خانواده جوان ۲۶ ساله، ۲ کلیه و کبد وی نیز اهدا شد که کلیه‌ها در اصفهان و کبد در شیراز پیوند زده می شود.

اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در استان اصفهان در سال گذشته نسبت به سال ۹۹ معادل ۴۷ درصد افزایش یافت.

اعضای قابل اهدای از فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، روده‌ها، لوزالمعده(پانکراس) و کلیه‌هاست؛ علاوه براین، برخی از بافت‌های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.

دیدگاه / پاسخ