حالت شب
  • Tuesday, 23 July 2024
تأکید استاندار اصفهان بر بازآفرینی پایدار شهری با حفظ هویت و اصالت معماری ایرانی

تأکید استاندار اصفهان بر بازآفرینی پایدار شهری با حفظ هویت و اصالت معماری ایرانی

 به گزارش باخبرباش به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، سیدرضا مرتضوی در چهاردهمین جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان اظهار داشت: لازم است تقویم جلسات ستاد بازآفرینی و شورای مسکن استان همین امروز مشخص شود تا این جلسات به صورت منظم و به صورت هفتگی در استانداری برگزار شوند.

وی ادامه داد: انتظار است معاونت عمرانی استانداری و اداره کل راه و شهرسازی استان با کم کردن فاصله زمانی جلسات و تعامل بیش از پیش در رفع مشکلات تسریع نموده و شهرداری نیز با ارائه برنامه میدانی عملیاتی، مدیریت استان را در بازآفرینی پایدار شهری یاری کند تا موارد به صورت موردی بررسی و اجرا شوند.
استاندار اصفهان با اشاره به میراث گرانبهای معماری در اصفهان، گفت: اگر در شهر اصفهان با فضا و سیمای شهری غنی و گرانبهایی از گذشتگان مواجه هستیم به این دلیل است که عده ای برای این معماری اصیل پافشاری کرده اند.
مرتضوی ادامه داد: حال وظیفه ما این است که میراث فرهنگی و معماری اصیل ایرانی اسلامی این استان را به شکل صحیحی حفظ کنیم و به نسل های آینده هدیه دهیم.
وی افزود: در برخی از شهرهای دنیا مانند رم، میلان و سیما و منظر شهر با احترام به معماری گذشته حفظ شده که نشان‌دهنده مدیریت هوشمند شهری است. در این شهرها طرح های توسعه محور با احترام به میراث گرانبهای گذشتگان اجرا می شود.

وی بیان کرد :ما نیز اگر به دنبال اجرای این مهم در اصفهان هستیم بایستی چارچوب مشخصی را تعریف کنیم و در راستای اجرای آن قدم برداریم.
وی هدف از بازآفرینی شهری را کمک به ساخت مسکن در استان دانست و گفت: نباید برای ایجاد یک منفعت اقتصادی زودگذر مصلحتی گرانبها که با میراث ما گره خورده است را از بین ببریم. در این راه تسریع، حمایت و تشویق مردم به بازآفرینی شهری ضروری است.
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: در محلات اصفهان افرادی زندگی می کنند که توانایی همراهی اعضای محل برای انجام فعالیت های گروهی را دارند با کمک این افراد شاخص و با مذاکره می توانیم بسیاری از گره های بازآفرینی شهری را باز کنیم.
مرتضوی ادامه داد: تنها در صورتی موفق می شویم که افق روشنی را ترسیم و با بضاعت های موجود در راه رسیدن به این افق حرکت کنیم.
استاندار اصفهان با بیان اینکه بایستی برای مشکلات درون استان راهکارهای داخلی بیابیم، عنوان کرد: در دولت های گذشته طرح هایی به استان ها ابلاغ می شد که نشان از عدم اشراف سطح ملی به شرایط استان های مختلف بود. نبود اشراف سبب می شود دستورالعمل های یکپارچه ای به کل کشور ابلاغ شود که منجر به ناکارآمدی خواهد شد. لذا با داشته های درون استان باید برای مشکلات راهی بیابیم و ساخت مسکن را در اولویت قرار دهیم.

چهاردهمین جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان با حضور استاندار اصفهان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری و سایر اعضا برگزار شد.

دیدگاه / پاسخ