حالت شب
  • 15 بهمن، 1401
تولید ریل سوزن در ذوب آهن اصفهان از خروج ارز جلوگیری کرد

تولید ریل سوزن سالانه از خروج ۵۰۰ میلیارد تومان ارز از کشور جلوگیری می کند

مسئول تیم طراحی ریل زبانه سوزن نورد شرکت عنوان کرد:

تولید ریل سوزن در ذوب آهن اصفهان از خروج ارز جلوگیری کرد

 

به گزارش خبرنگار باخبرباش، فرزاد اکبریان مسئول تیم طراحی ریل زبانه سوزن دفتر طراحی نورد ذوب آهن اصفهان در خصوص تفاوت فرایند تولید ریل سوزن با ریل های دیگر به خبرنگار ما گفت: برای تولید این محصول جدید از تجهیزاتی مانند هادی ها و پلانک ها برای کنترل حرکت عرضی غلتک های نورد در خط تولید استفاده می کنیم لذا این مساله در بخش طراحی به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفت تا کمتر به این تجهیزات نیاز داشته باشیم.

وی با اشاره به این که تناژ تولید ریل سوزن مطابق سایر ریل ها است با این تفاوت که این محصول جدید به عنوان یک نقطه تکمیل کننده در خطوط ریلی کاربرد دارد، افزود: بالاترین دقت ها در کلیه مراحل طراحی ریل سوزن به کار گرفته شده است و به دلیل این که در داخل کارخانه به اطلاعات تخصصی دسترسی نداشتیم، تیم طراحی کارخانه متشکل از کارشناسان، تکنسین ها و ... با بهره گیری از تجربه، دانش روز (نرم افزارهای کامپیوتری) و... طراحی این محصول استراتژیک را با موفقیت به پایان رساندند.

مسئول تیم طراحی ریل زبانه سوزن دفتر طراحی نورد شرکت ادامه داد: در بخش طراحی برای پروفیل های عادی زمان به دو تا سه ماه زمان نیاز دارند اما طراحی ریل سوزن به دلیل حساسیت های خاص و شکل پروفیل نامتقارن حدود هفت ماه زمان برد و در اولین مرحله نیز به تولید نرمال محصول دست یافتیم. برای طراحی این محصول در مجموع حدود ۱۲۰ شیت نقشه آماده شد.

وی عنوان کرد: تنها تعداد معدودی از کشورهای دنیا تکنولوژی تولید این محصول ارزشمند را دارا هستند و بسیار خوشحال هستیم و افتخار می کنیم که ایران به عنوان پنجمین کشور، این دستاورد مهم را با تلاش شبانه روزی کارگران ذوب آهن اصفهان بومی سازی کرد و به تولید انبوه رساند.


بیشتر بخوانید؛

یزدی زاده دریاچه ذوب آهن را به آب منطقه ای می بخشم


اکبریان با اشاره به این که تولید ریل سوزن سالانه از خروج ۵۰۰ میلیارد تومان ارز از کشور جلوگیری می کند خاطر نشان کرد: ریل سوزن در گذشته جزء لیست محصولات وارداتی ایران بود اما ذوب آهنی ها همانند تولید سایر محصولات بر واردات این محصول جدید نیز خط بطلان کشیدند تا تولید ایران روانه بازار کشور شود و در آینده نیز با صادرات ریل سوزن، این محصول را در لیست واردات سایر کشورها قرار دهند.

این تلاشگر ذوب آهنی از ریل سوزن به عنوان کلید توسعه حمل و نقل ریلی کشور نام برد و گفت: زمانی که ریل گذاری خطوط انجام می گیرد این محصول خاص برای تغییر مسیر قطار باید در محل نصب شود. می توانم بگویم اگر ریل گذاری را انجام دهیم اما این قطعه موجود نباشد، مانند این است که تمام جاده را احداث کردیم ولی در انتها پل نصب نشده است.

وی گفت: هر انسانی از این که در رشته و تخصص خودش به موفقیت دست یابد، قطعاً خوشحال می شود و انگیزه ای می شود برای تلاش های بیشتر در آینده. در اینجا باید بگویم مهمتر غرور ملی است که بار دیگر با تولید محصول ریل سوزن در وجود تلاشگران ذوب آهن نهادینه و به ایران اسلامی تقدیم شد. برخی از مشتریان عنوان می کنند زمانی که با شرکت های تامین کننده خارجی برای خرید ریل سوزن تماس می گرفتیم به سختی این محصول را در اختیار ما می گذاشتند ولی با غرور به آن ها اعلام کردیم که دیگر نیازی به محصولات شان نداریم به نوعی جایگاه کشور با تولید این محصول، یک رتبه ارتقاء یافت. 

اکبریان خاطر نشان کرد: تلاش داریم با تولید محصولات جدید، نیازهای گوناگون بازار را تحت پوشش قرار دهیم. به عنوان مثال برای توسعه حمل و نقل ریلی کشور هر آنچه را نیاز است در ذوب آهن اصفهان تولید کنیم تا روز به روز مسیر توسعه کشور در افقی گسترده تر، هموار شود.

دیدگاه / پاسخ