حالت شب
  • Thursday, 30 May 2024
مجلس به‌دنبال ترمیم کابینه رئیسی استیضاح و برکناری کدام وزرا جدی است

مجلس به‌دنبال ترمیم کابینه رئیسی استیضاح و برکناری کدام وزرا جدی است

 باخبرباش/ این روزها پیچ رادیو را که بچرخانید و فرکانس را روی رادیو مجلس تنظیم کنید، بیشتر نطق ها و تذکرات خطاب به ابراهیم رئیسی و دولتمردان اوست. نمایندگانی که روزی به شوق روی کار آمدن ابراهیم رئیسی بیانیه دعوت از او را امضا کردند اما، حالا این روزها در صف منتقدان دولت قرار گرفته اند.

نارضایتی که از همان ماه های آغاز به کار کابینه زمزمه وار شروع شد و این روزها که عمر دولت به دو سال نرسیده بیشتر شده و گویا پایانی شده بر ماه عسل دولت و مجلس 

نمایندگان طی چند هفته اخیر حتی فراتر از انتقاد پیش رفته و علاوه بر صحن مجلس، در فضای مجازی فیلتر شده و در مصاحبه ها با رسانه ها از ابراهیم رئیسی می خواهند تا کابینه را تغییر دهد قبل از آنکه خودشان دست به کار شوند

وزرایی که نمایندگان را عصبانی کردند

اگر چه از همان ماه های اول روی کار آمدن دولت، بهارستانی ها نارضایتی خود را از عملکرد وزرایی چون سید احسان خاندوزی، سیدرضا فاطمی امین، حجت الله عبدالملکی اعلام کردند و حتی امضاهایی را برای استیضاح برخی از دولتمردان رئیسی جمع کردند؛ اما، این روزها صف وزرایی که نمایندگان را عصبانی کرده و فریاد نارضایتی آنان را بلند کرده، بیشتر شده است. 

جواد اوجی، عزت الله ضرغامی و بهرام عین اللهی از جمله وزرایی هستند که این روزها بیشترین تذکر پارلمان نشین ها را از آن خود کرده اند. همچنین بهرام عین اللهی، فاطمی امین، حمید سجادی و جواد ساداتی نژاد هم تا کنون یک کارت زرد از مجلس دریافت کردند و به نظر می رسد که اسمشان در لیست ترمیم کابینه باشد. 

دولت ابراهیم رئیسی تهدید شد

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مردم تایباد و تربت جام گفت ؛ « نیاز است دولت با مجلس وارد تعامل و گفت‌وگو شود و بخشی از این وزرا را تغییر دهد قبل از اینکه مجلس وارد شود و کل کابینه را از اکثریت بیندازد.»

رئیسی و قالیباف

علی بابایی کارنامی، نماینده مردم ساری هم در تذکری خطاب به عزت الله ضرغامی، گفته بود؛ « آقای ضرغامی!شما وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی هستید و به جای فرافکنی و گفتمان سازی انحرافی بهتر است به وظایف خودتان عمل کنید.»

محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک در تذکری خطاب به وزیر نفت بیان کرده؛ « قانون هوای پاک متولیان مختلفی دارد، اما وزیر نفت هر جا کم می آورد، از شورای عالی امنیت ملی مایه می گذارد، این در حالی است که طبق قانون وزارت نفت وظیفه تامین سوخت استاندارد را دارد. در سفر رئیس جمهور به اراک، ایشان دستور دادند که سوخت مازوت استاندارد ارائه شود، اما متاسفانه وزیر نفت با مایه گذاشتن از شورای امنیت ملی ، سلامت مردم را به خطر انداخته است.»

لطف الله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین هم می گوید؛ « من اعتقاد دارم که دولت باید کابینه را ترمیم کند. در این یک سال و چند ماهی که از دولت گذشته، فرصت‌ها سریع می گذرند؛ ۴ سال زمان کار، زمان بسیار کوتاهی است. بنابراین نباید فکر کنیم فرصت داریم ، خیر! الان دولت‌ها با فناوری زندگی می کنند و پشتوانه مدیریت، فناوری است. در دنیا مدیریت‌ها آنلاین شده و باید در لحظه تشخیص داد که مدیر قوی است یا ضعیف. البته ۱ سال و ۴ ماه زمان کمی نیست بنابراین این کابینه نیاز به ترمیم دارد و زمان نشان داد که برخی از وزارت خانه‌ها ضعیف هستند و مردم دارند این ضعف را می بینند. چون دولت آقای رئیسی شعار ایران قوی را داده، نباید این نکته از ذهنشان دور شود تا رفع عیب کنند. بنابراین از نظر من ترمیم کابینه، امروز از نان شب برای دولت واجب‌تر است.»

همچنین، جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت درباره این‌که چرا دولت باتوجه به این‌که ناکارآمدی برخی دولتمردان برای کابینه ثابت شده و نمی‌توانند شعارها را محقق کند،فقط افراد در سمت ها جا به جا می شوند و از فرد متخصص استفاده نمی کند  گفت:« به نظر می‌رسد که دولت شاید فقط به همین افراد اعتماد دارد یا نمی‌تواند به افرادی خارج از مجموعه خودش اعتماد کند.»

دیدگاه / پاسخ