حالت شب
  • Tuesday, 23 July 2024
بارش‌های اخیر به بهبود کشت مزارع شرق اصفهان منجر شد

بارش‌های اخیر به بهبود کشت مزارع شرق اصفهان منجر شد

 فعالیت سامانه بارشی در استان اصفهان در چند روز اخیر بارش های گسترده‌ای را در نواحی مختلف به صورت برف و باران به همراه داشته است.

 به گزارش باخبرباش به نقل از ایرنا حسین وحیدا با اشاره به بارندگی‌های گسترده چند روز اخیر در استان افزود: این بارش ها خوشبختانه بهبود وضعیت کشت محصول در شرق استان را در پی داشته و آسیب زا نبوده است.

وی با بیان اینکه بازگشایی اخیر رودخانه زاینده رود و تخصیص آب برای کشاورزی مطالبه جامعه کشاورزی و مدیران استانی بود، خاطرنشان کرد: بر همین اساس کشت دوم پاییزه در شرق اصفهان در حال انجام است.

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان درباره شائبه هایی در باره بازگشایی زاینده رود، گفت: جاری سازی زاینده رود بر مبنای برنامه، آمار و ارقام‌ و توافقات استانی و ملی انجام می‌گیرد و ماه بهمن نیز زمان کشت پاییزه دوم دوم محسوب می‌شود.

وحیدا تصریح کرد: با بازگشایی زاینده‌رود و میزان آب تخصیص یافته حدود ۲۵ درصد از مزارع شرق اصفهان معادل ۲۰ هزار هکتار زیر کشت رفته که بخش اعظم آن را گندم تشکیل می‌دهد.

استان اصفهان ۵۶۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد اما بدلیل کمبود منابع آبی، تنها حدود ۲۰۰ هزار هکتار از آنها زیر کشت محصولات زراعی و باغی می‌رود.

بنا بر اعلام  اداره کل هواشناسی استان اصفهان درسال زراعی جاری بیش از ۱۵۰ میلی متر بارش در این استان ثبت شده است که نسبت به سال گذشته ۶۲ و نسبت به میانگین بلند مدت ۳۸ درصد افزایش داشته است.

دیدگاه / پاسخ