حالت شب
  • 08 بهمن، 1401
گذر از بحران شیوع کرونا ویروس، نیازمند سلامت جسمی و روانی است

گذر از بحران شیوع کرونا ویروس، نیازمند سلامت جسمی و روانی است

رعایت نظافت و شستشوی کامل دست‌ها نباید با اختلال استرس و اضطراب شدید، تمام زندگی ما را تحت ‌تاثیر قرار دهد و خود و اطرافیان را دچار بیماری واسوس کند.

کارشناس هماهنگی و مدیریت مصرف آب شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: بررسی ها نشان می دهد از ابتدای شیوع بیماری کرونا مصرف آب در شهرستان های مختلف استان بین 12 تا 18 درصد افزایش یافته است.

علیرضا شرافتی علت این تفاوت را ناشی از میزان شیوع بیماری، فرهنگ مصرفی مردم و تفاوت اقلیم ها دانست و گفت: این بیماری به طور میانگین باعث افزایش 15 درصدی مصرف آب شده است.

وی ضمن تاکید بر رعایت مسائل بهداشتی، خطر ابتلا به رفتارهای وسواس گونه را یادآور شد و افزود: پس از شیوع ویروس کرونا بسیاری از افراد با رعایت نظافت و رفتارهای احتیاطی بیش از حد و اجبار دیگران به رعایت این رفتارها، رفتارهای وسواس‌گونه را در خود و اطرافیان القا می‌کنند.

شرافتی افزود: رفتارهایی مانند شستشوی دست و صورت، استحمام، شستشوی لباس ها، ظروف، سطوح، وسایل و غیره در برخی افراد به صورت افراطی انجام می شود.

کارشناس هماهنگی و مدیریت مصرف آب آبفای استان اصفهان گفت: هر شهروند می‌تواند با آگاهی به میزان تاثیر خود در مدیریت مصرف آب، در جلوگیری از اتلاف منابع‌آبی نقش به‌سزایی داشته باشد.

وی اظهار داشت: خطر ابتلا به رفتارهای وسواس‌گونه به مرور زمان با بر هم زدن تعادل شیمیایی مغز، رفتارهای تکراری را ملکه ذهن می‌کند که این وسواس‌های فکری جزیی از رفتار خواهد شد.

شرافتی با تاکید بر این که گذر از بحران شیوع کرونا ویروس، نیازمند سلامت جسمی و روانی است، افزود: رعایت نظافت و شستشوی کامل دست‌ها نباید با اختلال استرس و اضطراب شدید، تمام زندگی ما را تحت ‌تاثیر قرار دهد و خود و اطرافیان را دچار بیماری واسوس کند.

وی دو روش درمان دارویی- مشاوره و رفتار درمانی را موثرترین شیوه‌های مقابله برای افراد مبتلا به بیماری وسواس دانست و گفت: کسی که به اختلال وسواس مبتلاست اگر تحت درمان قرار نگیرد، شدت وسواس به مرور زمان زیاد می‌شود به نحوی که در انجام کارهای روزانه‌ هم با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با تاکید بر این که شدت درگیری فرد درباره افکار یا اعمال وسواسی متفاوت است و می‌تواند از خفیف تا فوق شدید باشد، افزود: از آنجا که مدیریت مصرف آب مسئله‌ مهمی است، دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان اصفهان سعی کرده با تولید برنامه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی نظیر برنامه «جاری حیات» آموزش های لازم را در خصوص چگونگی مصرف آب به مشترکین شهری و روستایی ارائه کند.

دیدگاه / پاسخ