حالت شب
  • 07 بهمن، 1401
نیمی از سرانه زمین‌های ورزشی شهر اصفهان محقق نشده است

نیمی از سرانه زمین‌های ورزشی شهر اصفهان محقق نشده است

 وحید مهدویان، معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان اظهار کرد: اراضی دارای کاربری مصوب ورزشی شهر اصفهان ۲ میلیون و ۲۴۹ هزار و ۶۰۰ متر مربع است و با در نظر گرفتن جمعیت ۲ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۹۳ نفری شهر اصفهان، سرانه زمین‌های دارای کاربری ورزشی مصوب در محدوده شهری اصفهان ۱.۰۱ متر مربع می‌شود که با استانداردهای ملی مطابقت دارد.

وی افزود: به نوعی می‌توان گفت در مصوبه‌های انجام گرفته برای طرح‌های توسعه شهر، تغییر کاربری‌ها و تفکیک پلاک‌های بزرگ در پهنه شهر، امر تعیین کاربری‌ها به درستی و بر اساس موازین و مقررات انجام شده است که اکنون شاهد مکفی بودن سرانه مصوب زمین با کاربری ورزشی در اصفهان هستیم.

 مهدویان با اشاره به اینکه سرانه تحقق یافته ورزشی شهر اصفهان بنا بر اعلام وزیر ورزش و جوانان در سفر اخیر رئیس جمهور به اصفهان اکنون نیم متر مربع است، تصریح کرد: با نگاهی که مدیران ارشد استان و شهردار اصفهان به موضوع پهنه‌بندی شهر داشته‌اند در کلانشهر اصفهان زمین با کاربری ورزشی به میزان لازم اختصاص یافته است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان بیان کرد: شاید ساز و کار، همت و سرعت لازم برای ساخت، تکمیل و تجهیز این زمین‌ها توسط دستگاه‌های مربوطه و تبدیل آن‌ها به اماکن ورزشی قابل استفاده برای شهروندان نبوده است و امروز شاهد بلا استفاده و بی‌بهره ماندن نیمی از ظرفیت زمین‌های دارای کاربری ورزشی موجود در شهر اصفهان هستیم. 

وی تأکید کرد: سرانه کاربری ورزشی در طرح های مصوب کلانشهر اصفهان بیش از یک متر مربع و نزدیک به استاندارد است، این در حالی است که سرانه ورزشی تحقق یافته شهر اصفهان بر اساس آخرین آمار نیم متر مربع و دقیقاً نیمی از نیاز شهر و شهروندان و یک دوم استانداردهای ملی است.

مهدویان استفاده از تمامی ظرفیت‌های ورزشی موجود را برای داشتن یک شهر پویا و پایدار امری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: به همان میزان که ورزش در سلامت شهروندان تأثیرگذار است در شادابی و سرزندگی شهر ما نیز موثر و نقش آفرین است؛ برای بالا بردن سرانه ورزشی تحقق یافته شهر، نیاز به اراده همه دستگاه‌های اجرایی مربوطه و خدمات‌رسان است تا شاهد ساخت اماکن ورزشی مورد نیاز شهر در زمین‌هایی که کاربری آن‌ها ورزشی است اما تا اکنون بلا استفاده مانده‌اند باشیم.

دیدگاه / پاسخ